Asus Zenbook 17 Fold OLED: je to kniha, tablet, nebo notebook?

Ohebné displeje se dostávají do stále širšího okruhu produktů a neuniká jim ani segment notebooků. Lze díky nim vytvořit malý notebook, který v rozevřeném stavu může mít úhlopříčky největších notebooků. Asus nyní na veletrhu IFA v Berlíně představil svůj první model, Zenbook 17 Fold OLED.

Ve složeném stavu vypadá jako velká bichle, stačí se ale podívat z jiné strany a zjistíte, že nejde o knihu, ale o počítač. Vnější část kloubu, je totiž krytá koženým krytem, který vypadá jako pouzdro tabletu, ale je se zařízením plně spojený. Zároveň je v něm integrovaný stojánek pro další režimy použití. Oficiálně se jedná o notebook, ale může to být také tablet nebo velký monitor (či lépe řečeno all-in-one PC). V zavřeném stavu je bezdrátová klávesnice schovaná uvnitř, po otevření tak nejprve máme opravdu notebook. Ač pěkně tlustý v části klávesnice.

Obrázek: Asus Zenbook 17 Fold OLED: je to kniha, tablet, nebo notebook?
Zdroj: Se souhlasem Asusu

Fyzické parametry zařízení jsou v tomto případě poněkud rozsáhlejší. Pokud začneme zlehka, váží Zenbook 17 Fold OLED bez klávesnice 1,5 kg, klávesnice pak dalších 300 gramů. S rozměry už to začíná být těžší. V rozevřeném stavu jsou 378,5 × 287,6 × 8,7-12,9 mm, v zavřeném pak 287,6 × 189,3 × 17,4-34,5 mm, zejména tloušťka celého zařízení je znatelná.

Má to ale i svou výhodu – displej v kloubu není tak moc ohnutý. Tělo je vyrobeno ze slitiny hliníku a hořčíku, což mu dává pevnost a zároveň lehkost. Pant by měl vydržet minimálně 30 tisíc ohnutí, při čemž je počítáno s denním průměrem 10 ohnutí.

Obrázek: Asus Zenbook 17 Fold OLED: je to kniha, tablet, nebo notebook?
Zdroj: Se souhlasem Asusu

Klávesnice zde drží na jedné půlce pomocí magnetů. Část displeje pod klávesnicí je v tu chvíli vypnutá, takže je hlavní lišta a veškerý obraz začíná v zaoblené části displeje. V tomto režimu se jedná o ekvivalent 12,5palcového notebooku. Pokud se klávesnice dá mimo tělo notebooku, aktivuje se i zbylá část displeje. Ten je dotykový a lze jej používat jak ohnutý, tak i narovnaný na výšku či na šířku a využít tak integrovaného stojánku. Takto rozevřený displej má po té úhlopříčku 17,3 palce. V obou případech je displej ne tradičního širokoúhlého poměru stran, ale 3:2 v notebookovém režimu a 4:3 v desktopovém režimu. Displej je typu OLED, jiný nelze v ohebném provedení vyrobit. Jeho celkové rozlišení 2560 × 1920 pixelů, obnovovací frekvence 60 Hz a maximální jas 500 nitů. 

Zdroj: Vlastní

Po obvodu moc konektorů nehledejte, v tomto ohledu se jedná spíše o tablet. Jsou zde pouze 2 porty Thunderbolt 4 s konektory USB-C a 3,5mm kombinovaný audio konektor. Po kratších stranách se nachází mřížky reproduktorů, které jsou dohromady 4. Zbytek jsou výdechy pro chlazení. Asus Zenbook 17 Fold OLED má totiž aktivní chlazení. To je pro chlazení procesoru Intel Core i7-1250U, což je procesor architektury Alder Lake s hybridní architekturou. Má tedy 2 velká výpočetní jádra, 8 malých úsporných jader a celkem dokáže naráz zpracovávat 12 vláken. Frekvence je pak až 3,5 GHz pro úsporná a 4,7 GHz pro výkonná jádra.

Zdroj: Vlastní

Procesor doplňuje 16 GB operační paměti DDR5 a 1TB NVMe SSD na sběrnici PCIe 4.0 s rychlostmi až 6,5 GB/s. Bezdrátové přenosy zajišťuje Wi-Fi 6E (802.11ax) a Bluetooth 5.2. Baterie s kapacitou 75 Wh by měla vydržet na celodenní práci, tedy přibližně 9 hodin. Dobíjení probíhá pomocí USB-C s výkonem 65 W. O zabezpečení se postará 3D IR kamera spolupracující s Windows Hello.

Asus Zenbook 17 Fold OLED se do České republiky dostane během 4. čtvrtletí za cenu bezmála 90 tisíc korun.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty