Kam padají části vesmírných raket? Až doposud se příliš neřešilo, kde díly po dopadnutí do oceánu skončí. Nikdo je znovu nepoužíval. Až Elon Musk se rozhodl změnit vesmírný průmysl, zlevnit celý proces a používat části raket několikrát. Jak ukazuje fascinující video z dronu, ve SpaceX už přistávání použitých dílů dopilovali k dokonalosti.
Aerodynamický kryt je jednou z nejdražších dílů rakety Falcon 9. Za 140 milionů korun bylo doposud běžné jej využít jen pro jeden start a poté nebyl znovu použitelný. To se díky unikátní lodi Ms. Tree změnilo. Loď dokáže do obří sítě zachytit padající kusy raket snášející se na padáku.
Dříve se loď jmenovala Mr. Steven, přejmenována však byla na Ms. Tree. Jedná se o loď dlouhou 62 metrů, která je unikátní díky síti připevněné na obřích ramenech. Síť se může pochlubit plochou 3 700 metrů čtverečních, díky čemuž je schopná zachytit na padáku padající kusy vesmírných lodí.
Loď Ms. Tree chytila tepelný štít na padáku, fascinující video z dronu ukazuje hladký průběh
Video zveřejnil Elon Musk na svém twitterovém profilu. Krátký záběr ukazuje, jak se tepelný štít hladce snese na padáku přímo do sítě nad lodí. Je skvělé vidět, jak velký pokrok ve SpaceX za tak krátkou dobu udělali.
Rocket fairing falls from space & is caught by Ms Tree boat pic.twitter.com/nJv0Ry1iKk
— Elon Musk (@elonmusk) 7. srpna 2019
Loď se dokáže pohybovat rychlostí 60 km/h a první myšlenka na její vznik se prý zrodila v hlavě Elona Muska v roce 2015. Vizionáře totiž štvalo plýtvání prostředky, kdy není možné kvůli slané vodě znovu používat díly, které spadly do moře. I proto ve SpaceX naučili své rakety znovu přistávat a tepelné štíty chytají do sítě.
Zdroj: Twitter, Teslarati