Komentář: Jsou sociální sítě pro informování o válce nepoužitelné?

Obsah na sociálních sítích se už dávno nešíří jen přirozeným dosahem mezi jejich uživateli. Za vším stojí chytré algoritmy, které určují, co a kdy se má komu zobrazit. Vznikají tak názorové bubliny a snáze se šíří dezinformace. To je však jen jeden z mnoha problémů současných platforem, jako je Facebook, Twitter či Instagram.

Jak ukazuje vyhrocená situace mezi Ruskem a Ukrajinou, sociální sítě nejsou schopny efektivně filtrovat obsah a jeho původ. V posledních dnech se množí případy uživatelů, kterým byl za pouhé sdílení videí přesunů ruské techniky zablokován uživatelský účet na sociální síti Twitter. Proč k tomu došlo?

Obrázek: Komentář: Jsou sociální sítě pro informování o válce nepoužitelné?

Rusko je známé svým konceptem hybridní války. Boje už se dávno nesvádí jen ve vzduchu, na zemi a na moři. Novým bojištěm je i kybernetický prostor. A právě Rusko je zde jako doma. Foto: Pixabay

Trollové bojují svou informační válku

Twitter i Facebook pracují při blokování uživatelů či závadného obsahu vedle algoritmů pro automatickou detekci (např. u pornografie) také s nahlášeným obsahem. Každý uživatel sítě může nahlásit nevhodný či jinak závadný obsah. Moderátorům to pomáhá s nelehkou a stresující prací. Problém ale nastává ve chvíli, kdy začne toto nahlašování zneužívat např. armáda proruských účtů z tzv. trollích farem.

Rusko čelí problému, kdy videa na sociálních sítích pomáhají odhalovat přesuny jeho vojenské techniky. V době chytrých telefonů je zkrátka složité přesunout válečnou mašinérii z jednoho konce země na druhý bez pozornosti místních. Takové informace samozřejmě pomáhají druhé straně, která je může využít k přípravě obrany či protiútoku.

Podle serveru The Verge docházelo k dočasným blokacím účtů řady analytiků zveřejňující zpravodajské informace z otevřených zdrojů (tzv. OSINT), kteří videa a fotografie vojenské techniky sdíleli. Za možný zdroj označuje právě ruské trollí farmy.

Není proto divu, že Ukrajina vyzvala své obyvatele, aby techniku a obranné pozice jednotek nesdíleli na sociálních sítích. Twitter se za blokování některých účtů již omluvil. Problém je však dlouhodobý a jak se zdá, nemá efektivní řešení. Jednou z možností je navýšení počtu moderátorů, kteří budou mít více času nahlášený obsah kontrolovat. Tak či onak je určení, zda jde skutečně o porušení podmínek platformy, mnohdy spíše subjektivní. K omylům tak bohužel bude docházet vždy.

Sociální sítě mají nicméně i řadu výhod, které by byla škoda nezmínit. Např. na Twitteru lze při výběru vhodných účtů sledovat světové dění doslova v reálném čase. Krátké „tweety“ jsou pro sdílení aktuálních informací mnohem efektivnější, než je tomu v případě tradičních kanálů. Doporučit lze např. účet Filipa Horkého z FlashNews či Andreje Poleščuka, kde je o situaci na Ukrajině v posledních dnech informováno prakticky nepřetržitě.

K tématu:

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Od vynálezu parního stroje k AI za 250 let: Přežijeme zrychlující se AI revoluci?
Konečně telefon, který vydrží: Realme GT 7 zvládne bez nabíjení tři dny (první dojmy)
Obrázek: AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat