Bezdrátová sluchátka, která nepřehrají hudbu. Bose představuje Sleepbuds

Účelem těchto špuntů totiž není potěšit zvukovody či zkrátit cestu vlakem. Mají uživateli pomoci usnout a vychutnat si ničím nerušený spánek.

Nápad americké společnosti Bose může fungovat, avšak cena je problematická: 250 dolarů, je více než 5 500 korun a protože elektronika bývá v České republice obvykle dražší než v zemi původu, je možné, že se u nás vyšplhá až k šesti nebo více tisícům korun. A to je za špunty, na kterých si ani nepustíte hudbu, cena dost vysoká.

Sleepbuds jsou zcela bezdrátové a určené specificky k tomu, aby zákazníka netlačily při celonočním nošení. Jsou také vsazeny přímo do ucha, takže například při otočení se je ploštář nebude zatlačovat hlouběji do ucha. Teoreticky by měly být pohodlné, avšak každý člověk má mírně odlišný tvar ucha – rozhodně tedy nemusí sedět všem.

Nepřehrají navíc vůbec žádnou hudbu ani jakýkoliv zvuk z externích zařízení – žádné Spotify, žádné audioknihy nebo rádio. Nejedná se ani o běžné špunty odstraňující hluk: mírou tlumení okolí připomenou spíše pecky a mají fungovat na principu maskování hluku, nikoli jeho odstraňování.

Obrázek: Bezdrátová sluchátka, která nepřehrají hudbu. Bose představuje Sleepbuds

Cena vysoká, účinnost nejasná, nápad lákavý

V zásadě jde o logický postup: pokud je hluk odstraňován, tak když už se k uživateli dostane – často tomu tak je u hlasů nebo náhlých hlasitých zvuků – vyruší jej. Nižší míra blokování hluku (ovšem nikoli naprostá absence) a jeho maskování pomocí vybraných zvuků je podle Bose efektivnější.

Váha sluchátek činí 1,4 gramy, měří okolo centimetru na šířku i na výšku. Disponují také flashovou pamětí, která v sobě má uloženo 10 audio nahrávek. Ty se budou během noci postupně přehrávat a mají sloužit k podpoře spánku.

Zvuky jsou vcelku klasické – tekoucí potok, déšť, vlny v moři, vítr, jemné noční zvuky a tak podobně. Hlasitost jednotlivých skladeb lze přenastavovat a Bose je prý upravilo specificky tak, aby zakryly zvuky typu chrápání nebo okolního dopravního hluku.

Nastavit si hlasitost zvuků ve sluchátkách příliš vysoko však nebude nejlepší nápad – neslyšet protipožární alarm nebo podobně by nebylo zrovna dobré

Skladby a sluchátka jako taková se ovládají skrze aplikaci na mobilu a firma slibuje přidat více audio nahrávek. Pro Sleepbuds jde v aplikaci nastavit i budík. Nabíjejí se ve speciálním pouzdře pomocí micro USB; sluchátka vydrží 16 hodin přehrávání, pouzdro samotné pak má vlastní kapacitu dalších 16 hodin například pro potřeby přepravy a cestování.

Obrázek: Bezdrátová sluchátka, která nepřehrají hudbu. Bose představuje Sleepbuds

Co se týče aktivace, sluchátka se sama zapnou po vytažení z pouzdra.

Sleepbuds samy o sobě působí dobře, ale je tu několik podstatných problémů. Prvním je cena – špunty do uší z lékarny stojí pár korun a často odvedou dostatečně dobrou práci.

Dalším je pohodlnost. Každému sedí sluchátka jinak, obzvláště ta, která se vsouvají přímo do ucha a není jisté, že budou vhodná pro všechny.

Na recenzi si bude muset český zákazník ještě počkat – do prodeje jdou dnes, ale zřejmě chvíli potrvá, než se objeví i na našem trhu, pokud vůbec. U experimentálních verzí, které dostali do rukou podporovatelé firmy na portálu Indiegogo, určeném pro komunitní financování, už jsou recenze k dispozici (i na webu Bose). Těch je však zatím příliš málo a na vypovídající hodnocení si budeme muset počkat.

Fotografie: Bose

Obrázek: Klein Vision AirCar: Létající vůz původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Létající vůz původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Z VHS do 4K: Nová AI od Adobe dokázala, že umí zvýšit kvalitu jakéhokoliv videa
Z VHS do 4K: Nová AI od Adobe dokázala, že umí zvýšit kvalitu jakéhokoliv videa
Obrázek: Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně
Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?