Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Nedávno jsme úspěšně dokončili digitalizaci jednu a hned následuje druhá. Co znamenají pojmy jako DVB-T či DVB-T2 a jaký je mezi nimi rozdíl? Udělejte si v tom jednou pro vždy jasno.

Současné digitální vysílání DVB-T

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je zkratkou pro zemské (častěji je využíván termín „pozemní“) digitální vysílání televizního signálu. Oproti analogovému signálu nabízí lepší příjem signálu i v místech s členitým terénem a ve městech. Současně technologie nabídla kvalitnější obraz a mobilitu nesrovnatelnou s analogovým vysíláním. Nutným zlem byla nutnost investovat do nových přijímačů na straně diváků a rozpadání obrazu v místech se slabším signálem, což je mj. způsobeno snahou majitelů multiplexů o co nejvyšší počet programů v jednom multiplexu, viz níže.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Vysílání, jak název napovídá, probíhá z pevných vysílačů a pro příjem lze využít stávajících antén. Pro kompresi videa je využito kodeku MPEG2, výjimečně také MPEG4.

Start vysílání digitálního signálu v ČR začal v roce 2005, konkrétně 21. října onoho roku. S vypínáním prvních analogových vysílačů se začalo v roce 2008. Česká republika ukončila přechod z analogového vysílání na DVB-T v roce 2011, kdy po 58 letech došlo k jeho vypnutí. Rozhlasové analogové vysílání bude pokračovat minimálně do roku 2025.

Moderní standard DVB-T2

Přestože definitivní přechod na digitální vysílání DVB-T skončil poměrně nedávno, připravuje se Česká republika na další změnu v podobě přechodu na DVB-T2 + HEVC. S rozvojem mobilních sítí a čím dál většího využívání mobilních technologii pro datové připojení vznikla nutnost uvolnit pásmo 700 MHz mobilním operátorům.

DVB-T2 má vedle zmíněného důvodu přinést vyšší kvalitu obrazu a vyšší počet stanic. Letos již došlo ke spuštění tzv. přechodové sítě, v roce 2018 by již mělo být pokrytí České republiky DVB-T2 signálem kompletní. K definitivnímu přechodu poté dojde v roce 2021, kdy DVB-T2 nahradí současný standard DVB-T.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Současná zařízení pro příjem DVB-T signálu nejsou s DVB-T2 kompatibilní a pro české domácnosti to bude znamenat další investici do nových zařízení. V současné době je již možné zařízení s podporou DVB-T2 + HEVC zakoupit. HEVC (neboli H.265) je formát, ve kterém jsou programy kódovány podobně jako MPEG2 a MPEG4 u DVB-T. Na podporu HEVC je nutné dbát i při výběru nového televizoru či set-top-boxu, což se rozhodla řešit společnost CRA svou certifikací „DVB-T2 ověřeno“, kdy provádí testy televizorů prodávaných na českém trhu a garantuje jejich kompatibilitu s českým pozemním vysíláním DVB-T2.

Co je to multiplex?

Na rozdíl od analogového signálu má digitální vysílání podobu datového toku, jež se skládá z dílčích datových toků, které patří jednotlivým rozhlasovým a televizním programům či doplňkovým službám (EPG, teletext apod.). Tomuto datovému toku se říká multiplex. V jednom multiplexu, resp. datovém toku, je divákovi nabízeno vícero kanálů a služeb. Na stejném kanále bychom mohli vysílat pouze jeden analogový program.

Přechod z analogového na digitální signál znamenal nutnost pořízení nových zařízení schopných příjmu a dekódování televizního signálu, tzv. DVB-T tunery. Tunery mohou být integrovány napevno do TV, nebo se ke stávajícím televizorům připojují skrze tzv. set-top-boxy.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Princip fungování multiplexu na standardu DVB-T. Zdroj: Digizone

Ukázka multiplexu: V červnu roku 2008 ukončil na vysílači Plzeň-město vysílání analogový 34. kanál ČT1 a byl nahrazen multiplexem ČT. Ten divákům nabídl sedm rozhlasových a čtyři televizní stanice. Hlavní výhodou tzv. multiplexů je, že stejný prostor obsadí několikanásobně více kanálů.

Obrázek: Recenze Bluetooth sluchátek Huawei FreeBuds Pro: Nenechte se rušit okolním hlukem
93%
Recenze Bluetooth sluchátek Huawei FreeBuds Pro: Nenechte se rušit okolním hlukem
Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Obrázek: Slavný designérský guru Applu Jony Ive chystá spolupráci s Airbnb
Slavný designérský guru Applu Jony Ive chystá spolupráci s Airbnb
Obrázek: Transakce za 9 miliard dolarů: Intel prodal svůj NAND flash byznys SK Hynixu
Transakce za 9 miliard dolarů: Intel prodal svůj NAND flash byznys SK Hynixu
Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
98%
Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Obrázek: Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google
Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google