Odhalení umělé inteligence schopné vystupovat jako interpret audioknih mělo znamenat další krok v revoluci, kterou Apple již desítky let přivádí na trh technologií. Místo toho si však společnost zadělala na další potíže.
Na začátku roku se v médiích objevilo několik zpráv o tom, že aplikace Apple Books, která slouží uživatelům iPhonů či iPadů ke čtení elektronických knih či poslechu audioknih, dostala nové rozšíření v podobě nahrávek knih, které má na svědomí umělá inteligence. Již v lednu budilo toto oznámení jistou vlnu kontroverze. Pokroky v oblasti vývoje AI jsou v poslední době intenzivně sledované, a Apple tuto technologii představil bez oficiální reklamní kampaně a s minimální propagací. Ačkoliv tato novinka představovala potenciální hrozbu pro hlasové herce a vypravěče, kteří se báli, že takto přijdou o zdroj svých příjmů, byla tato novinka veřejností přijata poměrně vřele, jelikož zdůrazňovala zejména podporu nezávislých spisovatelů a značné snížení nákladů na vydání audioknih.
Netrvalo to však ani několik týdnů, a původní hlasy stojící za tvorbou audioknih se začaly ozývat. Klienti společnosti Findaway mající na starost tvorbu právě čteného slova vyrukovali s podezřením, že jejich hlasy byly neprávem využity k tréninku umělé inteligence společnosti Apple právě k vývoji tohoto nového AI vypravěče audioknih.
Společnost Findaway spadá pod správu mediální služby Spotify, přičemž tato služba funguje na přímém propojení autora knihy s producenty audioknihy. Vydavatelství jakožto prostředník realizace tvorby zvukové verze díla zde tedy chybí. Stížnosti vůči společnosti Apple však zatím vzešly pouze z řad smluvních partnerů firmy Findaway, zatímco mezi jinými producenty audioknih se zatím poškození hlasoví herci a vypravěči nenašli.
Skutečné zneužití, či jen klička ve smlouvě? Situaci řeší asociace pro ochranu herců
Do situace se vložila organizace Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAC-AFTRA), která se snaží hájit práva herců a dalších interpretů. Ta se nyní snaží detailněji prozkoumat smluvní podmínky, kterými byli inkriminovaní umělci vázáni se společností Findaway.
Je otázkou, zdali jsou na vině společnosti Findaway či Apple za skutečné zneužití audiodat k jiným než předem určeným účelům, nebo samotní vypravěči, kteří se nedostatečně seznámili s podmínkami stanovenými ve smlouvě. Společnosti Findaway a Apple měly údajně poskytnout unii SAC-AFTRA prohlášení o tom, že díla herců, které organizace zaštiťuje, nebudou nadále firmami používány k účelům strojového učení, a to i se zpětnou účinností. Bohužel však není jasné, jak hodlá Apple svou AI inkriminovaná data „odnaučit“.
Aktuálně je celý incident prošetřován, a brzy tak snad vyjde najevo, jak se věci mají.
Apple to s umělými hlasy myslí vážně. iPhone dokáže přečíst SMS hlasem odesílatele, ukazuje patent amerického giganta.