Bitcoinová ETF jsou historickým milníkem: O co jde a jaký vliv mohou mít na vývoj ceny kryptoměny?

Rok 2024 začal pro kryptoměny velmi optimisticky. Minulý týden v USA povolili zřízení prvních bitcoinových ETF. V tomto článku se podíváme na to o co se vlastně jedná, zda jde o pozitivní nebo negativní zprávu a jaký vliv to může mít na následující vývoj nejen ve světě kryptoměn.

Neuplynul ještě ani první měsíc a už nyní můžeme s jistotou říct, že tento rok bude pro Bitcoin skutečně revoluční. V USA došlo ke zřízení prvních 11 bitcoinových ETF poté, co Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) vydala žadatelům souhlasné stanovisko. Ukončila tak několikaměsíční spekulace o budoucnosti kryptoměnových burzovně obchodovaných fondů v USA. Americký krypto průmysl nabývá na síle navzdory nedávným aférám, jako byl například krach burzy FTX.

Složitá situace pro SEC

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů se dostala do svízelné situace poté, co prohrála spor se společností Grayscale. Washingtonský odvolací soud koncem loňského léta rozhodl, že SEC jednala „svévolně a s rozmarem“ když zamítla společnosti Grayscale převést svůj fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové ETF.

Obrázek: Bitcoinová ETF jsou historickým milníkem: O co jde a jaký vliv mohou mít na vývoj ceny kryptoměny?

V USA má nyní BTC svá ETF. Zdroj: Pixabay

Jako rozmarné označovali v průběhu minulých let chování SEC, a především pak jejího předsedy Garyho Genslera, i mnozí odborníci komentující americký krypto průmysl. Jméno Garyho Genslera se ovšem v nedávné době zapsalo do širšího povědomí v souvislosti s nechvalně známou kauzou krachu FTX a podvodu Samuela Bankmana-Frieda.

Nebylo tak pro nikoho překvapením, že SEC vydala své souhlasné stanovisko až v nejzazším možném termínu. I když popudem k tomuto kroku bylo rozhodnutí odvolacího soudu o sporu se společností Grayscale, souhlasné stanovisko se týká všech 11 žadatelů, kteří Komisi předložili žádost o povolení zřídit bitcoinové ETF. K hromadnému schválení došlo z důvodu, že se všechny žádosti liší pouze v detailech, jako je například výše poplatků. Struktura všech žádostí je však stejná.

Co jsou (bitcoinová) ETF?

Investoři už určitě tuší, o co se vlastně jedná. Zkratka ETF označuje burzovně obchodovaný fond (exchange-traded fund). Jedná se o jednoduchý způsob, jak investovat do aktiv, aniž by bylo nutné samotná aktiva nakupovat. Od podílových fondů se liší tím, že je s nimi obchodováno na burzách. Lze tedy nakupovat i prodávat v průběhu dne.

Spotové bitcoinové ETF je tedy burzovně obchodovaný fond, jehož podkladovým aktivem je kryptoměna bitcoin. Spravuje ho zřizující společnost vydávající akcie vlastních držených bitcoinů. Bitcoin tak nyní zaujme i konzervativní investory, jelikož s bitcoinovými ETF přichází i regulovaný trh. Kromě již zmíněné společnosti Grayscale tento investiční produkt poskytují také Hashdex, Franklin Templeton, VanEck, BlackRock, Fidelty, Ark Invest a další. Obchodují se na burzách Nasdaq, NYSE Arca a BZX. Všechny fondy včetně burz, na kterých se obchodují, naleznete níže.

Nasdaq

  • BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT)
  • Valkyrie’s Bitcoin Fund (BRRR)

NYSE Arca

  • Grayscale Bitcoin Trust (NYSE:GBTC)
  • Bitwise Bitcoin ETF (NYSE:BITB)
  • Hashdex Bitcoin Futures ETF (NYSE:DEFI)

BZX

  • ARK 21Shares Bitcoin ETF (NYSE:ARKB)
  • Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (NYSE:FBTC)
  • Franklin Bitcoin ETF (NYSE:EZBC)
  • Invesco Galaxy Bitcoin ETF (NYSE:BTCO)
  • Vaneck Bitcoin Trust ETF (NYSE:HODL)
  • WisdomTree Bitcoin Fund (NYSE:BTCW)

Pozitiva a negativa, která s ETF přichází

Schválení bitcoinových ETF je skvělou zprávou pro krypto průmysl jako takový. Stejně tak i pro fanoušky kryptoměn obecně. Povzbuzuje důvěru v Bitcoin a jeho využití. Že by tak mohlo jít o digitální zlato, jak se o bitcoinu již dlouho spekuluje, je zas o něco blíž k pravdě.

Hlavním pozitivem je tedy především signál, který to vysílá. S kryptoměnami je do budoucna potřeba počítat. Nebo alespoň s bitcoinem. Důvěra investičních gigantů v bitcoin zesílí důvěru široké společnosti v kryptoměny jako legitimní investiční instrument. Spotové bitcoinové ETF zaujmou retailové investory, kteří doposud nedůvěřovali v budoucnost kryptoměn a především pak ty, kteří o investování do bitcoinu již přemýšleli, ale technologický přístup pro ně představoval bariéru.

Obrázek: Bitcoinová ETF jsou historickým milníkem: O co jde a jaký vliv mohou mít na vývoj ceny kryptoměny?

Nákup bitcoinových ETF je nyní o poznání snadnější. Foto: Unsplash

Pozitivní zpráva je to také pro správce portfolií institucí a penzijních fondů. S nadšením z přelomového rozhodnutí však přichází i trpká pachuť prohry. Mnohé příznivce bitcoin zaujal jako alternativa k fiat měně. Nedůvěra v tradiční finanční systém byla po roce 2008 vysoká, což je právě dlouholetým argumentem fanoušků kryptoměn. Regulované bitcoinové ETF tak pravděpodobně nejskalnější příznivce spíš nepotěší.

Nevýhodou jsou poplatky za správu, ale také, v kryptoměnovém světě naprosto běžná, volatilita. Přestože jde o regulovaný, „tradiční“ investiční nástroj, podkladovým aktivem je bitcoin, jehož hodnota se prudce mění. Dalším negativem je, že investor žádný bitcoin nevlastní a nemůže ho tedy používat. Některé také může odradit nedostatek anonymity, které kryptoměny běžně poskytují.

Jak koupit bitcoin tak, aby byl skutečně váš? Kupte si BTC na některé z online burz či směnáren a převeďte si ho do vlastní lokální fyzické či softwarové peněženky.

Jak se ETF projevily na ceně BTC?

Jak uvedla směnárna Simplecoun, cena bitcoinu nejprve prudce vzrostla na 49 000 USD (přibližně 1,1 milionu Kč), ale brzy poté se snížila pod 43 000 USD, což odpovídá hodnotě okolo jednoho milionu korun. V USA instituce během prvního týdne investovaly do BTC přes 10 miliard USD, což představuje rekordní částku, jakou dosud žádné jiné aktivum nezískalo. Přesto se cena bitcoinu nakonec snížila. Ethereum, další populární kryptoměna, následovalo bitcoin v jeho cenových pohybech, když jeho hodnota nejprve vzrostla o 22 % na 2 700 USD, než se stabilizovala na 2 500 USD (přibližně 57 000 Kč).

Fondy, které vydaly ETF na bitcoin, si za správu těchto fondů účtují poplatky v rozmezí 0,2 % až 0,5 %. Toto platí od okamžiku, kdy byly tyto fondy zalistovány na burzách. Společnost Grayscale, která požádala o přeměnu svého stávajícího investičního fondu na spotové ETF, byla mezi žadateli. Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) schválila tuto žádost a Grayscale, s poplatky ve výši 1,5 %, se tak ocitla na trhu s konkurencí nabízející výrazně nižší poplatky. V důsledku toho mnoho držitelů cenných papírů s vyššími poplatky prodalo své podíly a přešlo k nákupu levnějších alternativ od konkurence. Jelikož investiční fondy nemohou držet bitcoiny přímo, ale musí je při transakcích prodat za hotovost, vedlo to k větší nabídce bitcoinů na trhu a snížení jejich ceny.

Obrázek: Bitcoinová ETF jsou historickým milníkem: O co jde a jaký vliv mohou mít na vývoj ceny kryptoměny?

Vývoj ceny oblíbené kryptoměny je občas jako na horské dráze. Foto: Unsplash

Méně vzrušující teorií je, že schválení ETF již bylo zčásti zohledněno v 50% růstu ceny od minulého října.

Optimistické vyhlídky

Rok 2024 vypadá pro BTC velice dobře. Schválení bitcoinových fondů je skvělou zprávou zejména ve světle blížícího se halvingu. Zájem společností o Bitcoin, jeho využití, zvýšení důvěry retailových investorů a snížení odměny za vytěžený blok vytváří dokonalou kombinaci pro další raketový růst.

Hodnota bitcoinu ve světle spekulací o schválení bitcoinových ETF jen za posledních několik měsíců velmi vzrostla. V posledních dnech sice došlo k mírné korekci, nicméně zájem společností o schválení regulovaného bitcoinového ETF reflektuje velkou důvěru největších investičních hráčů USA v tuto kryptoměnu.

Optimistické vyhlídky má tak i Ethereum, které tradičně zaznamenává volatilnější růst když stoupá bitcoin. Mohlo by být ETH další na řadě? Na to si budeme ještě muset počkat. Stejně tak jako si počkáme, jak se k bitcoinovým ETF postaví EU. To, že tento rok bude pro bitcoin revoluční je však jasné už nyní. Připravme se tedy na to, že o bitcoinu toho letos ještě hodně uslyšíme. Konečně by to však mohly být na rozdíl od předchozích let hlavně pozitivní zprávy.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?