Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Vůči čističkám vzduchu jsem byl vždy skeptický, natož pak vůči malé, levné čističce od nové české značky Tesla. Jaká je česká čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Mini, kterou můžete snadno propojit s ostatními prvky své chytré domácnosti?

Jsem alergik, poměrně silný, a i v kombinaci s léky na jaře trpím v podstatě nepřetržitým kýcháním a smrkáním; nic hrozného, ale příjemné to není. Určitě tomu nepřidává vzduch ve starém pokoji, kde spím – prach, nečistoty a alergeny zvenčí, které dovnitř proniknou při běžném větrání či při návratu z pobytu venku.

Obrázek: Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Mini má minimalistický design. Za zařízením stojí nová česká značka Tesla, kterou jsme vám představili nedávno. Foto: Se svolením společnosti Tesla Smart

Chytrá česká čistička vzduchu

Zapojení čističky je jednoduché. Vyndáte ji z balení, zespoda otevřete, vybalíte filtr (HEPA, uhlíkový a předfiltr v jednom), opět zavřete, zapojíte do zásuvky a funguje. Žádné nastavování a dlouhé čtení manuálu. Aplikace na mobil existuje, je přehledná a česky, pro ty, kdo preferují vzdálené ovládání. Dostupná je pro Android a iOS.

Podobně, jako je tomu např. u konkurenční aplikace Xiaomi Mi Home, i Tesla Smart slouží jako ovládací centrála pro všechna chytrá zařízení výrobce. Čističku lze snadno spárovat s domácí Wi-Fi a ovládat tak prakticky odkudkoliv.

TESLA Smart
TESLA Smart
Tvůrce: TESLA Solar
Cena: Zdarma
‎TESLA Smart
‎TESLA Smart
Cena: Zdarma

Pro ostatní je tu jednoduché dotykové rozhraní v horní části čističky. Pokud je vypnutá, není vůbec vidět, jen jemně červeně svítí vypínač (světlo není rušivé díky tomu, že míří směrem vzhůru). Při zapnutí se rozsvítí celá horní část čističky a projede všechny barvy – fialovou, červenou, zelenou a modrou, které mají ukazovat kvalitu vzduchu.

Obrázek: Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Ukazatel kvality vzduchu formou podsvícení. V noci lze samozřejmě vypnout. Foto: David Slouka, redakce inSmart.cz

Jednoduchá, elegantní a překvapivě intuitivní

Rozhraní, které se po dotyku rovněž rozsvítí, se skládá ze čtyř částí, které vám rychle přirostou k srdci, jsou příjemně intuitivní – od české firmy taková designová rozhodnutí potěší. Tlačítka jsou uspořádána do čtyřúhelníku. Nahoře si určujete intenzitu větrání – nízkou, vysokou nebo „na spaní“ (noční režim), takovou, kdy čistička není slyšet a nevyrušuje, vypnou se také všechna světla.

Osobně používám primárně nízkou intenzitu na běžné čištění vzduchu přes den a občas na spaní, obzvláště ve dnech, kdy mě alergie trápí nejvíce. Vysokou intenzitu použiji v podstatě pouze na krátkou dobu, kdy jsem v místnosti a chci rychle vyčistit vzduch poté, co v místnosti vytvořím průvan a vyvětrám.

Obrázek: Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Ovládání je možné prostřednictvím mobilní aplikace i přes dotykový panel. Foto: David Slouka, redakce inSmart.cz

Jak je to s kvalitou vzduchu?

Tlačítko vpravo funguje v kombinaci s mobilní aplikací, umožňuje také pomocí senzoru kvality vzduchu nastavovat automatické čištění v případě potřeby. Tlačítkem dole se nastavuje automatické vypnutí, klepnutí přepíná mezi nepřetržitým během, 1h, 2h, 4h a 8 hodinami. Tlačítko vlevo vypíná nebo zapíná ionizátor; měl by zlepšovat kvalitu vzduchu a „eliminovat kladně nabité částice“, ale rozdíl jsem sujektivně nezaznamenal.

Obrázek: Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Když neběží, tak ani nepoznáte, že na čističce nějaké ovládací rozhraní je. Foto: David Slouka, redakce inSmart.cz

Ještě k oněm barvám čističky, které ukazují kvalitu vzduchu. Ta by se měla střídavě měnit podle toho, jaké ovzduší v místnosti panuje. To se v mém případě neděje – od počátku se kvalita vzduchu ukazuje jako modrá (která je nejvyšší, následuje zelená, červená a fialová). Jde o nesmysl, od začátku používání se vzduch v místnosti změnil a alergie na mě zde nepůsobí tak agresivně; přestože tedy čistička subjektivně zlepšila ovzduší k lepšímu, vizuálně to stroj nereflektuje. To mi přijde trochu na škodu, a zajímal by mě důvod. Tím může být velikost detekovaných částic, jako je tomu např. u čističek Xiaomi, se kterými lze Tesla Smart srovnávat asi nejvíce.

Celkově vzato jsem ale přes úvodní skepsi s čističkou Tesla Smart Air Purifier Mini, jak zní její celý, poněkud dlouhý název, překvapivě spokojen. Neruší, do místnosti snadno zapadne, výměna HEPA13 filtru je primitivní. Filtr je navíc docela levný a vydrží poměrně dlouho, vizuálně jde míru jeho znečištění snadno vidět jako u vysavače. Výrobce uvádí životnost půl roku. Uhlíkový filtr, který vydrží přibližně rok, pak vyjde na stejnou cenu: 499 Kč. Filtry nejsou v porovnání s konkurencí nijak drahé. Ačkoliv moje alergie různě kolísá, pobyt v místnosti se mi nyní skutečně zdá o něco příjemnější.

Obrázek: Chytrá česká čistička vzduchu do ložnic a obýváků: Jaká je Tesla Smart Air Purifier Mini?

Uvnitř se nachází běžný filtr, nic inovativního – což je i kvůli ceně dobře. Česká Tesla jde navíc s novinkami na jistotu, poptávka po čističkách vzduchu díky pandemii vzrostla. Foto: David Slouka, redakce inSmart.cz

Závěr: Dobrá volba do každé ložnice

Výkon čističky činí 120 m3/hod, příkon klasicky 30 W, model je doporučen pro místnosti do velikosti 13 m2.  Rozměry přístroje jsou rozumných 243 x 310 x 243 mm. Maloobchodní cena je kolem 2 500 Kč s DPH.

Celkově vzato není čističce moc co vytknout. Body má za inteligentní design a přehledné, intuitivní ovládání; šlo by o čističku za plný počet bodů, nebýt onoho nedokonalého zobrazování kvality vzduchu. Je možné, že jde o vadu mého kusu, nebo zkrátka o nějaký specifický jev v místnosti. (Čistička vyžaduje dost prostoru shora i kolem sebe, aby barevně stav vzduchu určila, to však v mém případě nehrálo roli, ať jsem ji přemístil kamkoliv.) Za čtyři z pěti se však stydět rozhodně nemusí.

Nejvíce se čistička hodí určitě do ložnice. Její malé rozměry, elegantní vzhled, tichý režim a nerušivé prvky jsou přímo uzpůsobeny pro místa, kde uléháme.

  • Design
  • Funkce
  • Barevné odlišení kvality vzduchu
  • Aplikace
4.1

Výsledné hodnocení

Pěkná česká čistička, která rozhodně neurazí. Potěší zejména cenou, velikostí a intuitivním ovládáním. 4/5

Klady

Cena zařízení

Dobrá cena za náhradní filtry

Design

Ovládání

Mobilní aplikace

Kompaktní velikost

Zápory

Barevné odlišení kvality vzduchu má své mouchy.

Některé ovládací prvky jsou v angličtině.

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu