Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?

Internetové i kamenné obchody se s blížícím se koncem roku připravují na nejočekávanější prodejní den v roce – Black Friday. Ten letos oficiálně připadá na 25. listopadu a přináší s sebou celou řadu výhodných nabídek a slevových akcí. Jak ale efektivně poznat, zda-li je sleva skutečná, nebo jen uměle vytvořená právě pro účely Black Friday výprodejů?

Obchodní akce známá jako Black Friday patří mezi události, na které se v průběhu roku pečlivě chystají nejen majitelé nejrůznějších obchodů, ale i samotní zákazníci. Tento den je totiž považován za pomyslnou startovací čáru pro období předvánočních nákupů, a už od svého vzniku v druhé polovině minulého století se nese v duchu exkluzivních a neopakovatelných cenových nabídek téměř veškerého spotřebního zboží.

Obrázek: Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?

Slevová akce roku Black Friday se blíží. Oficiálně proběhne 25. listopadu. Zdroj: Pixabay

Black Friday je přitom profitabilní nejen pro koncového zákazníka, který má daný artikl možnost získat za zpravidla výhodnější cenu než jindy během roku, ale také pro samotné prodejce, jelikož se tento den pojí s několikanásobně vyšší chutí lidí v obchodech utrácet. Jednotliví obchodníci se pak snaží nejrůznějšími promo akcemi přetáhnout co největší část odbytového trhu k sobě. To však s sebou bohužel často nese celou řadu klamavých nabídek a zavádějících reklam, kterými prodejci zkouší trumfnout konkurenci. Ve finále tak na zdánlivě výhodném nákupu nejvíce tratí zákazník.

Umělé navyšování cen či slevy na nedostupné zboží

V minulosti se objevila celá řada strategií a taktik, které měly za cíl vyvolat v lidech iluzi toho, že je pro ně obchod až neodolatelně lukrativní. Prodejci tak například v období před vypuknutím Black Friday ceny ve velkém uměle navyšovali, aby se pak během akce zdálo, že je sleva skutečně obrovská. Případně do své nabídky zahrnují zboží, kterého je skladem pouze pár kusů, a jenž se tak rychle vyprodá v prvních minutách, přičemž pak zákazník pod psychologickým nátlakem potřeby nakoupit alespoň něco často musí sáhnout po nezlevněném zboží.

Oblíbeným trikem je také vztahování ceny na doporučenou maloobchodní cenu, která není v době prodeje zboží vůbec aktuální. V kombinaci s omezenými možnostmi si věrohodnost výhodné nabídky ověřit pak často dochází k ošizení a poškození zákazníka – to vše pod záminkou Black Friday.

Obrázek: Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?

S výhodnými nabídkami se bohužel často objevujíé také podvodníci, kteří se v rámci Black Friday snaží spotřebitele ošidit. Zdroj: Unsplash

V dnešní době díky možnosti kontroly ceny podvodníků ubývá

Trend klamavé reklamy s nereálnými slevami je v posledních letech naštěstí na ústupu. Lidé jsou obecně více pozorní a zajímají se o původ cenovky, za kterou je jednotlivé zboží nabízeno. Skutečnosti také pomáhá medializace celé problematiky, díky které se daří na podvodníky včas upozorňovat, a chránit tak zájmy spotřebitelů. Světlem na konci tunelu pak může být chystaná regulace ze strany EU, její uvedení v platnost však může trvat ještě několik let.

Přesto se však tento palčivý problém trhu se spotřebním zbožím pravděpodobně nepodaří nikdy úplně odstranit, a je tak na místě projevit vlastní iniciativu ve snaze ověřit si, zda-li je slevová nabídka opravdu tak výhodná, jak se na první pohled jeví. K tomu vám mohou dopomoci například šikovné srovnávače cen.

Jak si pohlídat, že sleva je skutečně sleva?

Programů sledujících ceny jednotlivého zboží na e-shopech je dnes k dispozici více. Jedním z uživatelsky nejpřístupnějších a nejdůvěryhodnějších srovnávačů je pak Hlídač shopů. Ten funguje primárně jako rozšíření pro internetový prohlížeč, kdy se přímo na webu daného e-shopu objeví přehledný graf, který u zboží sleduje nejen historický vývoj ceny zboží u daného prodejce, ale také její srovnání s cenou, kterou e-shop uvádí jako původní.

Novinkou Hlídače shopů pro letošní rok je zavedení webové stránky, kam může zákazník vložit prakticky jakýkoli odkaz na artikl ze sledovaného e-shopu a během několika sekund vidí stejný graf jako v případě výše uvedeného rozšíření. Výhodou tohoto srovnávacího webu je možnost ověřit původ ceny u obchodů, které mohou rozšíření prohlížeče blokovat, případně pak sledovat vývoj ceny zboží i přes mobilní telefon či tablet.

Obrázek: Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?

Web hlidacshopu.cz nabízí pro srovnání historického vývoje cen daného zboží přehledný graf. Zdroj: Se souhlasem firmy Hlídač shopů

Oficiální Black Friday letos vypukne 25. listopadu, řada obchodů však snižuje ceny již nyní. V případě, že tedy zvažujete využít přívalu výhodných nabídek, které s sebou tato událost přináší, je nutné být na pozoru i v těchto dnech. Využití srovnávače, jakým je například zmiňovaný Hlídač shopů, je pak jedním z mnoha řešení, které je navíc rychlé, pohodlné a spolehlivé, a v konečném důsledku vám tak dokáže pomoci ušetřit poměrně značné množství peněz.

Zdroje: inSmart.cz, Hlídač Shopů

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte