Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Představte si na chvíli, že nesedíte v kanceláři u svého běžného stolu a svého pracovního počítače. Nechte se unést do digitálního světa budoucnosti. Jak bude moderní pracoviště budoucnosti vypadat?

Zaprvé, a to je důležité si uvědomit, pracovišť jako takových ubude a budou o něco vzácnější. Čím dál častější je totiž práce z domova (home office), dynamická pracovní doba a velkým trendem jsou i částečně otevřené kanceláře. Sdílení společných prostor mění představu o podobě tradičních kanceláří a spolu s vyvíjejícími se technologiemi se musí zároveň změnit celé prostředí i myšlení pracovníků.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Papír jako záznamové médium skončí, budoucnost patří smysluplnému využití dat

Jedním ze zásadních rozdílů v kancelářích budoucnosti je, že budeme využívat vícero způsobů pro ovládání zařízení kolem sebe. Už dnes si nevystačíme pouze s klávesnicí. Dotyk bude ještě častější a samozřejmě nelze zapomenout na hlas; virtuální asistenti se v kancelářích uplatňují už dnes. S takovou Alexou, Google Asistentem nebo Siri vyřídíte i pracovní úkony a můžete jim udávat konkrétní příkazy, ovládat chytrá zařízení kolem sebe a zároveň i poslouží jako helpdesk.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Pohled na stůl posetý papíry bude minulostí. Většina firem se snaží od tištěných dokumentů ustupovat. Digitalizace usnadňuje archivaci dokumentů a další využití veškerých dat. Právě převod dokumentů do digitální podoby je úkonem, který je pro mnohé instituce výzvou.

Chytré kanceláře si bez zásahu člověka ohlídají klimatizaci a topení pro maximální úsporu a optimální teploty pro pracovníky. Stejně tak systémy automaticky obstarají roztáhnutí žaluzií, zabezpečení budovy a správu docházky. To vše lze už dnes automatizovat. Pokud zrovna v chytré kanceláři nikdo není, automaticky se zapne šetrný mód a šetří se náklady. Pokud ano, není třeba se o nic starat a systém sám udržuje optimální podmínky.

Změn se ale dočkají i firemní aplikace. Firemní software již brzy nebude synonymem pro zkostnatělá řešení. Na trhu vidíme trend směřující k otevírání jednotlivých systémů a propojování ekosystémů. Moderní ERP a CRM programy v kombinaci s blockchainem, účetními aplikacemi apod. představují základ budoucí architektury u většiny firem, počínaje SAP a Oraclem a konče Microsoftem a jeho Dynamics 365.

Cognitive Platform: Budoucnost kancelářské práce je v AI a kreativitě

Nelze pochybovat, že postupně přichází doba, kdy budou významnou roli hrát jednotlivé součásti umělé inteligence. Algoritmy strojového učení, zpětnovazební učení a robotika budou všudypřítomné; obzvláště třeba ve skladech lze čekat úbytek lidských pracovníků a nekvalifikované práce. To je jen jeden očekávaný důsledek robotické automatizace, nicméně lze současně s tím očekávat vznik nových pracovních míst a transformaci trhu, kdy vzniknou zajímavější a kreativnější povolání.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

To je i cílem systému Cognitive Platform, jenž je schopný zpracovávat a interpretovat nestrukturovaná data. Dříve špatně zpracovatelné e-maily či naskenované dokumenty tak dostanou nový význam. Konica Minolta do systému zakomponovala umělou inteligenci, která se zabývá efektivním plánováním schůzek, vyhledáváním a rozpoznáváním klíčových informací v dokumentech a nestrukturovaných datech nebo řízením týmových projektů.

Právě automatizace patří mezi největší výhody technologie, která chce změnit podobu kancelářské práce. Cognitive Platform je ve fázi vývoje a některé jeho součásti se již testují na bázi prototypů v rámci systému WorkPlace Hub.

Umělá inteligence míří do všech odvětví

Na rozdíl od dřívějších technologických změn, které potkaly buď velmi velké firmy nebo naopak ty nejmenší, startupové, by se tentokrát mohla proměna pracovišť dotknout všech firem ve všech odvětvích, a to nejen díky rozšíření internetu, ale také vlivem snadnější dostupnosti produktů a služeb.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Plus, technologická dominance dnes hraje roli nejen pro zlepšení produktů a služeb, ale také k nalézání a udržení zaměstnanců. Firemní benefity se od stravenek pomalu přesouvají směrem ke stolnímu fotbalu ve společném prostoru, dobré kuchyňce, houpacím sítím ale i třeba virtuální realitě a konzolím přímo na pracovišti, které pracovníkům umožňují si po práci, nebo během odpočinku mezi projekty, vyčistit hlavu a připravit se na další činnost.

Systémy poznají, jaký druh práce v danou chvíli zvládnete nejlépe

Nedílnou součástí pracoviště budoucnosti budou systémy pro detekci emocí a psychického stavu jednotlivých zaměstnanců. Půjde o efektivní nástroj pro měření spokojenosti a angažovanosti pracovníka, který prozradí mnohé. V Evropě a USA, kde je soukromí jednotlivce důležité, se podobných systémů nemusíme v negativním slova smyslu bát. Vyhodnocování efektivnosti pracovníků konec konců provádí firmy běžně i dnes. Jen díky tomu mohou zlepšovat své procesy a postupy.

Výměna generací proběhne již brzy, 50 % pracujících budou mileniálové

Aby mohly změny proběhnout, musí je lidé chtít. Tomu nahrává do karet generační proměna, která proběhne již brzy. Už kolem roku 2020 bude pouze 20 % pracovníků patřit k generaci X a celých 50 % budou mileniálové; nejmladší generace, generace Z, která už s nejmodernějšími technologiemi přímo vyrůstá, bude tvořit 10 % pracovní síly.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Podoba pracovního prostředí se neustále mění. S archivy plnými papírů se díky technologiím pro zpracování dokumentů firmy ve velkém loučí.

60 % zaměstnanců tak bude ze dvou generací, kteří již mají k digitálnímu světu velmi blízko, a to je hodně vysoké procento. Komunikace se stroji je pro ně bližší a přirozenější, neboť si ji vryli pod kůži už jako děti.

Workplace Hub: Odpovědí na budoucnost je ekosystém

Postupné změny již lze pozorovat. Nástup technologií je nevyhnutelný, ale vlastní IT oddělení jsou pro firmy drahá a neefektivní. To se snaží řešit Workplace Hub od Konica Minolta, který integruje firemní IT do zařízení o velikosti multifunkční tiskárny.

Na první pohled sice jako tiskárna vypadá, uvnitř je mnohem komplexnější. Zásadní je schopnost WPH zastřešit hardwarovou a softwarovou IT infrastrukturu firmy. Důraz je zde kladen na jednoduché ovládání, které zvládne i laik. Není tak potřeba rozsáhlý tým IT pracovníků. Důležité jsou také aplikační integrace a rozsáhlý ekosystém služeb.

Workplace Hub je díky tomu flexibilní platformou pro firemní infrastrukturu, která ale nemíří na velké firmy, nýbrž spíše na ty menší a střední. Nejen velké firmy si tak dnes mohou dovolit technologii, která přináší zvýšení produktivity a zlepšuje schopnost firem efektivně pracovat s daty.

Obrázek: Budoucnost práce: Jak umělá inteligence a kognitivní technologie změní naše pracoviště?

Ekosystém propojených služeb nahrazuje to, co by v rámci uzavřeného řešení jen stěží vznikalo. Je právě onou cestou do budoucnosti, kterou si korporace nejčastěji představují. Změna ve smýšlení je vidět i na redmondském obrovi, Microsoftu. Pryč jsou časy, kdy sypal popel na Open Source a kritizoval konkurenci. Nyní je pro něj klíčová jeho platforma a doprovodné aplikace, služby ve formě SaaS a celkové propojení svých služeb.

Tedy vlastně to, co už desetiletí dělá Apple. Ten předběhl dobu o mnoho let, a až nyní se všichni inspirují jeho inteligentním systémem propojených, synchronizovaných a komunikujících zařízení i softwaru.

Chytré technologie jsou klíčem k úspěchu firem

Až vám za pár let umělá inteligence naplánuje schůzku, vyhledá potřebné podklady pro dokončení úkolu a provede další administrativní úkony, možná půjde právě o Cognitive Platform.

Budoucnost bude technologická, to je dnes jasné. Jak budou konkrétní pracoviště přesně vypadat, na to si musíme ještě počkat. Jisti si můžeme být tím, že firmy, které se na budoucnost připraví už nyní, budou mít náskok a zásadní konkurenční výhodu.

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků