Blížící se kometa C/2022 E3 (ZTF) se začátkem února dostane do své doposud nejkratší vzdálenosti od Země. V čem spočívá její jedinečnost a bude možné její průlet pozorovat i z pohodlí domova?
Komety jsou odjakživa považovány za unikátní jev, který se často váže k různým náboženským či rituálním událostem. Výskyt komet v blízkém vesmíru přitom není sám o sobě nijak jedinečný – podle statistik během roku prolétne kolem planety Země zhruba 10 komet. Většina z nich je pak z hlediska originality poměrně nevýznamná, a existuje pouze několik výjimek, které stojí skutečně za bedlivé pozorování a zkoumání.
Jednou z nich je pak těleso C/2022 E3 (ZTF). Význam jejího průletu spočívá zejména v poměrné vzdálenosti od Země. Ta činí zhruba 42 milionů kilometrů (resp. 0,28 astronomických jednotek nebo-li AU), což se může zdát jako obrovské číslo, v poměru ke vzdálenostem ve vesmíru se však jedná o poměrně blízký průlet. Kometa C/2022 E3 (ZTF) bude navíc od naší planety nejblíže za posledních 50 000 let. Jedná se tak o nejtěsnější průlet tohoto vesmírného tělesa okolo Země od dob pravěku.
Inkriminovaná kometa byla objevena teprve loni v březnu v rámci výzkumu na americkém Caltechu. K jejímu zachycení přispěl komplexní astronomický výzkum s označením Zwicky Transient Facility, který sdružuje veřejný a soukromý sektor kosmických věd s cílem systematicky zmapovat noční oblohu. V rámci projektu měli vědci k dispozici ultra-širokoúhlé kamery s teleskopem, které například dokáží zmapovat celou severní oblohu během dvou dnů.
Těleso označené zatím jen jako C/2022 E3 (ZTF) je významné nejen svou blízkou dráhou průletu okolo Země, ale dosahuje také značných hodnot absolutní magnitudy – odhadem hodnoty 11. Magnituda slouží jako veličina popisující velikost komet na základě jejich svítivosti. Lze tak usuzovat, že by C/2022 E3 (ZTF) mohla být dobře pozorovatelná i neprofesionálními hvězdáři, pravděpodobně dokonce i pouhým okem.
Aktuálně je těleso od Země vzdáleno zhruba 2 AU, přičemž na vzdálenost 0,28 AU se dostane začátkem února 2023. Právě 2. den v měsíci pak bude C/2022 E3 (ZTF) Zemi nejblíže, od tohoto dne však bude pozorovací možnosti narušovat blížící se úplněk, který vyvrcholí 5. února. Od 11. února se pak kometa dostane za hranici pozorovatelnosti okem, při použití techniky však bude její let možné sledovat až do konce března.
V případě, že nemáte možnost sledovat průlet komety „naživo“, lze její pohyb okolo Země pozorovat i on-line, například na webu theSkyLive.com, a to již dnešním dnem. Na stránce najdete také tipy, kde na obloze kometu z vaší lokality najít a v jaké časy bude nejlépe vidět.