Na čínský trh s robotikou vstupuje evropský hráč: Švýcarská společnost ABB. Masivními finančími investicemi hodlá trh ovládnout.
Za 150 milionů dolarů postaví v Šanghaji továrnu na výrobu pokročilé robotiky: půjde o koncept, kdy roboti budou sami stavět nové roboty. Půjde zřejmě o modely YuMi, které umí třeba dirigovat orchestr. Spolu se speciálním bezpečnostním softwarem budou roboti operovat víceméně autonomně, s pouze omezeným lidským doprovodem.
Projekt ABB je zajímavý proto, že má dle vyjádření firmy jít o nejpokročilejší továrnu na výrobu robotů na světě. Její součástí bude i výzkumné a vývojové centrum, které se má postarat o nové inovaci v oblasti umělé inteligence.
Ve výsledku chce švýcarská firma vyrábět průmyslové roboty pro širokou škálu různých čínských firem, od automobilek po výrobce elektroniky.

YuMi jako dirigent. Zdroj: ABB
ABB chce být lídrem vývoje robotů
Továrna se má otevřít v roce 2020.
Největším trhem ABB jsou Spojené státy, čínská továrna však ukazuje na dvě důležité změny, které ilustrují budoucí vývoj informačních technologií. Jedná se samozřejmě o neustále rostoucí vliv bohatých čínských firem, které postupně dobývají Evropu a některé úspěšně pronikají i do USA, pokud tedy mohou; společnosti jako Huawei či ZTE mají své podnikání ve Spojených státech nebo Austrálii výrazně omezeny, naráží na politické mantinely.
Druhou změnou je robotika; o robotech nejen my píšeme stále častěji a věci jako etika či zákony Isaaca Asimova v době robotiky jsou stále žhavějším tématem. Rychlým technologickým vývojem prochází také samotní roboti. Průmysl 4.0 je na obzoru a roboti jsou jeho nedílnou součástí.
Zdroj: Engadget