Bezdrátové nabíjení Qi2 přinese MagSafe pro Android

Druhá generace standardu bezdrátového nabíjení Qi2 je za dveřmi. Půjde prakticky o stejné řešení, které používá Apple a dokonce s ním bude Apple kompatibilní. Přinese vyšší výkon, vyšší efektivitu a vystřeďovací magnety pro všechna zařízení.

Ne vše je na výstavách hned vidět. Obzvlášť, když se je o drobné stánky, které prakticky nemají produkty, ale představují technologie. O to důležitější ale jsou, když stojí jako základní kámen za všemi jimi licencovanými technologiemi. Bavíme se zde o společnosti Wireless Power Consorcium (WPC), což je vlastně skupina více než 350 společností, které se podílejí na vzniku otevřeného standardu bezdrátového nabíjení – Qi.

Obrázek: Bezdrátové nabíjení Qi2 přinese MagSafe pro AndroidLetitá bezdrátová Qi powerbanka z Lidlu, tehdy v akci za 299 Kč | Foto: Ondřej Košťál 

Z kraje letošního roku bylo na výstavě CES v Las Vegas představeno a nyní i na MWC v Barceloně ukázána druhá generace, Qi2. Ta přinese zejména podobnost s MagSage od Apple. Tedy, ona na něm prakticky bude založena, jelikož společnost Apple je také členem WPC. Součástí budou magnety, které umožní zařízení být v ideálně poloze a navíc v ní i zůstat. To se může hodit především v přihrádce automobilu při jízdě po našich silnicích.

Qi bude kompatibilní s iPhony, které již bezdrátové nabíjení i magnety mají. Qi2 tedy bude mít stejný průměr kruhového magnetu. Magnety zajišťují, aby cívky (jak vysílače v bezdrátové nabíječce tak přijímače v nabíjeném zařízení) na sobě seděly zcela přesně, čímž se zvyšuje účinnost a tím i výkon a snižuje zahřívání.

Obrázek: Bezdrátové nabíjení Qi2 přinese MagSafe pro AndroidNejvyšší efektivita je docílena, pokud jsou obě cívky stejně velké a co nejblíže u sebe. Tím zároveň vniká nejméně odpadního tepla. | Foto: Se souhlasem WPC

Maximální základní výkon zůstane stále na 15 W, vyšší výkon je možný dalšími rozšiřujícími profily, jako to používají výrobci i u současných telefonů. V průběhu další mezigenerace v příštím roce se pak plánuje zvýšení základního nabíjecího výkonu.

Výrobci telefonů s Androidem už tak nemusí vymýšlet vlastní řešení bezdrátového nabíjení à la Apple MagSafe a budou moci použít standardizované řešení. V příštím roce by se také mělo dostat i na větší zařízení jako jsou tablety, stejně tak nositelnou elektroniku, zejména hodinky. První zařízení s novým Qi2 se na trhu objeví do konce roku, tedy pravděpodobně okolo září, kdy bývají představovány novinky a také se koná výstava IFA v Berlíně.

Zdroj: vlastní, MWC, WPC

 

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte