Lidstvo by se mělo začít aktivně zaobírat výrobky, které vyžadují obtížnější recyklaci. Největší bezohlednost se prý odehrává u slámek na pití.
Britské firmy na odstraňování odpadu jdou dokonce v tomto tématu tak daleko, že by na výrobky, které jsou těžko recyklovatelné, uvalily speciální daň. Úplně nejlépe však doporučují, aby se výrobci vrátili ke starým papírovým slámkám, které biodegradují.
Mluvčí firmy BusinessWaste Mark Hall řekl: „Plastová slámka má životnost asi 20 minut a pak se vyhodí.“ … „Jsou to do značné míry nejvyšší ztráty lidí a problém, který lze přitom tak snadno vyřešit.“
Firma také konkrétně navrhuje zavést tzv. daň z plastové slámky, tedy jít ve stopách daně z plastových tašek, která radikálně pomohla snížit používání těch jednorázových.
„Daň z plastu“ byla přitom zvažována britskou vládou už dříve, ale opuštěna poté, co výrobci uvedli náklady na zavedení správných recyklačních schémat.
Jde především o to, že brčka nejsou „jenom párty produktem“ pro naše děti či zdravotním pomocníkem. Celý problém s množstvím roste díky používání slámek i u dospělých – v alkoholových drincích. Podobným výstřelkem jsou i nesmyslné papírovo-plastové deštníčky v koktejlech.
Na druhé straně tu však stojí výrobci těchto slámek, kteří oponují a obhajují používání plastových brček. „Slámky z papíru jsou zastaralé a nejsou tak esteticky příjemné.“ … „Navíc se některé papírové slámky nedají tak snadno recyklovat, protože mají polyethylenový základ,“ uvádí Charles Sellers z Inn Supplies.