Budoucnost patří skládacím telefonům: Co ukazuje uniklá verze Androidu?

Uniklá aktualizace operačního systému Android přináší řadu vylepšení pro skládací zařízení ve stylu modelů Galaxy Fold od Samsungu. Vypadá to navíc, že očekávaný skládací Pixel je za rohem. Co Android 12.1 přinese?

Přestože stále čekáme na oficiální vydání Androidu 12, ke kterému by mělo dojít v příštím týdnu, nový únik budoucí aktualizace Androidu ukázal, že na nás čekají velká vylepšení rozhraní pro skládací telefony.

V posledních několika letech se Google od velkých aktualizací Androidu v polovině cyklu odklonil, takže samotná myšlenka velké záplaty po vydání Androidu 12 je poněkud neobvyklá. Ve skutečnosti ani není jasné, jak se tato nadcházející aktualizace Androidu bude jmenovat a kdy bude vydána, takže je komunitou prozatím jednoduše označována jako Android 12.1.

Podle serveru XDA Developers, kterému byl uniklý build Androidu 12.1 poskytnut, obsahuje tato verze řadu nových funkcí a vylepšení určených právě pro skládací telefony. XDA předpovídá, že vydání Androidu 12.1 se bude s největší pravděpodobností shodovat s vydáním skládacího modelu řady Pixel společnosti Google.

Samsung je zatím o krok napřed

Jednou z největších změn v Androidu 12.1 je způsob, jakým Google upravil uživatelské rozhraní Androidu 12. Google přidal druhý panel k prvkům, jako je panel oznámení, nabídka nastavení, zamykací obrazovka a dokonce i základní spouštěč Androidu pro zařízení s většími obrazovkami. Cílem přidání druhého panelu je poskytnout uživateli více informací a lépe využít výhod skládacích zařízení většího formátu, abyste mohli např. současně zobrazit oznámení a rychlá nastavení zařízení.

Zatímco uživatelské rozhraní One UI společnosti Samsung v zařízení Galaxy Z Fold 3 již něco podobného umí, je hezké vidět, že společnost Google pracuje na širší podpoře budoucích skládacích zařízení jiných výrobců.

Další velkou změnou v Androidu 12.1 je přidání hlavního panelu, podobného tomu, který znáte z notebooků a stolních počítačů. Technicky již delší dobu existuje kód pro podporu hlavního panelu skrytého uvnitř systému Android 12, ale v systému Android 12.1 společnost Google rozšířila hlavní panel o podporu rychlého přepínání mezi aplikacemi, přetahování aplikací pro spuštění zobrazení rozdělené obrazovky a možnost, aby se hlavní panel v závislosti na situaci plynule změnil na záložku aplikací systému Android 12.

Hlavní panel systému Android 12.1 je podobný hlavnímu panelu, který společnost Samsung přidala do uživatelského rozhraní One UI pro Galaxy Z Fold 3, a to s tím rozdílem, že namísto vertikálního zobrazení na levé nebo pravé straně obrazovky telefonu je hlavní panel systému Android 12.1 umístěn horizontálně ve spodní části. Více tak napodobuje hlavní panely na stolních počítačích s Windows, Linuxem a macOS. Bohužel se zdá, že hlavní panel Androidu 12.1 může v současné době zobrazovat pouze pět aplikací najednou, což není příliš, takže nezbývá než doufat, že Google tento počet zvýší ještě před oficiálním vydáním Androidu 12.1.

Třetí generace ohýbacích telefonů je tu. Samsung Galaxy Z Flip 3 nadchne, Z Fold 3 už tolik ne. Vyřešilo LG problém skládacích telefonů? Ohebný materiál vydrží až 200 000 ohnutí.

Skládací telefony mohou být novým trendem

Co se týče multitaskingu, i zde se Google inspiroval u Samsungu a přidává podporu pro zobrazení dvojice aktivních aplikací, což umožňuje spustit dvě aplikace na rozdělené obrazovce jediným klepnutím. Google se však od Samsungu odlišuje svým uživatelským rozhraním pro rozdělenou obrazovku, která v Androidu 12.1 obsahuje výraznější oddělovací lištu.

Obrázek: Budoucnost patří skládacím telefonům: Co ukazuje uniklá verze Androidu?

Samsung Galaxy Z Fold 3 Flip 3 5G. Foto: Se souhlasem společnosti Samsung

V Androidu 12.1 se Google snaží zajistit lepší podporu skládacích telefonů, zejména skládacích telefonů s velkou obrazovkou, které nevyrábí Samsung. Možná se tak i Google připravuje na to, že skládačky nebudou jen okrajovou záležitostí.

Zdroj: XDA Developers

Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním