Emulátor HDMI: K čemu je dobrý falešný monitor k počítači

Vypadá jako koncovka od HDMI kabelu či jako malý flashdisk. O co se jedná? HDMI emulátor, nebo také tzv. HDMI dummy plug má své využití v mnoha situacích, kdy je třeba přesvědčit počítač, že je k němu připojený displej. Využívají jej těžaři kryptoměn, správci serverů či streamovací společnosti. K čemu  falešný monitor slouží?

Kdy použít dummy plug HDMI emulátor a k čemu slouží? V případě, že chcete počítač přesvědčit, že má připojený výstup ke grafické kartě. Hodit se to může pokud těžíte kryptoměny, nebo chcete z běžného PC provozovat server. Některé systémy a grafické karty správně nefungují dokud si alespoň nemyslí, že jsou připojeny k monitoru.

Obrázek: Emulátor HDMI: K čemu je dobrý falešný monitor k počítači

Stejně tak počítače připojené přes vzdálenou plochu mohou snižovat dostupné rozlišení právé kvůli nepřipojení obrazového výstupu. Problém se vzdáleným připojením k počítači bez monitoru mohou mít i uživatelé se softwarem TeamViewer. Jakmile totiž systém neví, jaké je rozlišení připojené obrazovky, nedokáže správně kopírovat obraz a často jej nabízí v nízkém rozlišení. Jednoduchý HDMI adaptér dokáže simulovat konkrétní rozlišení, nejčastěji 1920×1080 či 4096×2160 pixelů při 60 Hz a přenášený obraz je poté dostupný ve vyšší kvalitě.

Virtuální monitor zajistí start PC bez displeje i streamování videa

Ač se to může zdát překvapivé, ne všechna zařízení jako servery a počítače bez připojeného monitoru naběhnou. Tímto „neduhem“ trpěly např. některé desktopové Intel desky s čipsetem P45 a platí to i pro Mac Mini, když se z něj rozhodnete udělat server a nepřipojíte monitor. U zařízení, které nejsou jako servery primárně dělané, se počítá s obrazovým výstupem a v takových chvílích je třeba systém někdy přesvědčit, že je k němu obrazový výstup připojený.

Obrázek: Emulátor HDMI: K čemu je dobrý falešný monitor k počítači

Stejně tak využívají HDMI emulátoru také uživatelé a společnosti zabývající se streamováním videa. Cílem je i zde přesvědčit hardware či operační systém (nejčastěji Linux, macOS či Windows), že je připojený monitor. Také s některými grafickými funkcemi operačních systémů se při vzdálené správě pracuje lépe v případech, že je k zařízení připojený monitor, nebo si zařízení alespoň myslí, že tomu tak je.

Psali jsme o HDMI:

Emulátor falešného HDMI monitoru používají i těžaři kryptoměn

Problém často řeší také těžaři kryptoměn, kteří naráží na problém, kdy je zakázáno GPU či není schopné pracovat na plný výkon dokud není fyzicky připojený displej. A protože připojovat displej konzumující elektřinu nedává smysl, je snadnější připojit malý HDMI emulátor. Výhodou emulátorů je také fakt, že se tím uživatel vyhne složitějšímu nastavování a spotřeba takového zařízení je prakticky nulová.

Obrázek: Emulátor HDMI: K čemu je dobrý falešný monitor k počítači

Cena podobných emulátorů je vzhledem k jednoduchosti hardwaru uvnitř nízká nepřesahuje desítky dolarů. V ČR jsou emulátory HDMI dostupné pod názvy virtuální displej, HDMI emulátor, dummy plug či fake monitor. Běžně se dá HDMI dummy emulátor asijských e-shopů pořídit za cenu kolem 100 Kč i s poštovným, z českých e-shopů počítejte s cenou kolem 300 Kč.

Zdroj: Vlastní

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Ihned objednávám. I některé renderovací programy mají problém používat více grafik, nemají-li v sobě píchnutý monitor. Škoda, že jsem nenašel i verzi pro Display Port s podporou 8k (na pořizování velkých snímků obrazovky – map)

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024