Evropská organizace pro jaderný výzkum sídlící ve Švýcarsku, CERN, zapojila svou výpočetní sílu do boje proti koronaviru.
CERN je známý hlavně svým urychlovačem částic a vědecké práci, které se věnuje. Česká republika je plným členem organizace spolu se všemi našimi středoevropskými sousedy.
Celkově disponuje data centrum CERNu nějakým 230 tisíci procesorovými jádry a 15 000 servery, které běží 24 hodin denně. 10 tisíc stárnoucích procesorů, kterým tím prodlouží životnost, představuje nezanedbatelný výkon.
O projektu Folding@home jsme už psali, aplikaci si může nainstalovat každý a využívat ji k tomu, aby vědeckým institucím pracujícím na výzkumu vakcíny proti koronaviru dával část svého výpočetního procesoru; takovou, jakou uzná za vhodnou a v době, kdy ji nepotřebuje.
Folding@home si klade za úkol pomoci odhalit proteinové struktury, které virus SARS-CoV-2019 využívá k oslabení imunitního systémů hostitelů nakažených Covidem-19. Počítačové simulace jsou k tomuto účelu velmi důležité, nyní má projekt k dispozici už přibližně 2,4 exaFLOPSů, což jsou asi 2,4 triliony kalkulací za sekundu. To je více, než má k dispozici 500 nejrychlejších superpočítačů dohromady.
Nebezpečí koronaviru není radno podceňovat. Zatím o něm známe stále příliš málo na to, abych ho mohli odšoupnou do pozadí jako „jen další chřipku“. Je proto důležité být proti němu na pozoru, dodržovat hygienické a bezpečnostní zásady, a především být ohleduplný vůči dalším lidem.
Zdroj: ZDnet