Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

Co dělat se starým tabletem, který už je buďto pomalý a nesouží dobře svému původnímu účelu, nebo jste jej nahradili novým? Možností je více, jedním z nejoblíbenějších řešení je proměnit tablet v chytrý fotorámeček či chytrou chůvičku. Máme pro vás 7 tipů.

Pokud máte v tabletu něco důležitého, nebo si chcete přenést data do nového, můžete postupovat podle našeho detailního návodu Jak přesunout data do nového zařízení. Starý tablet bývá zpomalený především kvůli nainstalovaným aplikacím a spoustě zbytečností v úložišti. Nejjednodušší cestou, jak ho zrychlit, je vrátit jej do tzv. továrního nastavení. V praxi to znamená, že dojde k vymazání všech aplikací a dat. Pokud máte v tabletu důležitá data, nejprve proveďte zálohu.

Fotorámeček z tabletu

Tablet má ideální velikost pro zobrazování fotografií a videí. Pokud se podíváte na nabídku tzv. digitálních fotorámečků, zjistíte, že jde vlastně o jednoduché tablety se stojánkem. Předělat starý tablet na fotorámeček pak není nic složitého. Stačí nainstalovat šikovnou aplikaci, která umí zobrazovat fotografie z vybraných složek formou slideshow a zakoupit stojánek.

Obrázek: Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

Některé rámečky a stojánky mohou vypadat jako tradiční rámečky na fotografie.

Pro iPady lze doporučit bezplatnou aplikaci LiveFrame. Pro Android lze zdarma sáhnout po aplikaci Fotoo. Aplikaci stačí nainstalovat, vybrat složku, ze které se budou zobrazovat fotografie a položit na příslušné místo do stojánku (ideálně s nabíječkou).

Obrázek: Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

Ukázka z aplikace Fotoo. Vedle samotné fotografie umožní zobrazit čas, datum či aktuální počasí. Měnit lze i přechody mezi fotkami a spoustu dalších detailů.

‎LiveFrame
‎LiveFrame
Tvůrce: Attibo
Cena: Zdarma+

Modelový příklad aneb ne vždy je třeba Wi-Fi

My jsme v rámci předělání starého tabletu na fotorámeček sáhli po 4G tabletu, ke kterému jsme pořídili levný datový tarif. Důvod byl ten, že na místě není Wi-Fi síť a abychom mohli prarodičům do tabletu jakožto rodina posílat fotografie prostřednictvím hromadného chatu ve WhatsAppu. Fotografie se automaticky začne zobrazovat na tabletu mezi ostatními. Použili jsme k tomu placenou verzi aplikace Fotoo a výsledek je velmi dobrý.

Ačkoliv nejsme fanoušky datových nabídek českých operátorů, musíme zde pochválit T-Mobile za jejich balíček internetu na 1 rok za 499 Kč. Zákazník dostane k dispozici 1 GB měsíčně, tedy celkem 12 GB, což je pro použití ve fotorámečku většinou dostačující.

Tablet jako digitální kuchařka

Sahat špinavýma rukama na nový tablet bude chtít málokdo, staršího vám bude lít o něco méně. Pokud si navíc zařídíte dobrý stojánek, můžete tablet využívat při vaření. Výhodou je oproti papíru možnost hlasového ovládání, sledování videoreceptů apod. K dipozici je nespočet aplikací plných receptů. Z těch českých lze doporučit např. sRecepty či Vaření.cz.

Pokud si chcete ukládat vlastní recepty, sáhněte po aplikaci My CookBook. Ta umožní tvorbu vlastních kuchařek, receptů a zároveň možnost inspirovat se od ostatních a sdílet vlastní recepty veřejně.

Chůvička z tabletu a telefonu

Pokud nemáte dětskou chůvičku, nebo byste rádi model s vícero funkcemi, můžete zkusit vytvořit chůvičku ze starého telefonu či tabletu. Většina aplikací zvládá fungovat přes data operátora i přes Wi-Fi a zdarma nabízí omezenou dobu monitorování. Mezi nejpopulárnější aplikace patří Chůvička 3G, která je k dispozici pro Android i iOS.

Obrázek: Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

‎Baby Monitor 3G
‎Baby Monitor 3G
Cena: 129,00 Kč

Multimediální centrum do automobilu

Starý tablet vám možná doma leží bez užitku, na cestách však může dobře posloužit. Nahrajte do něj dětem i dospělým zábavné hry, filmy a hudbu. Pokud se to do vašeho vozu hodí, můžete jej nechat i na předním panelu, kde skvěle nahradí navigaci s aplikacemi typu Waze, Mapy.cz a Google Mapy.

Obrázek: Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

Udělejte z tabletu meteostanici a rodinný kalendář

Šikovnou aplikaci pro zobrazení detailních informací o počasí včetně předpovědí je Klara. Aplikace je dostupná zdarma a vedle samotného okna aplikace funguje na principu widgetů. Klara potěší přehledným rozhraním a množstvím užitečných funkcí.

Klara
Klara
Tvůrce: Androworks
Cena: Zdarma

Šikovnou aplikací pro správu rodinného kalendáře, nákupního seznamu a úkolů pro každého z členů je Cozi Family Organizer. Aplikaci můžete mít zobrazenou na tabletu pro správu různých upomínek a rodinného přehledu a současně má aplikaci každý člen rodiny ve svém mobilu.

Cozi Family Organizer
Cozi Family Organizer
Tvůrce: Cozi Inc.
Cena: Zdarma+

Tip na závěr: Naučte s tabletem prarodiče

Dejte starý tablet prarodičům či starším lidem ve vašem okolí. Problémem dnešní starší generace je tzv. digitální propast, kdy část populace běžně používá technologie, zatímco druhá k nim má doslova odpor a bojí se je používat. Navíc je také učení nových věcí prospěšné pro lidský mozek, kdy brání jeho degradaci. Osobně mohu potvrdit zkušenost, kdy se prarodiče ze stavu „nedávej nám to sem“ dostali do stavu „zařídíš nám lepší internet?“.

Obrázek: Nevíte co se starým tabletem? Vytvořte z něj zdarma fotorámeček nebo chytrou chůvičku

Jakými aplikacemi tablet vybavit?

Tablet je dobré do začátku vybavit aplikacemi, které bude daný uživatel pravděpodobně využívat na základě jeho koníčků a preferencí. V našem případě šlo o aktivního důchodce, který má rád křížovky, hry typu Chcete být milionářem a aktuální zpravodajství.

Chcete vybavit tablet či telefon užitečnými aplikacemi? Koukněte se do našeho průvodce Jaké aplikace by neměly chybět v chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma

Jedním z poznatků bylo, že se člověk neznalý technologií a internetu spíše naučí otevírat aplikaci se zprávami, kde nemusí nic psát do adresního řádku. Pokud tedy daný člověk čte Blesk, dejte mu do tabletu raději přímo aplikaci. Weby mají totiž tu nevýhodu, že se na nich nachází reklama a především starší uživatelé velmi snadno kliknou na reklamu a další vyskakovací prvky, které jsou většinou v aplikacích přítomné v menší míře. Aplikace navíc většinou běží rychleji.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: 747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další „velká“ letadla
747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další „velká“ letadla
Obrázek: Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Obrázek: Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Obrázek: Windows 10 dostanou nové Start menu a vylepšení alt-tab
Windows 10 dostanou nové Start menu a vylepšení alt-tab
Obrázek: Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Obrázek: Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Obrázek: Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu