Blíží se konečně věk androidů? Norská společnost vyvíjí humanoidní roboty posílené OpenAI

Norská společnost 1X Technologies nedávno získala poměrně slušnou dotaci mimo jiné od tvůrců umělé inteligence OpenAI. Jejím cílem je přinést na trh novou generaci bipedálních robotů.

1X Technologies není na světovém trhu žádnou velkou novinkou. Pod názvem Halodi Robotics operovala již od roku 2014, přičemž od té doby poměrně intenzivně spolupracovala na inkorporaci AI do nejrůznějších zařízení, na jejichž výrobě se vyvíjí společně s velikány jako Tesla či Boston Dynamics. Letos v březnu se firma rozhodla k překřtění na 1X Technologies, a snaží se demonstrovat své schopnosti na dílech vlastní výroby.

Obrázek: Blíží se konečně věk androidů? Norská společnost vyvíjí humanoidní roboty posílené OpenAI

Jedním z androidů, které chce 1X Technologies uvést na trh, je i bipedální robot NEO. Zdroj: Se souhlasem 1X Technologies

Společnost chce vyvíjet roboty s nejnovější verzí AI

Koncem března navíc 1X Technologies získala štědrou dotaci 23,5 milionů amerických dolarů (bezmála půl miliardy korun), na níž se podílela řada soukromých podniků v čele s OpenAI, která se má na projektu významně podílet.

Cílem spolupráce 1X Technologies a OpenAI je totiž vyvinout novou generaci víceúčelových androidů, jejichž úkolem by mělo být pomoci utvářet celkově příjemnější životní prostředí pro budoucí generace lidstva. Jak společnost hodlá tyto své takřka rytířsky vznosné cíle naplnit?

Podle odborníků je pro technologický pokrok klíčový paralelní rozvoj hardwaru i softwaru. V případě autonomních robotů je pak klíčovou složkou jejich samotná inteligence. Raketový růst AI můžeme okolo nás sledovat prakticky na každém rohu. Snaha o integraci umělé inteligence do specializovaných mechanických zařízení je tedy nasnadě – autonomní roboty nevyjímaje.

Obrázek: Blíží se konečně věk androidů? Norská společnost vyvíjí humanoidní roboty posílené OpenAI

Model EVE má být primárně určen jako asistenční android, bude mít ale celou řadu dalších funkcí. Zdroj: Se souhlasem 1X Technologies

V plánu je přinést na trh dva nové androidy

Nově nabytý počáteční kapitál chce společnost 1X Technologies využít pro vývoj hned dvou modelů androidů. Firma již v minulosti oznámila práce na svém bipedálním androidovi NEO, jehož příchod na trh chce nyní urychlit. Paralelně pak bude pracovat na novém modelu robota EVE, který se má pohybovat díky dvoukolé nápravě. EVE by měl fungovat spíše jako asistenční robot zejména pro starší lidi, a kromě základních úkonů. Obě varianty autonomních robotů jsou zatím v raném stádiu vývoje, přesto však jsou již k dispozici alespoň základní návrhy jejich vzhledu.

Projekt by mohl (opět) narazit na právní a etické překážky

Opakujícím se problémem, kterému AI technologie v poslední době čelí, je nedostatečná důvěra široké veřejnosti. Tu rozdmýchává zejména otázka toho, do jaké míry budou roboti operující na generativní AI schopni poslouchat zadané příkazy, a kdy si naopak vytvoří vlastní cestu ke splnění úkolu.

V případě androidů je tato problematika o to více alarmující. Humanoidní roboti mohou navíc potenciálně nahradit ještě více pracovních pozic, než dosud ohrožovala samotná generativní AI. Představa toho, že by veškerou práci za lidi vykonávali roboti, je sice lákavá, je však zřejmé, že na tento krok není společnost ještě zdaleka připravena, a mnohem spíše než scénáře zářné budoucnosti bychom se tak nejspíš dočkali civilizačního a ekonomického kolapsu.

Obrázek: Blíží se konečně věk androidů? Norská společnost vyvíjí humanoidní roboty posílené OpenAI

Stojíme již nyní díky rychlému rozvoji AI technologií na prahu revoluce v oblasti pracovního trhu? Zdroj: Unsplash

Vedení společnosti 1X Technologies věří, že se řadu odpovědí na tyto palčivé otázky podaří zodpovědět ještě dříve, než své produkty uvede na trh. Je však pravděpodobné, že se autonomních robotů dříve či později stejně dočkáme – zda-li však budou pocházet z výrobní linky norské společnosti či nikoliv, již ukáže až schopnost 1X Technologie naplnit své dlouhodobé vize a cíle.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Hosa

Lidstvo hlavně není připravené na první využití těchto robotů – zabíjení lidí. Každý si může vyjmenovat státy a režimy, které to hned zkusí.

Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny