Nejlevnější SSD v historii: Díky technologii PLC přijdou levnější disky s větší kapacitou

Obliba disků bez mechanických částí roste každým dnem. Společnost Intel společně s Toshibou plánují další zlepšení dostupnosti SSD a hodlají odstranit element dražší pořizovací ceny. Jak? Minulý týden oznámili využívání technologie PLC, neboli Penta-Level Cell. Ta zlevní cenu za jeden gigabite na disku. Ale má to jeden háček.

Vytlačí SSD klasické HDD?

V první řadě je záhodno si říci, proč jsou SSD pro mnoho situací vhodnější, než HDD. SSD, neboli Solid-State Drive, má oproti HDD (Hard Disk Drive) výhodu v absenci pohyblivých částí. Pro uložení dat slouží nevolatilní flash paměť (potřebuje napájení pro čtení a zápis dat, ale při odpojení si uložené informace uchová). SSD se mj. vykazují nižší spotřebou a rychlejším přístupem k datům. Mají také nulovou hlučnost (absence mechanických pohyblivých částí) a mohou být mnohem menší a lehčí.

Horší je to u zmiňované ceny. Zatímco dnes 1TB HDD koupíte pod 2 tisíce, SSD disk se vyšplhá v průměru i na dvouapůlnásobek. Ano, lze sehnat i levnější či dražší modely, ale stále platí, že např. 4TB HDD seženete nejlevněji za ceny kolem 3 000 Kč, 4TB SSD vyjde na přibližně 13 000 Kč v závislosti na modelu.

Obrázek: Nejlevnější SSD v historii: Díky technologii PLC přijdou levnější disky s větší kapacitou

Co je to PLC a v čem je technologie jiná?

První z SSD využívali technologii SLC, Single Layer Cell. Tedy technologii, která zapisovala do buňky NAND dva stavy: Jedničku, či nulu. Jeden bit. Tento jednoduchý zápis eliminuje nejen náchylnost k chybám, ale také urychluje celý proces zápisu. Problém je ale v ceně. Jestliže do jedné buňky můžeme zapsat jen jeden údaj, potřebujeme jich opravdu hodně. A to se projeví na nákladech.

Zde přichází na scénu technologický vývoj. V poměrně rychlém sledu přichází MLC (Multi-Layer Cell), která ukládá dva bity na buňku. Poměr kapacita/cena se stává stále přívětivějším pro uživatele. Takto jsme se dopracovali až ke QLC, tedy Quadruple Layer Cell se čtyřmi bity na buňku. V blízké budoucnosti se díky Intelu a Toshibě můžeme těšit až na PLC.

Toshiba a Intel = PLC SSD

Penta-Layer Cell tedy umí uložit až pět bitů na buňku NAND. To opět znamená zvýšení dostupnosti SSD disků díky teoreticky nižším cenám.  Zajisté je ale nutné zůstat nohama pevně na zemi. Cenový pokles bude sice příjemný, nicméně se jedná o novinku a není nikterak jasné, kdy se můžeme dočkat disků s technologií PLC na pultech obchodů.

Obrázek: Nejlevnější SSD v historii: Díky technologii PLC přijdou levnější disky s větší kapacitou

Skepticismus je na místě také v rychlosti SSD. Fyzika mluví jasně, zvyšujeme-li počet bitů zapsaných na jedné buňce, zvyšujeme také čas potřebný pro tento zápis. PLC disky budou sice těmi vůbec nejlevnějšími SSD disky, ale budou také těmi nejspíše nejpomalejšími v historii SSD.

Zdroj: Arstechnika

7 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

A když teda bude PLC nejpomalejší z SSD tak bude asi pořád rychlejší než klasicé HDD ? Tohle srovnání rychlostí různých SSD s HDD mi ve článku chybí.

TomD

PLC proti QLC znamená zvýšení kapacity při stejném počtu buněk (a možná ceně) jen o 25%, což není moc. Se zvyšováním počtu bitů na buňku se také snižuje životnost této buňky. To sice částečně řeší řadič disku, který zajišťuje, aby se buňky opotřebovávaly rovnoměrně, ale celková životnost disku se určitě… Číst více »

Jirka_26

Otázkou je, k čemu takový SSD disk budeme používat. Pokud jen k ukládání dat, které se používají relativně málo, tak by životnost mohla být přijatelná. Také nevíme, jak to chtějí technologicky zvládnout, třeba přijdou s něčím novým. S hodnocením bych si počkal, až tyto disky přijdou na trh a budou… Číst více »

rolb

SSD disky jsou dnes používány jako systémové ,nebo na velké hry ,kdy je potřeba rychle načíst hodně dat. Ale jen načíst,což k opotřebovávání buněk nedochází. Na ukládání dat jako takových je pořád lepší HDD.

Ricrd

Výborný článek, jen přes půl článku stupidní reklama, bravo!!

Obrázek: Unavený gigant ve válce sám se sebou. Dokáže Intel znovu dobýt svět?
Unavený gigant ve válce sám se sebou. Dokáže Intel znovu dobýt svět?
Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Návštěva zámku ve Versailles bez davů a cestování: Ve virtuální realitě
Návštěva zámku ve Versailles bez davů a cestování: Ve virtuální realitě

Vrcholné dílo barokního klasicismu a vzor takových paláců jako je Schönbrunn, Versailleský zámek právem patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace ve...

Zavřít