Apple M2 je dělo, které trápí Intel i AMD! O kolik je nový čip výkonnější, než rychlý M1?

MacBooky budou opět výkonnější. Apple naváže na svůj úspěšný čip M1, kterým vzal konkurenci vítr z plachet. M2 má výkonu opět na rozdávání, a díky extrémně nízké spotřebě mají nové notebooky i přes vyšší výkon vydržet až 18 hodin. V čem se liší od M1 a jaké parametry nabízí?

Apple na konferenci WWDC 2022 představil nový výkonný čip, který bude pohánět jeho notebooky MacBook Air 2022 a MacBook Pro 2022. Podobně jako v případě M1 půjde o vlastní návrh postavený na architektuře ARM. Jde o evoluci podařeného čipu M1, který Apple uvedl na trh v roce 2020 a který ohromil tím, jak moc zvýšil výkon a výdrž na baterii v 13palcovém MacBooku Pro M1, MacBooku Air M1 a Macu mini M1.

Obrázek: Apple M2 je dělo, které trápí Intel i AMD! O kolik je nový čip výkonnější, než rychlý M1?

Nový čip Apple M2 je o něco větší než jeho předchůdce. Foto: Se souhlasem společnosti Apple

Apple řadu čipů postupně rozšířil o výkonnější verze M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra, učené pro profesionální zařízení. Základní model M2 sice není tak výkonný, jako vylepšené varianty M1, ale došlo k několika podstatným vylepšením. M2 navíc bude, stejně jako M1, pomyslným základem pro budoucí varianty Pro, Max a Ultra. Ty se na trh podívají v průběhu roku 2023, přičemž základní typ uvidíme v zařízeních Applu ještě letos.

O 35 % více výkonu při stejné spotřebě

Nový čip Apple postavil na vylepšeném 5nm výrobním procesu a vyrábět jej opět bude tchajwanské TSMC. Čip se vedle vylepšení výrobní technologie chlubí nárůstem počtu tranzistorů z 16 miliard na 20 miliard, tedy o 25 %. Propustnost pamětí se zvýšila z 68 GB/s na 100 GB/s, což odpovídá 50% nárůstu.

Při stejné spotřebě se výkon CPU jádra zvýšil o 18 % a výkon grafického jádra dokonce o 25 %, případně 35 % při maximálním výkonu a vyšší spotřebě.

M2 nabízí 8 jader CPU a 8-10 jader GPU. Při volbě varianty s vyšším počtem GPU si připlatíte cca 100 USD (kolem 2 400 Kč) a získáte 2 grafická jádra navíc.

M2 CPU: Co se změnilo?

Apple zachová 8 jader procesoru jako u modelu M1, nicméně vylepšení, která nabízí model M2, by měla znamenat, že nové Macy budou o cca 18 % výkonnější při stejné spotřebě.

Obrázek: Apple M2 je dělo, které trápí Intel i AMD! O kolik je nový čip výkonnější, než rychlý M1?

Foto: Se souhlasem společnosti Apple

Použitý výrobní proces N4P umožňuje větší hustotu tranzistorů, což by mohlo umožnit taktovat jednotlivá jádra o něco rychleji než u M1. Tranzistorů je o 25 % více než v M1, což umožnilo vylepšit paměťový řadič a propustnost paměti o zmíněných 50 %.

Apple si ve svých prohlášeních věří a pochlubil se, že „V porovnání s nejnovějšími desetijádrovými čipy pro notebooky poskytuje procesor v M2 téměř dvojnásobný výkon při stejné úrovni spotřeby. M2 poskytuje téměř 90 % špičkového výkonu 12jádrového čipu při čtvrtinové spotřebě energie.“ Zdá se tedy, že konkurence bude zažívat těžké časy a jen těžko najde na něco podobného odpověď.

M2 GPU: Pro grafiku a střih videa

Apple také rozšířil GPU na deset grafických jader, což je o dvě více než u současného modelu M1. Desetijádrový grafický procesor poskytuje „až o 25 % vyšší grafický výkon než M1 při stejné úrovni spotřeby“, a to díky větší vyrovnávací paměti a vyšší propustnosti paměti. Při maximálním výkonu je čip podle Applu dokonce o 35 % procent výkonnější.

Obrázek: Apple M2 je dělo, které trápí Intel i AMD! O kolik je nový čip výkonnější, než rychlý M1?

Foto: Se souhlasem společnosti Apple

Apple také tvrdí, že GPU poskytuje 2,3× vyšší výkon ve srovnání s nejnovější integrovanou grafikou AMD či Intelu (při pětinové spotřebě energie). Na jediné nabití mají nové MacBooky vydržet až 18 hodin.

Jaká Apple zařízení dostanou nový čip?

Apple potvrdil aktualizace M2 pro MacBook Air a 13″ MacBook Pro. Očekáváme, že podobné aktualizace se dočkají také Mac mini a 24palcový Mac M1, pravděpodobně již letos na podzim.

Vzhledem k tomu, že iPad Pro je v současnosti vybaven čipem M1, je možné, že očekávaný iPad Pro (2022) dorazí s čipem M2. Cena za MacBook Air 2022 bude 1 200 USD, oproti 1 000 USD za stávající model s M1 z roku 2020. V praxi tak můžeme očekávat, že v České republice bude notebook o cca 6 000 Kč a více dražší, než stávající model. Apple na svých stránkách v současné době uvádí 36 990 Kč za varianta s 8GB RAM a 256GB úložištěm.

Obrázek: Apple M2 je dělo, které trápí Intel i AMD! O kolik je nový čip výkonnější, než rychlý M1?

M2 podporuje až 24GB RAM. Neural Engine se také dočkal vylepšení, díky kterému je o 40 % rychlejší. Foto: Se souhlasem společnosti Apple

Zdroj: Apple

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty