Levný minipočítač Asusu vypadá trochu jako legendární Raspberry Pi. Rozdílem je, že má dvojnásobně větší RAM než Raspberry Pi 3 a výkonnější Rockchip procesor místo čipu od Broadcomu. Cílí především na kutily a vývojáře.
Jde o jedno z prvních zařízení v této kategorii vyráběné firmou známou především pro výrobu spotřebitelských PC. Asus se rozhodl konkurovat zavedenému Raspberry Pi a svézt se na vlně jeho popularity. Jeho počítač je s konkurenčním ekosystémem navíc kompatibilní srze GPIO piny, což znamená, že ohromné množství přídavných modulů k Raspberry využijete i zde.
Mini PC Tinker Board ukrývá 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0, čtyři USB 2.0 vstupy, jeden micro USB vstup a microSD card slot, který je používán pro uložení operačního systému. Dále je vše stejné, jako Raspberry Pi. Tinker Board nemá, stejně jako konkurence, žádné vestavěné úložiště.
V testech je Tinker Board 2x výkonnější, než Raspberry Pi. Současně také skoro 2x dražší
Za zmínku dále stojí např. podpora 192KHz/24bit audia a Gigabit Ethernet. Tinker Board využívá výkonný Rockchip RK3288, čtyřjádrový SoC s grafickou kartou Mali-T764 a přidává 2 GB RAM. Jedná se o ten samý čip, který je používán v originálních Asus Chromebook Flip modelech, stejně jako v několika dalších zařízeních tohoto typu a celé spoustě tabletů čínské výroby. V benchmarcích poráží zmíněné Raspberry hned několikrát.
Asus pro tento malinký počítač nabízí linuxový operační systém stavějící na Debianu zvaný TinkerOS. Můžete však vyzkoušet i jiné operační systémy. Poté, co byl před nedávnem Tinker Board uveden na britský a evropský trh, je teď zařízení dostupné i ve Spojených státech. U nás se zařízení již prodává za příznivou cenu kolem 1 500 Kč.
Cílovou skupinou produktu jsou zejména nadšenci, kteří si chtějí postavit obstojný počítač s malou spotřebou energie, aniž by při tom utratili spoustu peněz. Jelikož je Tinker Borad stejně velký jako balíček karet, může být ideálním základem pro domácí přehrávače médií, konzole, sledovací systémy či jiná IoT zařízení.