Proč se vracíme na Měsíc? V jaké fázi je mise Artemis a kdy odstartuje?

Mise Artemis a návrat k průzkumu Měsíce je jedním z nejsledovanějších témat astronautiky v letošním roce. Úkolem této mise je započíst novou éru průzkumů povrchů jiných vesmírných těles, které se tak stanou základním bodem pro následné snahy o osídlování Měsíce, a později možná také Marsu.

Kosmický program Artemis je z pohledu historie kosmonautiky poměrně mladý. Byl zahájen v roce 2017 a je spravován Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve spolupráci s dalšími investory. I přes jeho krátkou dobu trvání si však Artemis klade nemalé cíle.

Obrázek: Proč se vracíme na Měsíc? V jaké fázi je mise Artemis a kdy odstartuje?

Cesta na Měsíc je výzvou. Lidská noha na něm nestála už téměř 50 let. Poslední astronaut na jeho povrchu přistál 11. prosince 1972. Foto: Se souhlasem NASA

V první fázi se totiž člověk po téměř 50 letech vrátí na povrch Měsíce. V tomto ohledu je tedy pojmenování programu Artemis po dvojčeti boha Apolla z řecké mytologie velmi poetickým návratem k odkazu dobývání přirozené družice planety Země. V počátcích je tedy v plánu série nepilotovaných i pilotovaných letů, jejichž vyvrcholením bude právě přistání na povrchu Měsíce.

Vytvoření stabilní základny na Měsíci

Snahou dalších misí navazujících na program Artemis je pak vytvořit na Měsíci stabilní lunární základnu, která bude sloužit jako základní operační středisko pro další průzkum povrchu. Důležitou součást bude hrát také snaha o použití obnovitelných zdrojů energie a materiálů a adaptování života lidí na nové podmínky v případě osídlování jiných vesmírných těles.

Ambiciózní projekt má v rámci mise Artemis I poměrně jednoduchý cíl, který se však stane základním pilířem pro další fáze vesmírného průzkumu. Úkolem Artemis I je provést nepilotovaný let kosmické lodi Orion okolo Měsíce. Právě tuto trasu by pak v budoucnu měla raketa absolvovat také s lidskou posádkou, a Artemis I tedy slouží jako první průzkumný let.

Obrázek: Proč se vracíme na Měsíc? V jaké fázi je mise Artemis a kdy odstartuje?

Přistání lidské posádky na Měsíci bude předcházet důkladný průzkum. Foto: Se souhlasem NASA

Kdy Artemis I odstartuje?

Start rakety byl naplánován na pondělí 29. srpna, kdy byl z technických důvodů a nepřízně počasí přesunut na 2. září 2022. Pokud vše půjde hladce, modul se po úspěšném startu vrátí na Zemi o 42 dní později, tedy 10. října. Loď vynese do vesmíru raketa SLS, která je oproti Saturnu V, jenž vynesl do volného vesmíru moduly Apollo, výrazně kratší a užší. Samotný modul Orion by pak měl být schopen pojmout čtyři astronauty.

Komplexní test techniky před cestou lidské posádky

Přestože cílem programu Artemis I je převážně příprava podmínek pro osazení lidskou posádkou, jedná se také o komplexní test techniky a robotického vybavení lodi. Orion totiž během svého letu bude sbírat celou řadu dat již z oběžné dráhy. Stejně tak bude loď vybavena novými materiály, jejichž odolnost a vlastnosti v zátěži budou podrobeny pečlivé kontrole. Na povrch Měsíce pak Orion vypustí několik dronů a sond, které s programem přímo nesouvisí, i tak však mají za cíl přinést drahocenná data z lunárního průzkumu.

V případě úspěchu mise Artemis I bychom se pak pilotovaných letů k Měsíci mohli dočkat již v letech 2024, resp. 2025.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu