České Radiokomunikace (CRA) na nedávném pražském workshopu představili řadu zařízení internetu věcí, vyvíjených jejich partnery a postavených na síti LoRaWAN, specificky určené k užití na trhu IoT. Jedním z nich je chytrý elektroměr firmy VisionQ.
CRA chválou nešetřily. Přestože vývoj zařízení internetu věcí postupuje pomaleji, než si firma představovala – to na úvod workshopu přiznal obchodní ředitel firmy Miloš Mastník – je dle něj už svět včetně České republiky na internet věcí připraven.
Ačkoli bezpečnost (a dosud probíhající války standardů) je stále velkým otazníkem, nelze popírat, že počet připojených zařízení roste. Jen v síti CRA je jich prý v řádu desítek tisíc, a to skutečně v praxi užívaných, nikoli pouze experimentálních připojení. Další velký boom IoT má nastat v průběhu příštího roku.
Internet věcí do každé rodiny? Zatím ne
Přestože optimismus Radiokomunikací byl znát, nelze se určité skepsi ubránit. Internet věcí prochází standardní hype křivkou a nachází se teprve ve fázi deziluze a hledání skutečných praktických využití. Rozšíření osvojení produktů lze čekat spíše až po roce 2020, kdy by také měla strmě vzrůst hodnota celého trhu.
Nelze navíc zapomenout, že Česká republika je v osvojování zahraničních trendů tradičně o něco pomalejší a USA teprve IoT pomalu přichází na chuť.
Mezi představované produkty od partnerů CRA – některé již prakticky hotové, jiné teprve vyvíjené – patří několik podnikových řešení, Living Lab od ČVUT nebo senzory na ochranu domácnosti. Nás však nejvíce zaujal chytrý elektroměr Eliot, který by mohl nalézt praktické osvojení obzvláště u lidí, kteří si potřebují pečlivě hlídat měsíční výdaje.
Jde také o zařízení určené nejen pro firmy, ale cílící i na spotřebitele; v tom se odlišuje nejvíce, neboť většina existujících projektů se prvně soustředí na průnik do podnikové oblasti.
Přehledné měření elektřiny
Jedná se o „chytrý elektroměr“ od společnosti VisionQ (ProLoRa). Jak na workshopu a v následném krátkém rozhovoru popsal zakladatel společnosti Jiří Merz, jedná se o jednoduché zařízení na principu Plug & Play. Jednoduše jde magneticky připevnit na optické rozhraní elektroměru. Ten má dnes kupříkladu v Praze již 96 % elektroměrů (dle dat společnosti PRE), a číslo by mělo i nadále stoupat.
Co přesně chytrý elektroměr dělá? Skrze QR kód na zařízení si lze (za poplatek) vytvořit profil na webu a jednoduše sledovat spotřebu elektřiny v měsíci či využívaný a nastavený příkon. Snadno tak lze sledovat, kolik je za měsíc energie skutečně využito a je též možné porovnat, jak vysoké zálohy zákazník platí a zda není potřeba je upravit, ať už nahoru nebo dolů.
Při správném nastavení zařízení jde rovněž spočítat, kolik domácnost za elektřinu utratí; vzhledem k tomu, že vyčíst data přímo z elektroměru není pro všechny úplně jednoduchá záležitost, může chytré zařízení najít u zákazníku uplatnění.
Využití tohoto řešení si není problém představit jak u domu či bytu, tak také např. na chalupě. Hlavním kladem je jednoduchost – zvládnou jej nainstalovat i technicky méně zdatní jedinci, což teoreticky prodejům pomůže.
https://youtu.be/TbZRGuJMxsM
Internet věcí se rozšíří, ale nejprve musí získat důvěru zákazníků
Zajímavostí je také možnost zjistit i výrobu energie domácnosti; pro zákazníky kupříkladu se solárními panely na střeše může jít o příjemný prvek.
Samozřejmě však není zařízení zadarmo.
Cena chytrého elektroměru se v současné době pohybuje kolem 2 tisíc korun za samotný stroj, s jednorázovým poplatkem za registraci na web a do aplikace ve výši 300 korun a s pravidelnými měsíčními platbami v řádu několika málo desítek korun, které však mají do budoucna klesnout. V ČR jsou zařízení VisionQ zatím bez větší konkurence (vzhledem ke způsobu připojení a jednoduchosti), v zahraničí však už podobné přístroje existují. Smart metering, jak se trh s chytrými měřícími zařízeními nazývá, ovšem velmi rychle poroste.
Právě menší, drobnější projekty internetu věcí mohou pomoci technologii do domácností rozšířit. V současnosti to má IoT těžké – důvěra zákazníků je velmi nízká a bezpečnostní problémy jsou dobře známé.
Dá se také předpokládat, že právě nyní je vhodný čas na rozšíření na trh. Produkty, které přijdou později, už budou muset počítat s výrazněji zastoupenou konkurencí spolu s tím, jak zařízení internetu věcí začnou poskytovat i velcí hráči na poli telekomunikací a informačních technologií.
Rovněž je otázkou, jak spolehlivě zařízení v praxi funguje: na workshopu však působil chytrý elektroměr velmi přesvědčivě.