BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?

Sociální síť, která není postavená na falešnosti a přetvářce. Cílem BeReal je změnit zaběhlé pořádky. Uživatelé musí být aktivní v jeden náhodně vybraný okamžik za den a fotografie sdílí bez filtrů a čančání. Jak funguje BeReal a proč je tak populární?

Dlouhou dobu je hlavním trendem „dokonalost“. Uvozovky si umocněte na druhou, nebo možná je třetí. Dokonale vyladěné feedy na Instagramu, barevně sladěné fotky, dlouho vychytávané presety v aplikacích na úpravu fotografií. Tisíce fotografií ve složce „smazané“ v mobilních telefonech, kdy jedna je téměř identická k té druhé, ale tady máte o setinu procenta zářivější oči, tak proč ji nenechat.

Retušování pupínků na denní bázi. Vytahování jasu a kontrastu, hledání nejvhodnějšího světla a pozadí, rovnání věcí na milimetry, aby vše sedělo a ladilo. Z toho nemálo kdy plyne frustrace, že my nejsme takoví. Že oni jsou perfektní a my ne. To je realita dnešních sociálních sítí. Skutečná realita ale je často naprosto jiná.

Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?

Dokonalá selfie? BeReal chce dokázat, že dokonalost není třeba. Foto: Freepik

Co je to BeReal? Netoxický Instagram

Pro ty, kteří už mají dost toxicity většiny sociálních sítí, je tady BeReal.  Co název sítě znamená? Název je spojením slov „Be“ (buď) „real“ (opravdová/ý či přirozená/ý). Jedná se o nový hit mezi sociálními sítěmi. A to doslova. V obchodu App Store se v žebříčku bezplatných aplikací drží na prvním místě. Navíc má v současné době už více než 22 milionů aktivních uživatelů, přičemž ještě na začátku roku to byla přibližně 1/10.

Jak BeReal funguje?

Aplikaci BeReal si nainstalujete, zaregistrujete se a za celý den si jí nemusíte všímat. Jen musíte hlídat svůj telefon. Náhodně během dne vám přijde jedno upozornění. Od té chvíle máte 2 minuty na to, abyste se vyfotili. Ať jste kde jste, ať děláte co děláte. Při zmáčknutí spouště se vyfotí současně fotografie jak přední, tak zadní kamerou. Nemáte možnost fotografii jakkoliv upravit, použít filtry. Prostě jak za starých časů (pro mladší ročníky – ano, i taková doba byla).

Obě fotky se zobrazí v jednom obrázku, které sdílíte buď pouze s vašimi přáteli, nebo ji můžete nastavit jako viditelnou pro všechny používající tuto sociální síť. Uvidíte i to, co v tu danou chvíli dělali vaši přátelé, případně můžete objevovat, co dělají úplně cizí lidé. Pokud si upozornění nevšimnete a fotografii sdílíte později, aplikace na to ostatní řádně upozorní. Využívání polohy navíc dokládá i místo, kde právě jste skutečnými.

Další odlišností od ostatních sociálních sítí je funkce „RealMoji“ – na BeReal fotografie ostatních můžete reagovat pouze svým malým selfie, na kterém ukazujete svoje pocity. Sami se tak na chvíli stanete skutečným emotikonem. Druhým způsobem, kterým lze s ostatními uživateli interagovat, jsou komentáře. Ty fungují jako všude jinde. Ke svému BeReal navíc můžete přidat libovolný popisek.

Vámi publikovaná BeReal se ukládají do kalendáře v aplikaci, umožňuje tak prohlížet si fotografie, která jste skrze tuto socku kdy pořídili. Mezi své přátele si můžete přidat kontakty z telefonu nebo si vyhledat uživatele dle jejich přezdívky, kterou na této síti používají. Sami můžete sdílet odkaz, který ostatní přesměruje na váš účet.

Neplýtvá časem, ale může způsobit závislost

Aplikace BeReal ve svém oficiálním popisku sděluje určitá „varování“. Mimo jiné uvádějí, že BeReal nebude plýtvat vaším časem a že se jedná opravdu o opravdu skutečný život, a to život bez filtrů. S touto aplikací také máte možnost svým přátelům pro jednou ukázat, kdo opravdu jste.

Následně přicházejí ta z určitého úhlu pohledu méně optimistická varování, i když autoři je jistě psali s nadsázkou a úsměvem na rtech. Na BeReal si prý můžete vybudovat závislost a může vás také frustrovat. Tato aplikace vás neproslaví – od toho je tady TikTok a Instagram, zde jste pouze jedním z davu. Nikoho zde totiž nezajímá, jestli máte někde miliony followerů. Nezapomínají ale ani na to, že BeReal může způsobovat nehody, speciálně pokud jedete na kole (ne, vážně?).

Na posledním místě mají tvůrci výzvu – aplikace vás údajně nenechá podvádět. Pokud se vám to přeci jen povede, velmi rádi vás uvítají jako člena vývojářského týmu.

BeReal doopravdy? Pojďme se na to podívat trochu (Be)realisticky

Na vyfocení fotografie máte několik pokusů. Stačí, když to stihnete do zmíněných dvou minut. Můžete tak přeci jen trochu vyladit to, co ostatní uvidí. Šilháte na fotce? Nevadí, vyfoťte jinou. Zase tak moc skuteční být asi nemusíme, ne? Na fotku se navíc každý nastavíme tak, aby nám to tam slušelo. Nikdo nás nechce vidět opravdu natural, ne?

Další výhodou i nevýhodou je opravdu nenaplánovatelnost toho, co budeme zrovna v BeReal okamžiku dělat. Sedíte na pracovní schůzce? Máte před sebou otevřený citlivý dokument? Nevadí, vyfotíme to i tak, přece nebudeme za sraby! Nastavit se na selfie můžete, změnit ale místo pořízení fotografie zadní kamerou zase až tak moc ne. Můžeme popoběhnout o kousek vedle, ale zase tak moc změnit místo pobytu nemůžeme. Minimálně se naše poloha zobrazí u popisku fotografie – nicméně toto nastavení lze naštěstí vypnout.

A navíc kolikrát ani nechceme. Chceme být kreativní, chceme vypadat, že máme opravdu úžasný život. Máme být skuteční, ale podvědomě potřebujeme být zajímaví. Koho bychom oslnili tím, že u 4 z 5 fotek se válíme na gauči? Vždyť ti ostatní stále někde jsou!

Nemluvě o tom, když vám výzva přijde v ještě méně vhodné situaci, například při řízení auta, ne jen při jízdě na kole, jak upozorňují vývojáři aplikace. V těchto okamžicích aplikace může být opravdu nebezpečná – fotku na Instagram si vyfotíte přeci v příznivější situaci (ano, i zde existují tací, kteří naopak rádi zdokumentují, že zrovna frčí 200 km/h po dálnici, ale…).

Neustálé hlídání telefonu

Na aplikaci si lze také vybudovat určitou závislost. Stále hlídat telefon, jestli nepřišlo upozornění, jestli už není čas se fotit. Podvědomá nervozita, kdy to přijde. Telefon tahat stále s sebou a doufat, že nám upozornění přijde při nějaké super činnosti, nebo že naopak nepřijde nevhod. Možná ani nechceme vědět, při jakých všech aktivitách se uživatelé jsou schopni vyfotit. Kolika lidem už tato aplikace asi zasáhla do jejich intimního života? Souvisí to i s možnou změnou denního režimu – aplikace vás může držet vzhůru, i když byste nejraději šli spát, protože vám ještě nepřišla denní výzva.

Sami uživatelé v komentářích u aplikace zmiňují některé nevýhody – například že aplikace nerespektuje časová pásma a pokud zrovna cestujete, může vám přijít upozornění třeba ve 3 ráno, když v místě vašeho domova je zrovna 6 večer.

Spousta chyb v aplikaci kazí dojem

Aplikace má také stále spoustu chyb – často přijde upozornění, ale kamera v aplikaci se neaktivuje. Musíte tak aplikaci několikrát vypnout, zapnout, čekat… Často se fotografie nebo vaše reakce na něčí fotografii neuloží. Obecně uživatelé této sítě vyzdvihují nápad a potenciál, ale kritizují velké nedostatky.

Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?

Problémy aplikace kazí dojem z jinak povedeného nápadu. Funkce BeReal navíc brzy nasadí do své aplikace Instagram. Foto: Freepik

I tato sociální síť může být svým způsobem toxická. Vidíte, co dělají jiní, a to bez nějakých (větších) příkras. Může vás tak trápit, že jejich život je mnohem zábavnější než váš. Že každý den dělají něco jiného a vy máte svoji rutinu, kdy sedíte 10 hodin v kanceláři, večer přijdete unavení domů a nic s tím nezmůžete. Zatímco támhle Pepa byl v pondělí v poledne na golfu, v úterý ve čtyři na pivu s kamarádem a ve středu v půl devátý ráno byl v posteli se sexy rošťandou. A vás mrzí, že vy takový život prostě nemáte.

Závidíte? Nemusíte. Vždyť vidíte jen 2 minuty jeho dne

Podobných trendů s velkým potenciálem, kolem kterých bylo velké nadšení a sláva, bylo v historii již mnoho. Vzpomeňte si například na Clubhouse. Podaří se BeReal zařadit se k velké trojce, kterou tvoří Instagram, Facebook a Twitter, nebo budeme „skuteční“ jen po velmi omezenou dobu? To ukáže až čas.

Zdroj: BeReal, vlastní

Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu