Chcete zjistit, zda jste potkali nakaženého koronavirem? Stáhněte si aktualizovanou aplikaci eRouška 2.0

Stáhnete si do telefonu aplikaci, zapnete Bluetooth a o víc se nemusíte starat. Aplikace eRouška totiž automaticky monitoruje vaše okolí a ukládá lokálně anonymizovaná data o tom, s jakými dalšími lidmi jste se setkali. První verze aplikace fungovala tak, že pokud se u někoho z nich projevila nákaza, mohla odeslat kontakt hygienikům a ti mohli telefonicky upozornit potenciálně nakažené. Hygiena v České republice ale bohužel preferuje papír a tužku a data tak nikdy nevyužila. Aplikace ke stažení pro Android a iOS se nyní dočkala aktualizované verze. eRouška 2.0 využívá oficiálního Apple/Google protokolu a již neslouží pro odeslání dat hygienikům. Nová eRouška pouze upozorní na kontakt s nakaženým a měla by fungovat lépe a přesněji. (Aktualizováno 17. září 2020)

Aplikace eRouška měla hygienikům pomáhat s trasováním lidí, se kterými se nakažený mohl setkat. Vše vycházelo z předpokladu, že aplikaci bude využívat většina populace a půjde tak o efektivní způsob, jak zabránit dalšímu šíření koronaviru.  Vše co pro to museli lidé udělat, bylo nainstalovat si na svůj Android či iOS telefon jednoduchou aplikaci. Vše bylo anonymní a ani na výdrž baterie neměla eRouška větší vliv. Problémem byl fakt, že česká hygiena s chytrými technologiemi nedostatečně pracovala a data nikdy nevyužila.

Nově vydaná eRouška 2.0 mění přístup a vše zjednodušuje – cílem je nyní především upozornit uživatele, že se setkal s nakaženým koronavirem. Už není potřeba zadávat telefonní číslo ani žádný jiný druh osobních údajů, stačí nainstalovat aplikaci. Ta běží na pozadí a uživatele upozorní v případě setkání s nakaženým – nic míň, nic víc. Jak s informací naložíme, je na každém z nás. Hygiena již v nové verzi nijak nefiguruje a žádná 3. strana se o vašem setkání s nakaženým nedozví.

Obrázek: Chcete zjistit, zda jste potkali nakaženého koronavirem? Stáhněte si aktualizovanou aplikaci eRouška 2.0

V rámci první verze eRoušky bylo nutné zadávat telefonní číslo. Nyní se vše zjednodušilo a aplikace telefonní číslo nevyžaduje. Uživateli pouze vyskočí informace o setkání s nakaženým. Následně je zcela na něm, jak s informací naloží.

 Jak funguje aplikace eRouška 2.0?

Majitelé Android a iOS telefonů mohou aplikaci stahovat už dnes, zdarma z Google Play a AppStore. Instalace je snadná a budete při ní vyzváni k zapnutí Bluetooth. Na rozdíl od aplikace Mapy.cz nedochází ke sledování polohy, ale využíván je pouze Bluetooth k detekci okolních zařízení. Aplikace se nicméně dobře doplňují a obě mají své místo na trhu.

Aplikace slouží jako automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení, se kterými jste přišli do styku. Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá,“ popisoval první verzi aplikace jeden z autorů aplikace Vojtěch Komenda.

Pokud rozumíte programování, zdrojové kódy aplikace jsou ke stažení na GitHubu (AndroidiOS), podepsáno je pod ní Ministerstvo zdravotnictví a aktivita českých technologických firem a IT nadšenců Covid19CZ.

Proti nákaze bojují technologické firmy z celého světa

V České republice nabízí podobné řešení Mapy.cz od Seznamu. Mobilní aplikace však využívá GPS a využívá trošku jiného principu. Iniciativu na zabudování podobné technologie do svých operačních systémů zveřejnili na jaře také Google a Apple, právě jejich protokol využívá nová verze aplikace eRouška.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pepin

Další aplikace , která nutně potřebuje přístup k mojí poloze , ačkoliv ho prý vůbec nebude používat…… Jasně

gym

mám hloupý mobil, co s tím ?

Obrázek: Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Obrázek: Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Obrázek: Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Obrázek: Netflix zdarma i v Česku: Bez registrace si pustíte i legendární Stranger Things
Netflix zdarma i v Česku: Bez registrace si pustíte i legendární Stranger Things
Obrázek: Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?

Čím dál více chytrých zařízení přichází od výroby s ochranou proti vniknutí prachu a vody. Týká se to především modelů vyšší...

Zavřít