Na indukci založený systém bezdrátového nabíjení má umožnit snazší nabíjení především taxíků, pilotní projekt se uskuteční v hlavním městě Oslu.
Norsko patří mezi průkopníky elektrických vozidel; do roku 2025 země chce, aby všechna nová auta prodávaná v zemi byla elektrická. Už nyní je v zemi nejvyšší počet elektrovozů v přepočtu na počet obyvatel a v prodejích elektromobilů překonává dokonce i Německo – každý třetí zakoupený vůz je elektrický.
Více o elektromobilech:
- Staví Apple vlastní elektrický vůz?
- Stanice Tesla Supercharger letos pokryjí Evropu
- Rozkvět elektromobilismu v Číně
Elektrika, elektrika, proč se nás tak mocně týká
Bezdrátové nabíjení mají zajistit nabíjecí desky umístěné přímo v silnici, které se napojí na přijímače v taxících a tím nabíjení umožní. Finská společnost Fortum, která řešení buduje, se spoléhá na indukci, ta je podle ní energeticky úspornější než standardní metody nabíjení vozidla.
Nabíjení bez kabelů má také pomoci odstranit část současných neduhů elektrických automobilů (kterých je poměrně hodně). K tomu ale bude potřeba značné rozšíření technologie, což prozatím nehrozí a omezí se skutečně jen na taxi službu v Oslu. Infrastrukturní problémy, které vznikají z nutnosti automobil pravidelně nabíjet po poměrně málo ujetých kilometrech, jsou nepříjemné a širšímu přijetí elektromobilů brání.
Norsko je logickou oblastí rozvoje pro elektrovozidla vlivem unikátní kombinace několika faktorů. První je nízký počet obyvatel – 5,3 miliony jsou pouhou polovinou populace podstatně menší ČR, což snižuje možnost výpadku elektrické sítě vlivem příliš mnoha zapojených aut najednou a umožňuje vyšší flexibilitu u budování infrastruktury. Druhým je sociální stát v Norsku: majitelé elektromobilů dostávají určité benefity typu volného parkování. Země je navíc ekonomicky vyspělá.
Výhodou severské země je také snazší úprava legislativy; přestože má Norsko řadu vazeb na Evropskou unii a USA a je součástí Schengenského prostoru, není země členem EU.
Hmmm v Norsku si lidé kupují elekroauta jen proto, že nákup dotuje Norský stát miliardami euro ročně. Komické na tom je kde na to Norové berou peníze – no přece z těžby a prodeje špinavé ropy k nám….:) My ale netěžíme ropu a ani omylem nemáme jako stát peníze dotovat… Číst více »