Velká výhra Elona Muska, na Měsíc poletí astronauti NASA v modulu SpaceX

Obrovskou důvěru vložila NASA do kosmického startupu Elona Muska. Po mnoha úspěších se tak zdá, že může SpaceX počítat s podporou americké vesmírné agentury i do budoucna.

Před deseti hodinami se zpráva poprvé rychle prohnala médií, a nyní již známe více informací. NASA si vybrala SpaceX k tomu, aby postavila lunární modul jako součást mise Artemis, která vrátí člověka zpět na Měsíc. Stane se tak po mnoha desetiletích, kdy se dobývání vesmíru zpomalilo vlivem „konce“ studené války.

SpaceX obdrží financování ve výši 2,9 miliard dolarů a misi podnikne sama, pouze ve spojení s vybavením NASA. Před samotnou misí s lidskou posádkou proběhne test bez astronautů, aby se ověřila bezpečnost chystaného lunárního modulu.

Obrázek: Velká výhra Elona Muska, na Měsíc poletí astronauti NASA v modulu SpaceX

Známý pohled na Měsíc – pořád stejný. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

SLS, Orion a Starship

V celé misi bude figurovat ještě raketový systém SLS – Space Launch System – který astronauty v plavidle Orion dopraví do lunárního modulu SpaceX. Orion je kosmická loď (MPVC, víceúčelová pilotovaná loď) vyvíjená společností Lockheed Martin už od roku 2006. Pro účely programu Artemis mají být postaveny tři, přičemž v současnosti probíhají intenzivním testováním. Připravené mají být už letos.

Kontrakt SpaceX zavazuje k jednomu letu bez posádky – to bude onen testovací – a jednomu přistání s posádkou. O dalších potenciálních letech na Měsíc se ještě rozhodne, mimo jiné podle úspěchu mise. NASA začne jednání se SpaceX a dalšími firmami v průmyslu příští týden.

Ještě v roce 2019 jsme zveřejnili polemiku o tom proč už nelétáme na Měsíc. Jak rychle se věci změní jsme nečekali.

Kromě SpaceX byly velkými hráči v závodu o udělení kontraktu ještě 2 další společnosti, a to Blue Origin Jeffa Bezose a Dynetics, vojenská bezpečnostní agentura, která běžně spolupracuje s vládnou USA. Primárně se věnuje informačním technologiím a různým aplikovaným vědám. Všechny tři společnosti už předtím vyvíjely koncepty lunárních přistávacích modulů.

Obrázek: Velká výhra Elona Muska, na Měsíc poletí astronauti NASA v modulu SpaceX

Starship občas vybouchne, ale vypadá hezky. Zdroj: SpaceX

Neúspěch Blue Origin

Všeobecně se očekávalo, že NASA vybere 2 společnosti, které se budou přistání na Měsíci účastnit. Nakonec se tak ovšem nestalo, a je to poměrně překvapivé, obzvláště proto, že největší konkurent SpaceX byl velmi silný: S Blue Origin totiž spolupracoval také Lockheed Martin a Northrop Grumman, jména ve vesmírném světě dobře zažitá.

Roli v tom mohlo hrát to, že NASA nedostala tolik peněz, kolik očekávala. Administrativa Joea Bidena předpokládá na příští rok s rozpočtem 24,7 miliard dolarů pro NASA. To je sice historicky částka nejvyšší, ovšem pouze pokud nepočítáme s celkovým rozpočtem USA a s inflací.

Modulem, který má astronauty na Měsíc přepravit, bude velmi pravděpodobně plavidlo Starship, které se za poslední rok stalo synonymem k přímo nádherným výbuchům. SpaceX jej ještě musí poněkud doladit. Starship se skládá ze dvou částí, kromě přepravního modulu také z raketového systému poháněného motory Raptor. Astronauti by se měli na lunární modul z Orionu transportovat až na oběžné dráze Měsíce.

Zdroj: NASA. Úvodní fotografie: SpaceX

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním