Agentura NASA si pro pátou fázi kosmického programu Artemis zvolila dodavatele přistávacího modulu, který na povrch Měsíce dopraví lidskou posádku. Vyrobit toto klíčové zařízení dostane za úkol firma Blue Origin, která spadá do správy zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.
Hlavní cíle série misí zaštítěných pod program NASA s názvem Artemis není třeba sáhodlouze představovat. Pomyslnou metou tohoto projektu je pokročit v průzkumu a poznávání Měsíce v podobě dopravení lidské posádky na lunární povrch. V případě, že pak bude úkol splněn, obrátí se pozornost vědců a astronautů směrem k dobývání Marsu.
Projekt Artemis přitom již nyní není výhradním písečkem NASA. Kromě americké agentury se na vývoji podílí také evropská ESA, japonská JAXA či kanadská CSA. K národním společnostem se pak přidává celá řada soukromých podniků. Například skafandry pro projekt vyrábí firma Axiom Space, významný podíl by pak na programu měla mít také společnost SpaceX. Mezi dalšími spolupracujícími firmami pak nechybí ani americká Blue Origin.
Zástupci NASA a Blue Origin se již v minulosti setkali – před soudem
Firma, kterou podobně jako e-shopový gigant Amazon založil americký podnikatel Jeff Bezos, se k Artemis nepřipojuje jako nováček. Již v roce 2020 obdržela společnost finanční podporu od NASA pro vývoj lunárního přistávacího modulu. Problém ovšem nastal o rok později, kdy kontrakt nakonec vyhrála právě konkurenční SpaceX. Právní oddělení Blue Origin se proti rozhodnutí NASA ohradilo a věc dotáhlo až k federálnímu soudu, kde však Bezosova společnost spor prohrála. I přes tyto neshody to však vypadá, že se Blue Origin na kosmických cestách na Měsíc nakonec podílet bude. Až ostrý test pak ukáže, kdo bude ve výrobě modulu úspěšnější – Bezos nebo Musk?
Astronauty v rámci mise Artemis V k Měsíci dopraví modul Blue Moon
Společnost Blue Origin potvrdila, že bude v nadcházejících měsících pro NASA testovat přistávací modul s označením Blue Moon. Zařízení by pak mělo být kompatibilní se všemi systémy, které budou pro pátou fázi programu Artemis použity, včetně lunární orbitální stanice Gateway. Součástí testů pak bude také demonstrační let bez posádky až k povrchu měsíce. Astronauti by se pak do modulu měli nalodit v roce 2029.
Mise Artemis V bude v mnoha aspektech klíčovou fází celého projektu. Čtveřici astronautů do vesmíru dopraví kosmická loď Orion, kterou z povrchu Země zvedne nosná raketa SLS. Cílem letu pak bude právě stanice Gateway, kde dva členové posádky přestoupí do modulu Blue Moon, ve kterém pak vyrazí k lunárnímu povrchu.
Artemis testuje hranice možností
Již nyní je zřejmé, že vzájemná spolupráce veřejného i soukromého sektoru bude naprosto klíčová. Společnosti věnující se vývoji vesmírné techniky však mají jedinečnou možnost demonstrovat, co ve skutečnosti dokáží. V případě, že bude celý projekt úspěšný, otevřou se lidstvu nové možnosti vesmírného cestování nejen k povrchu Měsíce, ale také v rámci meziplanetárních letů, například na Mars. Časem pak pravděpodobně můžeme očekávat skutečný konkurenční boj, nyní je však pro všechny strany výhodnější táhnout za jeden provaz, a dokázat tak společnými silami dopravit lidskou posádku k Měsíci.