Blíží se 3. pokus o start. Mise Artemis pokračuje, NASA upravila plány

Další odklad startu mise Artemis 1 by snad mohl být již posledním. V souvislosti s tím NASA aktualizovala plány ohledně dalších fází mise, jejímž vyvrcholením by mělo být přistání lidské posádky na Měsíci.

Artemis 1 aneb Do třetice všeho dobrého

Dlouho připravovaná první fáze vesmírné mise Artemis doposud příliš štěstí neměla. Její velkolepý start měl být milníkem nejen kvůli vzájemné spolupráci čtyř vesmírných agentur – severoamerické NASA, evropské ESA, japonské JAXA a kanadské CSA – ale zejména také kvůli tomu, že by v případě úspěchu dílčích misí stanul člověk poprvé od roku 1972 opět na povrchu Měsíce.

Původní plán odstartovat let vesmírné lodi Orion na oběžnou dráhu naší přirozené družice byl stanoven na 29. srpna 2022. Bohužel se však v průběhu příprav zjistila závada ventilu na kapalný vodík, který tak nezvládal chladit motory na provozní teplotu, a start byl odložen. Přestože byly oznámeny náhradní i případné další termíny vzletu, vždy se objevily další nečekané komplikace. Ty největší pak způsobil hurikán Ian, který pustošil území Floridy, a narušil tak druhou sérii nadějných pokusů na start.

Obrázek: Blíží se 3. pokus o start. Mise Artemis pokračuje, NASA upravila plány

Start mise Artemis I byl již několikrát odložen. Aktuálně se počítá se startem 14. listopadu. Zdroj: Se souhlasem NASA

NASA tak začala čím dál více soustřeďovat pozornost na třetí možnost, která měla připadnout zhruba na druhou polovinu listopadu. Nyní to vypadá, že se již rýsuje konkrétní termín, jelikož start lodi Orion byl potvrzen a stanoven na 14. listopadu 2022. Raketa bude navíc na rampu dovezena již o 10 dní dříve, aby mohly být všechny systémy pečlivě zkontrolovány.

V případě nezdaru pak do konce listopadu existuje ještě několik náhradních variant. Naděje všech se však upírají k tomu, aby bylo smolné období mise Artemis 1 konečně prolomeno, a 14. listopadu tak mohla raketa Orion bez problémů odstartovat.

Obrázek: Blíží se 3. pokus o start. Mise Artemis pokračuje, NASA upravila plány

Foto: Se souhlasem NASA

NASA chystá změny i pro další fáze mise

Ve vztahu k potvrzení nového startu první fáze mise Artemis oznámila NASA také novinky chystající se dalšího vývoje novodobého cestování na Měsíc. Ty se týkají zejména průběžných přistání na měsíčním povrchu, které původně neměly být realizovány dříve než v rámci mise Artemis V. Na konferenci pořádané 28. října však NASA prostřednictvím zastupujícího správce kampaně pro misi Artemis Marka Kirasicha vydala vyjádření, že přistání lidské posádky na Měsíci zvažuje již ve fázi Artemis IV. Ta měla původně sloužit pouze jako přípravná operace pro kompletaci lunární orbitální stanici Gateway, která měla být jakýmsi předsunutým stanovištěm pro cesty na měsíční povrch.

Chystané změny náplně mise Artemis IV by také mohly ovlivnit spolupráci NASA a soukromé společnosti SpaceX, která by pro tento projekt měla vyvíjet modul Human Landing System (HLS), jenž má právě samotné přistání na Měsíci umožnit. Urychlení celé mise by tak mělo pomoci demonstrovat schopnosti HLS s předstihem, a tím pak usnadnit další fáze projektu Artemis.

Obrázek: Blíží se 3. pokus o start. Mise Artemis pokračuje, NASA upravila plány

Předsunutým stanovištěm pro lunární mise Artemis má být orbitální stanice Gateway. Zdroj: Se souhlasem NASA

Plány NASA na reálné vyslání lidské posádky k naší přirozené družici však záleží na celé řadě faktorů. Mimo jiné se spoléhá na evropské a japonské kolegy, kteří musí do této části mise zvládnout vývoj a výrobu dalších částí stanice Gateway, které budou klíčové pro delší pobyt posádky na oběžné dráze Měsíce. Vše se pak pochopitelně odvíjí také od prvního kroku, a tedy úspěšného startu lodi Orion v průběhu listopadu, který by měl ambiciózní misi s cílem dostat lidskou nohu po více než 50 letech opět na Měsíc započít.

Zdroje: 1, 2, 3

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
alois

Žasnu na d tím, že tak solidní organizace sype peníze do nezodpovědné fantasmagorie Muska. Letět na Měsíc se má za dva roky a Muskovy sudolety se nedostaly výše nad Zem než 10 km a supernosič s 5000 tunami paliva se ještě ani o start ani nepokusil. Připomínám, že na Měsíci… Číst více »

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků