Přestože robotická automatizace bezpochyby povede ke ztrátě některých pracovních pozic, obzvláště kupříkladu ve zmíněných velkoskladech, nebude to hned.
Logistická mašinérie Amazonu a dovážkových společností s chytrými roboty, které většinu práce samostatně vykonají, určitě počítá: otázkou je pouze, za jak dlouho. Jinak obvykle velmi optimistický americký gigant nyní potvrdil, že v příští dekádě se jich zřejmě ještě nedočkáme.
Komentář Scotta Andersona, zodpovědného právě za robotizaci ve firmě, lze navíc snadno zobecnit i na další odvětví; pokud očekává alespoň 10 let na plnou automatizaci prostředí ve skladech, jde snadno předpovědět, že v obtížnějších zaměstnáních bude časové období ještě podstatně delší.
Obratnost člověka, neunavitelnost robota
Současná robotická automatizace probíhá pomocí velmi specificky naprogramovaných strojů vykonávajících rutinní, opakované a jednoduché práce. Donutit robota vykonávat něco jiného, nebo nedej bože více úkolů najednou, je z programovacího hlediska jak obtížné, tak především velmi časově náročné.
Je navíc potřeba pomocí metody pokus – omyl ověřit efektivitu robota a spolehnout se na řadu nových oborů, které se teprve dostávají do popředí výzkumu a vývoje: rozpoznávání obrazu a mobilita či nosnost robotů budiž příkladem.
V továrnách je to jednodušší: pomoci vyrobit mikročip nebo část šasi automobilu je opakovaná, stále stejná a standardizovaná činnost; robotické výrobní paže už jsou dnes také vcelku všudypřítomné. Ve skladech však roboti potřebují vykonávat, byť se to na první pohled nemusí zdát, výrazně větší počet poměrně komplexních úkonů.
Robot však potřebuje „vidět“ boxy a kam je skládat, musí mít dostatečnou obratnost a sílu a nesmí dělat chyby.
Hluboké učení a další metody strojového učení však pomáhají vést výzkum kupředu a roboty neustále zdokonalovat. Jak jde vidět třeba na prototypech Boston Dynamics nebo i na Pepperovi od SoftBank Robotics, vývoj pokračuje sice poměrně rychle, nicméně pořád ještě čeká inženýry mnoho let práce.
Obecně se očekává v příštích desítkách let výrazný úbytek rutinních a manuálních pracovních pozic; nahradí je místo toho komplexnější, kreativnější zaměstnání. To jsou však pouze spekulace analytiků, reálně si budeme muset na důsledky AI revoluce počkat.