Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Cupertinská firma s nejvyšší tržní hodnotou na světě roztáhla pomyslnou oponu s pompou sobě vlastní a ohlásila hned tři nové iPhony. Jenže s prvotním ohlášením zmizela aura tajemství, která nové telefony halila.

Vylepšení oproti iPhonu X je opravdu jen poskrovnu a kromě cenovky nepřišly s ničím, co je skutečně odliší od vlajkových lodí konkurence.

Okolo nových iPhonů létalo internetem mnoho spekulací. Realita je již známa a některé zvěsti se potvrdily, jiné nikoli; nový procesor i pojmenování se dle předpokladů vyplnilo, avšak často propíraný výřez – notch – se nedočkal zmenšení, nýbrž naopak zvětšení.

Apple standardně dodržuje dvouletý inovační cyklus, takže nějaké výraznější změny v designu se neočekávaly a také ani nedostavily. Displej je téměř přes celé čelo a celkově jsou modely podobné iPhonu X. Velmi.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Nové smartphony Applu

Dva drahé, jeden levnější

Dva z nových smartphonů jsou přímými vylepšeními iPhonu X, jedná se o iPhone XS a XS Max; ty se liší primárně velikostí displeje. Ten má velmi slušné rozměry – 5,8, resp. 6,5 palců. Levnější iPhone XR nahrazuje dřívější iPhony SE a 5C, jeho předností je tedy hlavně rozumnější cena. Pod nižší cenou si však nepředstavujte žádné zázraky: pod 16 tisíc korun ve světě neklesne a u nás bude stát dokonce přes 22 tisíc ve své základní verzi se 64GB úložištěm.

Je otázkou, jaké úspěchy si iPhone XR připíše. Konkurence ze strany levných čínských mobilů, které za výrazně nižší cenu přinesou srovnatelné parametry, není zanedbatelná. Cenová politika Applu celkově značí naprostou sebedůvěru firmy. iPhone XS Max s 512GB úložištěm stojí u nás přes 43 tisíc korun, což je bezkonkurenčně nejvyšší cena mezi běžnými, sériově vyráběnými smartphony.

Oproti velkým bratříčkům má iPhone XR menší baterii a LCD displej Retina. iPhony XS a XS Max již přešly na OLED HDR technologii (Super Retina), což je příjemná změna. Dle dostupných videí působí barvy displeje příjemně a jasně.

Kromě výměny LCD za OLED je snad největší změnou nový procesor A12 Bionic, který byl vyroben špičkovým 7nm procesem. Má být o 30 % rychlejší než u iPhonů z minulého roku. Je otázkou, nakolik běžný uživatel potřebuje u svého chytrého telefonu ještě více výkonu, ale každé vylepšení potěší.

Modely XS a XS Max budou dostupné ve zlaté, stříbrné nebo „vesmírné šedi“, vyrobeny jsou z kombinace skla a hliníku. Zadní fotoaparát se chlubí dvojitým 12mexapixelovým fotoaparátem, přední kamera má 7 megapixelů. Apple zmínil především důraz na portrétový režim u předního fotoaparátu pro lepší selfie fotografie.

Toto umí jen náš fotoaparát! Nebo ne?

Právě u fotoaparátů se Apple dopustil buď kuriózního omylu, nebo poněkud nehezké ignorace faktů. Na jevišti během odhalení firma zmínila možnost manuálního nastavení hloubky ostrosti i po vyfocení, což podle ní nebylo dosud možné s žádným jiným fotoaparátem. To jednoduše není pravda – konkurenční telefony s Androidem, ať už jde o Nokie nebo Huawei, toto umí již několik let. Samotná technologie navíc existuje od roku 2012, jak podotýká server The Verge.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Co se týče zbylých novinek, skloňuje se také podpora duálních SIM; jeden slot bude sloužit pro klasickou SIM kartu, druhý pro eSIM. Pro zákazníky v ČR však budou nové iPhony v praxi stále jen pro jednu SIM: eSIM totiž na našem trhu prozatím nejsou dostupné u žádného operátora.

V současnosti je největším konkurentem Applu firma Huawei. Jihokorejský Samsung je stále silným hráčem, a momentálně spokojeně usazen na pozici světové dvojky, jenže čínská společnost nasadila vražedné tempo, ještě umocněné prodeji sesterské značky Honor. V posledním kvartálu prodeje telefonů Huaweie Apple přeskočily; obecně analytici předpokládají, že nyní, po vydání nových iPhonů, se na pozici krále smartphonů americká firma opět navrátí. Ve Spojených státech je pozice nakousnutého jablka zatím neohrozitelná, ale ve zbytku světa bude muset s vysoko nasazenými cenami zákazníky přesvědčit o kvalitách svých zařízení.

Do prodeje jdou i u nás nové iPhony 21. září, a to ve verzi XS a XS Max. Na levnější iPhone XR si zákazníci počkají až do 26. října.

Obrázek: Apple představil nové iPhony. Ohromily snad jen cenou, nejdražší vyjde na 43 tisíc korun

Zadní duální fotoaparát

Nutno podotknout – nechť není text tak kritickým – Apple to má s inovacemi vlivem vstupu čínských firem na trh a trvalých soudních sporů se Samsungem těžké. Když totiž na trh novinky dostane, telefony konkurence je mají během několika málo měsíců také.

Firma také splnila, co slíbila. Nekoná se nic převratného, jde jen o drobná vylepšení iPhonu X a, což se musí přiznat Applu k dobru, cena iPhonu XS odpovídá iPhonu X. Věrní zákazníci značky budou s největší pravděpodobností opět spokojeni.

Zdroje: 1, 2, 3. Fotografie: Apple.com

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním