Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Cupertinská firma s nejvyšší tržní hodnotou na světě roztáhla pomyslnou oponu s pompou sobě vlastní a ohlásila hned tři nové iPhony. Jenže s prvotním ohlášením zmizela aura tajemství, která nové telefony halila.

Vylepšení oproti iPhonu X je opravdu jen poskrovnu a kromě cenovky nepřišly s ničím, co je skutečně odliší od vlajkových lodí konkurence.

Okolo nových iPhonů létalo internetem mnoho spekulací. Realita je již známa a některé zvěsti se potvrdily, jiné nikoli; nový procesor i pojmenování se dle předpokladů vyplnilo, avšak často propíraný výřez – notch – se nedočkal zmenšení, nýbrž naopak zvětšení.

Apple standardně dodržuje dvouletý inovační cyklus, takže nějaké výraznější změny v designu se neočekávaly a také ani nedostavily. Displej je téměř přes celé čelo a celkově jsou modely podobné iPhonu X. Velmi.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Nové smartphony Applu

Dva drahé, jeden levnější

Dva z nových smartphonů jsou přímými vylepšeními iPhonu X, jedná se o iPhone XS a XS Max; ty se liší primárně velikostí displeje. Ten má velmi slušné rozměry – 5,8, resp. 6,5 palců. Levnější iPhone XR nahrazuje dřívější iPhony SE a 5C, jeho předností je tedy hlavně rozumnější cena. Pod nižší cenou si však nepředstavujte žádné zázraky: pod 16 tisíc korun ve světě neklesne a u nás bude stát dokonce přes 22 tisíc ve své základní verzi se 64GB úložištěm.

Je otázkou, jaké úspěchy si iPhone XR připíše. Konkurence ze strany levných čínských mobilů, které za výrazně nižší cenu přinesou srovnatelné parametry, není zanedbatelná. Cenová politika Applu celkově značí naprostou sebedůvěru firmy. iPhone XS Max s 512GB úložištěm stojí u nás přes 43 tisíc korun, což je bezkonkurenčně nejvyšší cena mezi běžnými, sériově vyráběnými smartphony.

Oproti velkým bratříčkům má iPhone XR menší baterii a LCD displej Retina. iPhony XS a XS Max již přešly na OLED HDR technologii (Super Retina), což je příjemná změna. Dle dostupných videí působí barvy displeje příjemně a jasně.

https://youtu.be/9m_K2Yg7wGQ

Kromě výměny LCD za OLED je snad největší změnou nový procesor A12 Bionic, který byl vyroben špičkovým 7nm procesem. Má být o 30 % rychlejší než u iPhonů z minulého roku. Je otázkou, nakolik běžný uživatel potřebuje u svého chytrého telefonu ještě více výkonu, ale každé vylepšení potěší.

Modely XS a XS Max budou dostupné ve zlaté, stříbrné nebo „vesmírné šedi“, vyrobeny jsou z kombinace skla a hliníku. Zadní fotoaparát se chlubí dvojitým 12mexapixelovým fotoaparátem, přední kamera má 7 megapixelů. Apple zmínil především důraz na portrétový režim u předního fotoaparátu pro lepší selfie fotografie.

Toto umí jen náš fotoaparát! Nebo ne?

Právě u fotoaparátů se Apple dopustil buď kuriózního omylu, nebo poněkud nehezké ignorace faktů. Na jevišti během odhalení firma zmínila možnost manuálního nastavení hloubky ostrosti i po vyfocení, což podle ní nebylo dosud možné s žádným jiným fotoaparátem. To jednoduše není pravda – konkurenční telefony s Androidem, ať už jde o Nokie nebo Huawei, toto umí již několik let. Samotná technologie navíc existuje od roku 2012, jak podotýká server The Verge.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Co se týče zbylých novinek, skloňuje se také podpora duálních SIM; jeden slot bude sloužit pro klasickou SIM kartu, druhý pro eSIM. Pro zákazníky v ČR však budou nové iPhony v praxi stále jen pro jednu SIM: eSIM totiž na našem trhu prozatím nejsou dostupné u žádného operátora.

V současnosti je největším konkurentem Applu firma Huawei. Jihokorejský Samsung je stále silným hráčem, a momentálně spokojeně usazen na pozici světové dvojky, jenže čínská společnost nasadila vražedné tempo, ještě umocněné prodeji sesterské značky Honor. V posledním kvartálu prodeje telefonů Huaweie Apple přeskočily; obecně analytici předpokládají, že nyní, po vydání nových iPhonů, se na pozici krále smartphonů americká firma opět navrátí. Ve Spojených státech je pozice nakousnutého jablka zatím neohrozitelná, ale ve zbytku světa bude muset s vysoko nasazenými cenami zákazníky přesvědčit o kvalitách svých zařízení.

Do prodeje jdou i u nás nové iPhony 21. září, a to ve verzi XS a XS Max. Na levnější iPhone XR si zákazníci počkají až do 26. října.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Zadní duální fotoaparát

Nutno podotknout – nechť není text tak kritickým – Apple to má s inovacemi vlivem vstupu čínských firem na trh a trvalých soudních sporů se Samsungem těžké. Když totiž na trh novinky dostane, telefony konkurence je mají během několika málo měsíců také.

Firma také splnila, co slíbila. Nekoná se nic převratného, jde jen o drobná vylepšení iPhonu X a, což se musí přiznat Applu k dobru, cena iPhonu XS odpovídá iPhonu X. Věrní zákazníci značky budou s největší pravděpodobností opět spokojeni.

Zdroje: 1, 2, 3. Fotografie: Apple.com

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?