5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Jednou za pár let si musí kolečko nákupu nové elektroniky zažít každý z nás. Pro někoho je to roků méně, pro někoho více, ale základní principy dobrého výběru smartphonu zůstávají stejné.

Nákup chytrého telefonu není žádná věda, ale o to snazší je podlehnout některým běžným chybám a poté litovat. Přinášíme proto výběr častých omylů, které z praxe dobře známe, a kterým je dobré se vyhnout.

Nekupujte, co nepotřebujete

Fantastická umělá inteligence! Bezprecedentně výkonný herní procesor! Specializovaný software pro nahrávání videí na sociální sítě! A tak dále a tak podobně…

Je dobré nenechat se nachytat na množství funkcí a vychvalovaných prvků, které ale nakonec v praxi vůbec nevyužijete. Zaměřte se na to, co vy sami potřebujete – jaký typ uživatele jste. Chcete jen psát SMS, telefonovat, případně si zapnout mapy a přečíst zprávy? Potom opravdu nepotřebujete vlajkovou loď za 20 tisíc korun s předimenzovaným hardwarem.

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Čtečka otisků prstů už je dnes standard, a užívání mobilu může zjednodušit a zpříjemnit. Zdroj: Pixabay

Vaše priority by měly řídit samotný výběr a nákup. Trh telefonů je přesycený, na výběr je jich hodně a spoustu smartphonů si je podobných jako vejce vejci. Máte tudíž perfektní příležitost si skutečně najít takový mobil, jehož kombinace prvků vám bude vyhovovat. Klidně si nechte poradit od přátel či příbuzných, kteří se v elektronice vyznají, ale vždy jim sdělte vaše preference – to, co od mobilu opravdu chcete. Čím přesnější budete, tím lépe.

Cena nerozhoduje

Ačkoli výrobci nejraději propagují a prodávají svoje top modely – protože z nich mají největší marže – pro nemalou část uživatelů je takový mobil v podstatě zbytečný. Mobilní „střední třída“, telefony přibližně od 6 do 10 tisíc korun, dnes mají výtečný výkon a často všechny potřebné funkce jako čtečku otisků prstů, NFC a podobně.

Parametry je vždy nutné si pečlivě projít. Mohu mobilem bezkontaktně platit? (Obvykle ano, musí umět NFC.) Je kompatibilní s 5G? (Nové modely obvykle ano.) Zvládne bezdrátové nabíjení? (Ve střední třídě až na výjimky nikoli.)

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Rozpoznávání obličeje a další pokročilé funkce jsou integrovány ve vyšší třídě už zcela standardně, a rychle dobývají i třídu střední. Zdroj: Freepik

O ceně rozhodnou primárně dvě věci: Kvalita fotoaparátu a prémiové funkce.

Jinak řečeno, i tady je důležité vědět, co potřebujete. Pokud mobil používáte jako hlavní fotoaparát, k tomu s ním platíte bezdrátově a ideálně ho chcete nabíjet na bezdrátové nabíječce, pak si připlatíte – nic pod 12 tisíc nečekejte, ba naopak pravděpodobně zaplatíte ještě víc. Pokud chcete takový výkon, abyste na mobilu mohli efektivně hrát moderní videohry bez přehřívání, i potom čekejte vyšší cenovku.

Rozdílovým je především fotoaparát, a i když dobré čočky a decentní software už najdete i ve střední třídě, bývá vykoupen příliš mnoha kompromisy.

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Pokud mobil používáte hlavně k pracovním telefonátům a chatu, výkon není klíčovým parametrem. Zdroj: Pixabay

Cena tudíž vyplývá hlavně z vašich nároků. I levnější telefony vám dnes klidně mohou vydržet déle než 3 roky, a v závislosti na požadavcích mohou zvládnout vše, co potřebujete. Nebojte se sáhnout třeba po rok starém modelu; cena bývá snížena i o několik tisíc a vzhledem k výkonnosti hardwaru posledních let bude takový smartphone téměř jistě pořád stačit.

Čtěte recenze

Nezávislé recenze na internetu dokážou velmi dobře určit, zda telefon, který jste vybrali, má smysl kupovat. Uživatelská hodnocení mohou upozornit na chyby, které nejsou ze specifik zjevné, a odhalí skryté vady – špatné materiály, krátkou životnost baterie, časté poruchy a podobně.

Je dobré si dát pozor na recenze z neznámých webů, které jsou velice pozitivní a napsané podivně nerealistickým jazykem – často jde o strojové, umělé recenze, které nevypovídají o kvalitě produktu.

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

S výběrem operačního systému problém není, zvolíte Android nebo iOS – tedy iPhone. Jiná dobrá možnost zatím není. Zdroj: Pixabay

Pokud nacházíte smíšené nebo primárně negativní recenze, tak takové mají obvykle výrazně vyšší váhu. Téměř vždy se najde alespoň jeden nebo dva body, které uživatelé kritizují. To není vždy na škodu, vždy berte v úvahu to, co by vadilo (nebo vadí) vám. Pokud chcete lehčí, úspornější telefon na každodenní používání a nehodláte s ním moc fotit, horší kvalita nočního fotoaparátu nemusí nutně představovat problém.

Výkon není všechno

Supervýkonný procesor je užitečný, pokud chcete hrát hry nebo potřebujete používat celou řadu náročných aplikací. Pro běžného uživatele ale nemusí být o nic lepší než výrazně levnější, úspornější procesor nižší řady.

Výrobci o výkonu mluví rádi, a má to svůj důvod. V posledních letech ale došlo k situaci, kdy i zařízení střední a nižší třídy mají takový výkon, že většině uživatelů zkrátka postačí – reagují dostatečně rychle, bez záseků, a načíst okamžitě zvládnou i středně náročné aplikace jako mapy.

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Pokud chcete mobil jako hlavní fotoaparát, pečlivě čtete recenze a nebojte se si připlatit. Zdroj: Pixabay

Výkon nepodceňujte, ale rozhodně ho neberte jako svatý grál smartphonů. Různé jiné funkce mohou být pro vaše potřeby daleko důležitější.

Větší neznamená lepší

Už před pár lety se roztrhl pytel s gigantickým rozměrem mobilních displejů, a tento standard zatím přetrvává. Větší displej ale nutně neznamená lepší displej: Důležitá je také kvalita, jeho typ a rozlišení.

Roli hraje též velikost samotného zařízení. Displej určuje, jak velký stroj bude, a zde je dobré brát v úvahu vaše zvyklosti. Pokud mobil nosíte v kapse, tak nutně nechcete cihlu obludných rozměrů, které do kalhot nacpete jen stěží.

Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu

Zdroj: Pixabay

Menší mobil a menší displej nejsou nutně znevýhodněním. Pozor také na baterii, tady zase platí, že větší bývá lepší (mobil zvládne déle fungovat bez nabíjení), ale je to vykoupeno vyšší váhou mobilu. Opravdu hodně záleží na tom, jak jste zvyklí mobil přenášet. Je-li většinu v batohu, v tašce, v kabelce nebo na stole, větší kousek s 5000mAh nebo i větší baterií neuškodí a zajistí, že vydrží nabitý dlouho – a takové telefony jsou snadno dostupné i ve střední třídě.

Pokud ale nosíte mobil většinu dne v kapse, zátěž poznáte, a sáhnout po lehčím modelu může být praktičtější, i přes nutnost častějšího nabíjení.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu