BeiDou: Čínská verze GPS má více satelitů na oběžné dráze i globální pokrytí

GPS není jediným systémem svého druhu na světě. Pro velké země jde o důležitý nástroj, který může mít jak vojenské, tak civilní a komerční využití.  Na trhu se již nachází první telefony a chytré hodinky podporující „čínské GPS“. Čím se liší globální družicový polohový systém BeiDou od amerického GPS?

BeiDou byl jako regionální polohový družicový systém spuštěn již v roce 2000 na území Číny. Zatímco v první generaci šlo o tzv. aktivní systém, kdy uživatel musel žádat o určení své polohy, dnes jde již o systém pasivní a podobně jako v případě GPS si zařízení uživatele vypočítává polohu samo bez nutnosti cokoliv odesílat.

Obrázek: BeiDou: Čínská verze GPS má více satelitů na oběžné dráze i globální pokrytí

Satelity BeiDou, podobně jako satelity GPS, Glonass či Gallileo, mají řadu využití. Běžného uživatele zajímá především přesné pozicování a z toho plynoucí možnost navigace. Foto: Freepik.com

Pro běžného uživatele, který může signál ze satelitů BeiDou přijímat např. prostřednictvím mobilního telefonu, chytrých hodinek či navigací všeho druhu, je tedy systém prakticky stejný jako GPS. Čína má se systémem velké plány v oblasti autonomních automobilů a jejich navigace v kombinaci s 5G vysílači.

BeiDou počtem satelitů poráží i GPS

Čína na do dnešního dne na oběžnou dráhu kolem Země vyslala více než 50 satelitů systému BeiDou, přičemž řada z nich, především z první generace označované jako BDS-1 již byla nahrazena novými. Aktivních je tedy k datu vydání textu 35 satelitů, přičemž 27 z nich je umístěno na středním zemském orbitu, 5 na geostacionární dráze a 3 na tzv. geosynchronní dráze. Podobného rozložení používá jak GPS, tak evropský systém Gallileo.

Obrázek: BeiDou: Čínská verze GPS má více satelitů na oběžné dráze i globální pokrytí

V současné době je na oběžné dráze kolem Země 35 funkčních satelitů systému BeiDou. Foto: en.beidou.gov.cn

Třetí generace satelitů označovaná jako BDS-3 využívá modernější technologie, v čele s menšími a přesnějšími atomovými hodinami. Satelity mají mít delší životnost a vysílat dokáží na čtveřici různých frekvencí. Díky tomu mají teoretickou přesnost v řádu milimetrů. Běžný uživatel, stejně jako je tomu v případě GPS, nebude mít k takové přesnosti přístup.

Civilní použití je, stejně jako u konkurenčních systémů, limitováno na menší přesnost – 10 metrů. V praxi jsou však navigační aplikace přesnější, a to i díky využití dalších senzorů a technologií, jako je Wi-Fi či díky kombinaci vícero polohových systémů naráz.

Jak BeiDou používat?

Použití polohového systému BeiDou není nijak složité a civilní uživatel většinou ani neví, který z globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) využívá. Navíc to pro něj většinou ani není důležité. Důležité je vědět, že BeiDou již má globální pokrytí a tím pádem jej použijete kdekoliv na světě, včetně České republiky.

GPS, Glonass, Gallileo a BeiDou se chlubí nejlepším pokrytím signálem. Je jedno kde se nacházíte, signál satelitů systému BeiDou chytnete i v Česku. Foto: inSmart.cz

Navigační aplikace si samy vybírají, který signál mají v danou chvíli silnější a získaná data dokáží kombinovat. Použití BeiDou je tedy na podporovaných zařízeních automatické.

Nová navigace QZSS poráží GPS. Místo metrů je přesná na centimetry a pomůže rozšířit dopravu bez řidičů.

Podporuje můj telefon čínský polohový systém?

Ačkoliv to výrobci často neuvádí, naprostá většina dnešních chytrých telefonů BeiDou podporuje. Platí to i pro modely amerických značek, jako je iPhone 11 a 12. Pokud jste tedy majitelem chytrého telefonu z posledních cca 2 let, můžete si být podporou BeiDou téměř jistí.

Ověřit to můžete snadno. Stáhněte si aplikaci GNSS, která vám ukáže, jaké všechny signály z polohových družicových systémů vaše zařízení chytá. Čínská vlajka odpovídá BeiDou, americká GPS, EU stojí za Gallileem a Rusko za systémem Glonass.

‎GNSS View
‎GNSS View
Tvůrce: NEC Corporation
Cena: Zdarma

Zdroj: BeiDou

Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu