Vypínání internetu jako zbraň vlád po celém světě

Represivní režimy po celém světě využívají omezení přístupu k internetu jako důležitou zbraň při snaze o prosazení svých cílů. Může jít o ovlivnění voleb, potlačení demonstrací či třeba o snahu o zamezení podvádění při zkouškách. Za posledních 5 let došlo k vládnímu omezení internetu v 66 zemích světa.

26. září zjistili obyvatelé státu Rádžasthán na severozápadě Indie, že se jejich mobilní telefony již nemohou připojit k internetu. Služby jako WhatsApp, Facebook a Google Maps byly několik hodin nepoužitelné. Výpadek však nebyl náhodný a nemohli za ně provozovatelé zmíněných služeb. Úřady později vysvětlily, že nařídily poskytovatelům internetu vypnout přístup, aby předešly podvádění při zkoušce na velmi žádaná místa učitelů ve státním školském systému. Výpadek však postihl miliony dalších lidí. V Džajpuru, hlavním městě Rádžasthánu, bylo kvůli problémům s konektivitou nuceno v daný den zavřít přibližně 80 000 obchodů a podniků.

Není to poprvé, co indická vláda vypnula internet svým občanům. Newyorská advokační skupina Access Now spočítala, že státní a místní úřady v zemi od roku 2016 vypnuly mobilní telefonní nebo širokopásmové sítě téměř 500krát. A přestože je v tomto směru Indie nejhorší na světě, není zdaleka jediná. Podle Access Now od roku 2016 přistoupilo k vypínání sítí 66 zemí světa (viz mapa níže). Jen v roce 2019 došlo k 213 takovým případům.

Obrázek: Vypínání internetu jako zbraň vlád po celém světě

Foto: Se souhlasem společnosti Access Now

Vypínání internetu i omezování služeb

V posledních letech se shutdowny staly sofistikovanějšími. Úřady se naučily vyřazovat konkrétní platformy, jako je Facebook, WhatsApp nebo Twitter, aby odradily obyvatele od politické mobilizace. V mnoha zemích jim jdou na ruku poskytovatelé internetových služeb, kteří mohou záměrně zpomalit síťový provoz nebo takto omezit pouze mobilní internetové připojení. Vypnutí se může týkat jednotlivých měst, oblastí nebo celých zemí; může trvat několik hodin nebo se protáhnout na celé měsíce. V etiopském regionu Tigray, kde se již téměř rok střetávají armáda a povstalecké síly, byli obyvatelé odříznuti od internetu více než 300 dní.

Motivace k podobným přerušením jsou obvykle politické. Indie např. nařídila vypnutí internetu, aby potlačila místní protesty a potlačila občanské nepokoje, zejména v údolí Kašmíru. Uganda, Niger a Demokratická republika Kongo letos přistoupili k omezení internetu v době před blížícími se volbami. Úřady své kroky obvykle zdůvodňují tím, že chrání veřejnost před nenávistnými projevy nebo dezinformacemi, ale skupiny ochránců práv tvrdí, že potlačují svobodu projevu a pomáhají zakrývat porušování lidských práv.

Obrázek: Vypínání internetu jako zbraň vlád po celém světě

Nefunkční internet je problémem pro občany i podniky. Podle OSN jde o jednu ze základních lidských svobod. Foto: Freepik

Masakr v Barmě: Střílení do davů, přes 80 mrtvých a vypínání internetu. Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku.

Výpadky internetu stojí státy miliardy

Ačkoliv jsou úmyslné, pro vlády a ekonomiku v zasažených oblastech jsou výpadky citelné. Studie washingtonského think-tanku Brookings Institution zjistila, že úmyslné vypínání internetu stálo země v roce 2016 2,4 miliardy dolarů v podobě ušlého hrubého domácího produktu.

Podle mnohých jde navíc o porušování lidských práv. V roce 2016 přijala OSN rezoluci, v níž prohlásila internet za lidské právo a odsoudila „opatření, která záměrně brání přístupu ke svobodnému šírení informací online nebo jej narušují.“ Rezoluce byla přijata bez hlasování, ale řada zemí podpořila pozměňovací návrhy, které ji oslabily. Byly mezi nimi právě Čína, Rusko a Indie.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?