Zahoďte nabíječku: Chytré hodinky díky gravitaci nemusíte nikdy nabíjet

Největším neduhem chytrých hodinek je časté nabíjení. I proto mnozí uživatelé volí tzv. hybridní hodinky kombinující ručičkový mechanismus s chytrými funkcemi. Výrobce Sequent s českými kořeny se u nového modelu Titanium Elektron rozhodl zkombinovat gravitační pohybové nabíjení se solárními články. 

Česko-švýcarský start-up Sequent už v minulosti uspěl se svými hybridními chytrými hodinkami na crodwfundingovém portálu Kickstarter. Hodinky sází oproti klasickým modelům s dotykovými displeji na mechanické ručičky doplněné o senzory a další netradiční vychytávky. Nový model Elektron posouvá myšlenku dlouhé výdrže ještě dál.

Unikátní nabíjení vygeneruje až 40x více energie

Koncept samonatahovacích hodinek možná znáte. Pohybem ruky se v takovém případě hodinky neustále natahují a není tak třeba provádět natahování manuálně. Sequent umístil do nového modelu technologii SuperCharger 2.2, která přeměňuje kinetickou energii na elektřinu, což dává hodinkám prakticky neomezenou výdrž. Podobnou technologii nabíjení hodinek představily i společnosti Seiko (Kinetic) a ETA (Autoquartz).

Obrázek: Zahoďte nabíječku: Chytré hodinky díky gravitaci nemusíte nikdy nabíjet

Netradiční nabíjení generuje elektřinu pohybem ruky. Kolem cívky se na ližisku točí magnety a vzniká tak elektrický návoj. Foto: Se souhlasem Sequent

Sequent spolupracuje s firmou Kinetron, která celý koncept nabíjení hodinek tímto způsobem – tedy gravitací a pohybem ruky – vymyslela. Supercharger od Sequent generuje přibližně 40x více energie než zmíněné mechanismy. Díky tomu je Sequent první výrobce, který do mechanismu hodinek integroval i chytré funkce, jako senzor srdečního tepu, měření vzdálenosti, sledování sportovních aktivit, atd.

Další energii poskytnou solární články

Výrobce umístil do indexů solární články svítící ve tmě. Plní jak úlohu nabíjení baterie, tak i praktickou funkci kdy v noci svítí ve tmě. Nejnovější model Elektron umí využít k nabíjení kinetickou i solární energii.

Obrázek: Zahoďte nabíječku: Chytré hodinky díky gravitaci nemusíte nikdy nabíjet

Foto: Se souhlasem Sequent

Unikátní koncept vyniká především faktem, že se nepočítá s dalším nabíjením hodinek jinými způsoby. V případě delšího nepoužívání se hodinky uspí do režimu, ve kterém nadále měří čas po dobu až 2 let. Po opětovném vytažení ze skříně se pak ručičky automaticky pohnou na správné místo.

Chytré hodinky od Facebooku: Co budou umět a kdy dorazí na trh? Opravdu odolné a drahé chytré hodinky: První G-Shock od Casio s barevným displejem.

Bez displeje, s měřením tepu a pro Android i iOS

Kdo dává přednost mechanickým ručičkám, bude se mu Elektron líbit. Titanové hodinky nemají displej, ale sází, podobně jako hybridní chytré hodinky na ručičky. Ty dokáží ukázat aktuální tep i počet ušlých kroků. Právě použití senzoru srdečního tepu je milým překvapením, vyznačuje se totiž vyšší spotřebou a výrobci jej tak u hybrdiních modelů neradi používají.

Pro detailnější informace a přehled o sportovních aktivitách slouží aplikace Oxygen dostupná pro Android i iOS zařízení. Pro komunikaci s telefonem hodinky používají technologii Bluetooth.

Hodinky zaujmou vedle technologie nabíjení také svým designem a použitými materiály. Průhled do středu mechanismu odhaluje strojek, v jehož středu je zabudován senzor srdečního tepu. Hodinky nyní míří na Kickstarter, kde bude výrobce chtít vybrat dostatek prostředků pro sériovou výrobu. Kampaň poběží do 25. června 2021. Cena verze Elektron HR se senzorem srdečního tepu se bude pohybovat kolem 659 USD (kolem 13 800 Kč), v rámci crowdfundingu je hodinky možné získat za necelých 400 USD.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kusyn

Sháním dobré hodinky a s dobrou batérií ! V současné době mám CASIO a ty už 14. let fungují ! Ale změna mne láká !

Obrázek: Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Obrázek: Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Obrázek: Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Obrázek: Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G
Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Motorola v dubnu představila novou generaci telefonů řady Moto G. Poprvé zde najdeme špičkový procesor high-endových modelů předchozí generace, zajímavý...

Zavřít