Chyběl by někomu Facebook a Instagram? Odchod Meta z Evropy by mohl mít řadu pozitiv

Facebook (Meta) hrozí odchodem z Evropy v případě, že nebude moci přenášet data uživatelů do svých datových center v USA. Firma to uvedla ve svých záznamech o hospodaření, které předložila Komisi pro cenné papíry. Proč se to pravděpodobně nestane? 

Evropa je pro řadu společností operujících s osobními údaji uživatelů komplikovaným místem. Regulace typu GDPR sice mají chránit uživatele, ale zároveň komplikují nakládání s daty uživatelů.

V červenci 2020 označil evropský Soudní dvůr za neplatnou dohodu EU a Spojených států ohledně předávání osobních údajů evropských uživatelů do Spojených států. A právě s tím mají velké firmy typu Facebook (Meta) problém.

Společnost ve svých záznamech uvádí, že pokud by se nemohla spolehnout na dohody o přesunu dat uživatelů, tak by „pravděpodobně nemohla v Evropě nabízet řadu svých nejdůležitějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu„. Washington se nyní s Evropskou komisí snaží domluvit na podmínkách sdílení uživatelských dat.

Obrázek: Chyběl by někomu Facebook a Instagram? Odchod Meta z Evropy by mohl mít řadu pozitiv

Facebook už neroste. Počet uživatelů poprvé v historii klesl o přibližně 1 milion. I tak má Facebook.com kolem 1,92 miliardy aktivních uživatelů. Zdroj: Pixabay

Proč Facebook z Evropy nakonec neodejde? Jde o peníze

Pro Facebook je Evropský trh sice v globálním měřítku poměrně malý, tvoří kolem 15 % ze všech uživatelů jeho sociálních sítí, ale i tak se jedná o nezanedbatelnou část jeho příjmů. V době, kdy výsledky společnosti poprvé v historii ukazují na zastavení růstu, by šlo o další ránu, kterou si Meta nemůže dovolit. Hodnota akcií společnosti po zveřejnění hospodářských výsledků v minulém týdnu propadla o téměř 30 %.

Alternativy existují

Jak ukazují nejrůznější výpadky a kauzy kolem bezpečnosti a soukromí, uživatelé nemají problém rychle najít alternativu k používaným službám. Z problémů WhatsAppu např. v minulém roce těžila aplikace Signal, ze sociálních sítí se daří nejrychleji růst TikToku, který oslovil mladou generaci.

Ačkoliv by byla absence zmíněných služeb na evropském trhu nepříjemná, uživatelé by jej buďte vyřešili s pomocí VPN služeb, nebo by Facebook a Instagram nahradili. V době, kdy se jednotlivé sociální sítě kopírují ve svých funkcích, by nešlo o velký problém.

Obrázek: Chyběl by někomu Facebook a Instagram? Odchod Meta z Evropy by mohl mít řadu pozitiv

Obešli byste se bez Facebooku? Foto: Pixabay

Podle diskuzí již pro mnohé uživatele Facebook ztratil své kouzlo a další jej považují za místo vyloženě toxické. Samozřejmě se stále najdou uživatelé, kterým vyhovuje, nebo si bez něj život nedokáží představit. Jak ale ukazují příběhy dříve úspěšných sociálních sítí typu MySpace, lidé si na nové služby zvykají rychle.

Mnohým uživatelům by se ulevilo

V posledních letech přibývá studií a dokumentů prokazujících vliv sociálních sítí na psychické zdraví jedince. Zajímavě pojatý dokument s názvem Sociální dilema o tématu natočil třeba Netflix.

Podle výzkumu Kodaňské univerzity v Dánsku trpí řada uživatelů tzv. „facebookovou závistí“. Výzkum poukazuje na škodlivý vliv neustálého porovnávání sebe sama s umělým světem generovaným facebookovými algoritmy. Výzkum z toho viní také fakt, že uživatelé sdílí jen to, co je v očích ostatních ukazuje v pozitivním světle.

Závislost na mobilu a jak se jí zbavit? Dříve jsme na telefonech trávili 18 minut denně, dnes jsou to hodiny. Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků.

Problémem ani nejsou sociální sítě jako takové, ty mohou být v mnoha ohledech užitečné. Větším problémem jsou zlepšující se algoritmy, jejichž cílem je udržet člověka co nejdéle na dané platformě. Algoritmy se učí a přizpůsobují našemu chování. Obsah pak dokáží namíchat tak, abychom se od něj měli problém odtrhnout. A tak někdy celé hodiny projíždíme feed, lajkujeme a komentujeme…

Možná by tedy případný odchod Facebooku, který má své algoritmy zatím pravděpodobně nejpropracovanější, mohl řadě uživatelů spíše pomoci a vrátit jim jejich život zpátky do jejich rukou.

Zdroj: Komentář autora

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
UŽIVATEL

PŘENOS DAT MÁTE I PŘES MOBILNÍ TELEFONY A TO NIKOU NEVADÍ? MÁ PŘÍSTUP K VEŠKERÝM INFORMACÍM I O POHYBU ATD… TAKŽE CO JE TOHLE ZA DIVDLO – PROČ NEŘEKNETE ROVNOU NA ROVINU ŽE NECHCETE ABY MOHLI LIDI VE VLKÉM KOMUNIKOVAT KDYŽ SE POTŘEBUJÍ NĚCO DOZVĚDĚT A NEBO SE DOMLOUVAJÍ NA… Číst více »

Aristotele

Máte si koupit telefon a né dementní placatej počítač s kamerou a integrovanym spywarem. Čím chytřejší software tím debilnější uživatel. V devadesátkách se každej vlastník počítače stával v podstatě programátorem (díky OS), dneska to může používat i opice. Je to dobře? No, pro opice určitě. Bohužel to umí opice i… Číst více »

Aristotele

Jen ať vypadnou!
Každá díra se brzy vyplní nečím jiným, takž bez sítí rozhodně nebudeme.
Nepotřebujeme žádnýho zrzavýho blbečka ani jeho Facebook, zvlášť když je to horší cenzůra než za totáče.

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu