Mohou černé díry pomoci v tvorbě hvězd? Nová studie ukazuje fascinující souvislosti

Tajemné a vlastně docela děsivé černé díry jsou obecně považovány za konec hmoty, místa s tak silnou gravitací, že jejich působení už neopustí nic – ani světlo.

Nový výzkum založený na systematickém pozorování a kosmologických simulacích ovšem nečekaně odhalil, že černé díry mohou některým galaxiím pomoci stvořit nové hvězdy. Většinou působí, z toho co víme, spíše destruktivně – galaxiím „seberou“ plyny, které jsou ke zrodu hvězd potřeba.

Obrázek: Mohou černé díry pomoci v tvorbě hvězd? Nová studie ukazuje fascinující souvislosti

Domnělá černá díra nebo neutronová hvězda „Kráva“. Zdroj: Raffaella Margutti/Northwestern University

Výsledky studie uveřejněné v peer-reviewed magazínu Nature ukazují situace, kde černé díry „vyčístí cestu“ pro „satelitní“ galaxie – galaxie, které obíhají větší, hlavní galaxii.

Ničitelky galaxií – jejich srdce

Zdánlivě nelogické východisko je zapříčiněno tím, jak aktivní černé díry ovlivňují plyny, z nichž se galaxie skládají. Pozměněním proudění plynů hlavní galaxie je umožněno menším galaxiím vytvářet nové, mladé hvězdy; nejde o proces častý a běžný, podle modelů se však zdá realistický.

Samotná studie, a to je zajímavé, vznikla vlastně náhodou. Základy položili dva astronomové, specialisté na počítačové simulace a pozorování kosmu, při diskuzi během oběda.

Moderní pozorování kosmu už umožňují vědcům poměrně přesně mapovat, jak rychle galaxie tvoří nové hvězdy díky pozorování jednotlivých vlnových délek světla galaxiemi vyzařovaného. Díky tomu víme, že některé galaxie tvoří hvězdy velmi pomalu; třeba v naší Mléčné dráze vznikne jen jedna nebo dvě nové hvězdy každý rok. Jiné galaxie mají krátké, ale agresivní období tvorby hvězdy, kdy se během jediného roku narodí stovky nových hvězd.

Obrázek: Mohou černé díry pomoci v tvorbě hvězd? Nová studie ukazuje fascinující souvislosti

Umělcova představa o spojení dvou černých hvězd Zdroj: Caltech/R. Hurt (IPAC)

Třetím známým typem jsou galaxie, které hvězdy již v podstatě netvoří; mnoho z nich jsou právě výše popsané satelitní galaxie: Součást skupiny galaxií, jejichž hmotnost je poměrně nízká, a které obíhají mnohem masivnější centrální galaxii. Je to podobný vztah jako u planety a jejích měsíců.

Vlivem komplexních fyzikálních působení pomalu mizí vlastní plyny satelitní galaxie vlivem proudění horkého plynu z galaxie mateřské. Časem tak přijdou o většinu plynů, které jsou základním stavebním prvkem nových hvězd. Dle současných teorií jde o hlavní důvod, proč se v takových galaxiích nové hvězdy netvoří.

Nové hvězdy v galaktických skupinách

Popsané procesy zaberou velice dlouhou dobu, tudíž je pro nás nemožné je pozorovat v přímém přenosu, díky počítačovým simulacím ale můžeme různé fyzikální jevy analyzovat a porovnat je s tím, co můžeme vidět v současném vesmíru.

Obrázek: Mohou černé díry pomoci v tvorbě hvězd? Nová studie ukazuje fascinující souvislosti

Zdroj: NASA/JPL-Caltech

A právě z tohoto analytického mišmaše běžného pozorování a pokročilých počítačových simulací vědci z německé Společnosti Maxe Plancka zjistili, že černé díry mohou satelitní galaxie „oživit“. Jak? Když supermasivní černé díry v centru galaxie pohlcují okolí, v jejich akrečním disku se tvoří obrovské množství radiace, které je následně vyzařováno do okolí – a tato vyzařovaná energie působí na okolní vesmír, a vede ke změnám v proudění plynu.

Vysvětlení je to výrazně zjednodušené – zde už se totiž dostáváme nebezpečně blízko ke kvantové fyzice a kvantové mechanice.

Statistické modely napovídají, že satelitní galaxie, které se ocitnou v místě, kde radiace z černé díry působí a plyny z mateřské galaxie proudí jinak, mohou obnovit tvorbu hvězd – ale samozřejmě jen ty, které jsou součástí skupiny galaxií jen krátce, a mají ještě vlastní plyn; starší satelitní galaxie už hvězdy nestvoří nikdy.

Nezdá se však, že by zkoumaný jev byl nějak častý – vyžaduje poměrně dost náhod, které musejí nastat ve správnou dobu. Hypotéza je to však pravděpodobná, a fascinující: I objekt, který hmotu pouze odebírá a nevrací, může za určitých podmínek pomoci nový život stvořit.

Zdroj: Společnost Maxe Plancka

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?