Bezos vs. Musk: Blue Origin postaví lunární přistávací modul pro program NASA Artemis

Agentura NASA si pro pátou fázi kosmického programu Artemis zvolila dodavatele přistávacího modulu, který na povrch Měsíce dopraví lidskou posádku. Vyrobit toto klíčové zařízení dostane za úkol firma Blue Origin, která spadá do správy zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Hlavní cíle série misí zaštítěných pod program NASA s názvem Artemis není třeba sáhodlouze představovat. Pomyslnou metou tohoto projektu je pokročit v průzkumu a poznávání Měsíce v podobě dopravení lidské posádky na lunární povrch. V případě, že pak bude úkol splněn, obrátí se pozornost vědců a astronautů směrem k dobývání Marsu.

Obrázek: Bezos vs. Musk: Blue Origin postaví lunární přistávací modul pro program NASA Artemis

Společnost Blue Origin se přidává do portfolia firem, které významně přispějí ke zdárnému splnění mise Artemis. Zdroj: Unsplash

Projekt Artemis přitom již nyní není výhradním písečkem NASA. Kromě americké agentury se na vývoji podílí také evropská ESA, japonská JAXA či kanadská CSA. K národním společnostem se pak přidává celá řada soukromých podniků. Například skafandry pro projekt vyrábí firma Axiom Space, významný podíl by pak na programu měla mít také společnost SpaceX. Mezi dalšími spolupracujícími firmami pak nechybí ani americká Blue Origin.

Zástupci NASA a Blue Origin se již v minulosti setkali – před soudem

Firma, kterou podobně jako e-shopový gigant Amazon založil americký podnikatel Jeff Bezos, se k Artemis nepřipojuje jako nováček. Již v roce 2020 obdržela společnost finanční podporu od NASA pro vývoj lunárního přistávacího modulu. Problém ovšem nastal o rok později, kdy kontrakt nakonec vyhrála právě konkurenční SpaceX. Právní oddělení Blue Origin se proti rozhodnutí NASA ohradilo a věc dotáhlo až k federálnímu soudu, kde však Bezosova společnost spor prohrála. I přes tyto neshody to však vypadá, že se Blue Origin na kosmických cestách na Měsíc nakonec podílet bude. Až ostrý test pak ukáže, kdo bude ve výrobě modulu úspěšnější – Bezos nebo Musk?

Obrázek: Bezos vs. Musk: Blue Origin postaví lunární přistávací modul pro program NASA Artemis

První část programu Artemis má již za sebou úspěšný start. Projekt je však teprve na začátku. Zdroj: Se souhlasem NASA

Astronauty v rámci mise Artemis V k Měsíci dopraví modul Blue Moon

Společnost Blue Origin potvrdila, že bude v nadcházejících měsících pro NASA testovat přistávací modul s označením Blue Moon. Zařízení by pak mělo být kompatibilní se všemi systémy, které budou pro pátou fázi programu Artemis použity, včetně lunární orbitální stanice Gateway. Součástí testů pak bude také demonstrační let bez posádky až k povrchu měsíce. Astronauti by se pak do modulu měli nalodit v roce 2029.

Mise Artemis V bude v mnoha aspektech klíčovou fází celého projektu. Čtveřici astronautů do vesmíru dopraví kosmická loď Orion, kterou z povrchu Země zvedne nosná raketa SLS. Cílem letu pak bude právě stanice Gateway, kde dva členové posádky přestoupí do modulu Blue Moon, ve kterém pak vyrazí k lunárnímu povrchu.

Obrázek: Bezos vs. Musk: Blue Origin postaví lunární přistávací modul pro program NASA Artemis

Takto nějak by mohl vypadat lunární modul Blue Moon, který v roce 2029 dopraví astronauty na povrch Měsíce. Zdroj: Se souhlasem Blue Origin

Artemis testuje hranice možností

Již nyní je zřejmé, že vzájemná spolupráce veřejného i soukromého sektoru bude naprosto klíčová. Společnosti věnující se vývoji vesmírné techniky však mají jedinečnou možnost demonstrovat, co ve skutečnosti dokáží. V případě, že bude celý projekt úspěšný, otevřou se lidstvu nové možnosti vesmírného cestování nejen k povrchu Měsíce, ale také v rámci meziplanetárních letů, například na Mars. Časem pak pravděpodobně můžeme očekávat skutečný konkurenční boj, nyní je však pro všechny strany výhodnější táhnout za jeden provaz, a dokázat tak společnými silami dopravit lidskou posádku k Měsíci.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte