Švýcarská garda má přilby z 3D tiskárny: jsou levnější, lehčí a nepřehřívají se

Papežská švýcarská garda je zřejmě nejznámější žoldnéřskou skupinou (dnes formální miniaturní armádou) světa – a také nejstarší fungující, vznikla už v roce 1506 a formálně nahrazuje armádu Vatikánu.

Švýcaři během staletí prosluli jako působiví a schopní žoldnéři; z tehdy chudé země běžně odcházeli mladíci, z nichž se stávali vojáci, bojující na všech možných stranách konfliktu.

Více o 3D tisku:

Přestože dnes už tato praxe samozřejmě neplatí, Svatá stolice si prestižní švýcarské žoldáky zachovala a Garda jí slouží dobře. Ale nejsme tu kvůli výletu do historie: důležité je, že se vojáci dočkali fascinující inovace v podobě helem vytištěných na 3D tiskárně.

Obrázek: Švýcarská garda má přilby z 3D tiskárny: jsou levnější, lehčí a nepřehřívají se

Tradiční slavnostní uniformy Švýcarské gardy jsou poněkud nápadné. Zdroj: rome.us

500 let dlouhá historie

Uniforma Švýcarské gardy je pestrobarevná, jasně viditelná a okamžitě rozpoznatelná. Stejně význačné jsou tradiční otevřené přilby moriony, které dodnes používají; obdobné přilby mimochodem slavně nosili také španělští Conquistadoři.

Jinak notně konzervativní Garda sáhla po 3D tisku primárně z důvodu úspory nákladů. Tradiční uniforma včetně brnění totiž vyžaduje najímání kvalifikovaných kovářů, což není levná záležitost. Přilby z PVC jsou na první pohled k nerozeznání od kovových, mají však řadu výhod; od nižších výrobních nákladů a kratší dobu výrobu se také na slunci tolik nepřehřívají. Tradiční kovové přilby žárem trpěly.

Na konci ledna už Švýcarská garda obdržela prvních 98 plastových přilbic, a to na 513. výročí svého vzniku.

Obrázek: Švýcarská garda má přilby z 3D tiskárny: jsou levnější, lehčí a nepřehřívají se

3D tištěná přilba je k nerozeznání od tradiční kovové. Zdroj: wenn.com/IPB

Proces návrhu a výroby nových helem byl poměrně jednoduchý: oskenováním přileb z 16. století vznikl design, který lze snadno vytisknout za pouhých 14 hodin – oproti 130 hodinám, které jsou potřeba k ukování standardní kovové přilby, je to fantasticky rychlý proces.

Levné, lehké a k nerozeznání od pravé

Zmiňovanou výhodou je také nízká váha, což je ostatně jedna z největších výhod 3D tisku obecně, i třeba u raket mířících do vesmíru. Nové moriony váží pouhých 570 gramů oproti více než 2 kilogramům u kovových variant. Jsou odolné vůči UV záření, a mají do sebe implementovány malé otvůrky pro snazší dýchání pokožky hlavy.

Samozřejmě, rozdíl mezi plastovou a kovovou helmou by se projevil při praktickém použití v poli, ale taková situace téměř nehrozí: moriony dnes slouží pro slavnostní účely, nikoliv do případné akce.

Obrázek: Švýcarská garda má přilby z 3D tiskárny: jsou levnější, lehčí a nepřehřívají se

Takto mimochodem pro ilustraci vypadá varianta klasické přilbice španělských Conquistadorů. Morionu Švýcarské gardy je velmi podobná. Zdroj: ebay.com

3D tisk zde dobře ukazuje svoji přizpůsobivost: plastový předmět (existuje ale i kovový 3D tisk) dokáže velmi dobře napodobit původní produkt, ale poskytne mu výhody, které může dát jen zcela přesná tiskárna. Nejčastěji má 3D tisk snižovat náklady, zrychlovat výrobu, a především navrhovat design produktů, vizualizovat si jej; prototypizace zůstává klíčovou součástí vývoje 3D tiskáren.

Co se týče Švýcarské papežské gardy, kromě ceremoniálního účelu jsou vojáci oficiální ochrankou papežů a plně profesionálním výběrovým vojenským útvarem. Současné základní požadavky na vstup do Gardy vyžadují, aby zájemcem byl Švýcar, svobodný, katolík, mladší 30 let s dokončeným základním výcvikem ze Švýcarské armády.

Zdroj: SwissInfo

Obrázek: 747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další „velká“ letadla
747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další „velká“ letadla
Obrázek: Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Obrázek: Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Obrázek: Windows 10 dostanou nové Start menu a vylepšení alt-tab
Windows 10 dostanou nové Start menu a vylepšení alt-tab
Obrázek: Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Obrázek: Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Obrázek: Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
Obrázek: Skutečný Iron Man: Devatenáctiletý student si postavil funkční robotickou paži z Lega
Skutečný Iron Man: Devatenáctiletý student si postavil funkční robotickou paži z Lega

Student bioinženýrství si z velmi neobvyklého materiálu, ze součástek stavebnice Lego, postavil robotickou paži. A ne jednu, ale dokonce čtyři. Španěl...

Zavřít