Ukrajinsky snadno a rychle: Tipy na šikovné aplikace pro výuku ukrajinštiny

Jak se naučit ukrajinsky? Ukrajinštinu budeme v České republice slýchat čím dál častěji. Do země dorazilo od začátku války přes 200 000 uprchlíků a číslo se zvyšuje každým dnem. I proto bude užitečné znát alespoň základní výrazy a slovíčka tak, aby byl člověk schopen pomoci.

Nutno podotknout, že už před válkou byli Ukrajinci nejpočetnější národnostní skupinou na území ČR s téměř 200 000 občany. Ukrajinský jazyk možná někomu zní jako ruština, ale při poslechu je zřejmé, že se liší. Jazyk se vyvinul z praslovanštiny a mnoho společného má také s polštinou či běloruštinou. Řada slov tedy zní podobně i v češtině, a to mnohdy i včetně významu.

Pokud byste se rádi naučili ukrajinsky, máte několik možností. K dispozici jsou učebnice, jazykové kurzy či nejrůznější mobilní aplikace. Právě mobilní aplikace jsou jednoduchou cestou, jak se naučit alespoň základy jazyka. Vyzkoušeli jsme za vás dostupné mobilní aplikace a přinášíme tip na trojici povedených „kurzů do kapsy“.

FunEasyLearn vás naučí mluvit, číst i psát

Při procházení obchodu s aplikacemi jsme narazili na zajímavý neduh většiny populárních aplikací. Málokterá totiž učí nejprve abecedu a následně až přejde k praktické výuce. A přestože ji můžete snadno okoukat, přišel nám v případě ukrajinštiny praktičtější způsob, kdy se člověk nejprve naučí číst jednotlivá písmena abecedy. U ukrajinštiny je totiž následně poměrně snadné rozumět psanému slovu díky jejím praslovanským kořenům.

Aplikace „Kurz ukrajinštiny“ od FunEasyLearn má řadu výhod. Tou největší je pravděpodobně fakt, že rozhraní aplikace je v češtině. Orientace je tak snadná. Na výběr máte vedle výuky slovíček formou ilustrovaných kartiček také výuku abecedy i celých vět. Slovíčka jsou rozdělená do tematických oblastí a pro jejich zapamatování jsou zkoušeny v průběhu různých jazykových her.

Při výuce doporučujeme, stejně jako u zbylé dvojice aplikací, použít sluchátka. Většina lekcí je totiž doplněna audio komentářem s výslovností, kterou je dobré naposlouchat přesně. Zdarma jsou k dispozici pouze základní lekce, ale i ty mohou někomu stačit. Pokročilé lekce lze přikoupit od sympatických 83 Kč za měsíc.

Mondly ukrajinština

Pokud jste se někdy na mobilu učili cizí jazyky, pravděpodobně jste již narazili na aplikaci Mondly. Oblíbená aplikace pro výuku jazyků funguje podobně jako první zmíněná. Uživatel si nejprve nastaví svůj výchozí jazyk a následně jazyk, který se chce naučit. Prostředí aplikace je přehledné, kurzy a výuka slovíček doplněné obrázky a hravými formáty výuky. V aplikaci je možné přepínat mezi azbukou a latinkou, díky čemuž se můžete plně zaměřit na mluvení a výslovnost.

Ve verzi zdarma se bez problémů naučíte základní fráze a slovíčka rozdělená do jednotlivých oblastí. Podobně jako u zbylých aplikací je i zde možnost předplatného, ale pokud nevyžadujete intenzivnější výuku, vystačíte si pro základy i s verzí zdarma. V případě předplatného získáte za 99 Kč měsíčně přístup k veškerému obsahu i unikátním lekcím pro každý den. Výhodou je i možnost učit se nejen v mobilu, ale i na počítači v prohlížeči.

Online kurz ukrajinštiny od Duolingo

Tvůrci oblíbené jazykové aplikace Duolingo si připravili online kurz ukrajinštiny, který sice nemá formu mobilní aplikace, ale je přizpůsobený pro mobilní obrazovky. Online aplikace je zcela zdarma, ale dostupná je pouze v angličtině.

Obrázek: Ukrajinsky snadno a rychle: Tipy na šikovné aplikace pro výuku ukrajinštiny

Ukrajiština zdarma? Duolingo zareagovalo na válku na Ukrajině vydáním online kurzu. Foto: Freepik

Podobně jako předchozí dvojice nabízí výuku slovíček včetně výslovnosti a různých variant miniher. Online aplikace je šikovná např. na rychlé naučení azbuky a základních slovíček. Výhodou je fakt, že je zcela zdarma. Začít s výukou můžete na oficiálních stránkách Duolingo.

Zdroj: inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dr Perková

Jen by mě zajímalo, proč já bych se měla učit ukrajinsky. To nás chtějí obsadit aby se z nás stala Ukrajina?

vesely_kaktus

na ÚDAJNOU DOKTORKU, dost slaboduchá reakce, řekl bych…
nikdo přece po nikom nechce, aby se učil, (třeba právě ukrajinsky). je to jen nabídka a možnost, jak rozumět těm, co sem nyní přichází ve vysokém počtu (a zatím sami neumějí nic z češtiny).

Jana jana

Ať se přizpůsobí ti co přišly!!! Opět další výživný článek….výživný a k hov…u

Pavel

Ti co přišly??? Buďte v klidu, vy se nejdříve naučte česky….

Lukas

Přesně. Ať se naučí cesky. Oni sem přišli, tak ať se prispusobi. Nic proti nim nemam:-)

Marcel z Malého Mesta

Hlavně klid. Po vás nikdo nic nechce. Vy si raději procvičujte tu ruštinu, očividně je vám morálně bližší. My ostatní se budeme chtít s celou situací poprat pěkně po lidsku. K tomu nám trošku dopomůžou překladače a taky výukové aplikace – ne, abychom se my učili nutně ukrajinsky, ale aby… Číst více »

...

Díky za takové aplikace! Ti co přišli, ztratili všechno, utekli s dětmi a jednou taškou, někdy s miminkem. Oni si tu situaci nevybrali dobrovolně. My jim můžeme pomoci! Ale také můžeme sedět v teple svého obývacího pokoje a nadávat na to, jak se máme „špatně“!

Eva Svobodová

Každý se může pokud chce, učit jakýkoliv cizí jazyk kdykoliv. A proc? Aby lépe rozuměl druhým lidem a světu.

Karel Procházka

Zkoušel jsem Mondly a brzy mne začali omezovat co do tempa. Když jsem přešel jinam, tak mi ještě snad půl roku pravidelně chodily maily s připomínkou, že u nich mám pokračovat. Nakonec jsem se jich snad zbavil, maily od nich nejspíše chodí dál, ale já už o nich nevím. Otravné.… Číst více »

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním