Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Nedávno jsme úspěšně dokončili digitalizaci jednu a hned následuje druhá. Co znamenají pojmy jako DVB-T či DVB-T2 a jaký je mezi nimi rozdíl? Udělejte si v tom jednou pro vždy jasno.

Současné digitální vysílání DVB-T

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je zkratkou pro zemské (častěji je využíván termín „pozemní“) digitální vysílání televizního signálu. Oproti analogovému signálu nabízí lepší příjem signálu i v místech s členitým terénem a ve městech. Současně technologie nabídla kvalitnější obraz a mobilitu nesrovnatelnou s analogovým vysíláním. Nutným zlem byla nutnost investovat do nových přijímačů na straně diváků a rozpadání obrazu v místech se slabším signálem, což je mj. způsobeno snahou majitelů multiplexů o co nejvyšší počet programů v jednom multiplexu, viz níže.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Vysílání, jak název napovídá, probíhá z pevných vysílačů a pro příjem lze využít stávajících antén. Pro kompresi videa je využito kodeku MPEG2, výjimečně také MPEG4.

Start vysílání digitálního signálu v ČR začal v roce 2005, konkrétně 21. října onoho roku. S vypínáním prvních analogových vysílačů se začalo v roce 2008. Česká republika ukončila přechod z analogového vysílání na DVB-T v roce 2011, kdy po 58 letech došlo k jeho vypnutí. Rozhlasové analogové vysílání bude pokračovat minimálně do roku 2025.

Moderní standard DVB-T2

Přestože definitivní přechod na digitální vysílání DVB-T skončil poměrně nedávno, připravuje se Česká republika na další změnu v podobě přechodu na DVB-T2 + HEVC. S rozvojem mobilních sítí a čím dál většího využívání mobilních technologii pro datové připojení vznikla nutnost uvolnit pásmo 700 MHz mobilním operátorům.

DVB-T2 má vedle zmíněného důvodu přinést vyšší kvalitu obrazu a vyšší počet stanic. Letos již došlo ke spuštění tzv. přechodové sítě, v roce 2018 by již mělo být pokrytí České republiky DVB-T2 signálem kompletní. K definitivnímu přechodu poté dojde v roce 2021, kdy DVB-T2 nahradí současný standard DVB-T.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Současná zařízení pro příjem DVB-T signálu nejsou s DVB-T2 kompatibilní a pro české domácnosti to bude znamenat další investici do nových zařízení. V současné době je již možné zařízení s podporou DVB-T2 + HEVC zakoupit. HEVC (neboli H.265) je formát, ve kterém jsou programy kódovány podobně jako MPEG2 a MPEG4 u DVB-T. Na podporu HEVC je nutné dbát i při výběru nového televizoru či set-top-boxu, což se rozhodla řešit společnost CRA svou certifikací „DVB-T2 ověřeno“, kdy provádí testy televizorů prodávaných na českém trhu a garantuje jejich kompatibilitu s českým pozemním vysíláním DVB-T2.

Co je to multiplex?

Na rozdíl od analogového signálu má digitální vysílání podobu datového toku, jež se skládá z dílčích datových toků, které patří jednotlivým rozhlasovým a televizním programům či doplňkovým službám (EPG, teletext apod.). Tomuto datovému toku se říká multiplex. V jednom multiplexu, resp. datovém toku, je divákovi nabízeno vícero kanálů a služeb. Na stejném kanále bychom mohli vysílat pouze jeden analogový program.

Přechod z analogového na digitální signál znamenal nutnost pořízení nových zařízení schopných příjmu a dekódování televizního signálu, tzv. DVB-T tunery. Tunery mohou být integrovány napevno do TV, nebo se ke stávajícím televizorům připojují skrze tzv. set-top-boxy.

Obrázek: Vyznejte se v DVB-T a DVB-T2 vysílání: Co je to multiplex?

Princip fungování multiplexu na standardu DVB-T. Zdroj: Digizone

Ukázka multiplexu: V červnu roku 2008 ukončil na vysílači Plzeň-město vysílání analogový 34. kanál ČT1 a byl nahrazen multiplexem ČT. Ten divákům nabídl sedm rozhlasových a čtyři televizní stanice. Hlavní výhodou tzv. multiplexů je, že stejný prostor obsadí několikanásobně více kanálů.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W