Chytré hodinky vs chytré náramky

Data analytické společnosti Canalys potvrzují výrazné změny na trhu s nositelnými zařízeními. Propady prodejů chytrých náramků s displejem nahrazují plnohodnotné chytré hodinky.

Meziročně se trhu příliš nedařilo, vzrostl o asi 5,6 %. Vzhledem ke globální pandemii a výpadkům v dodávkách čipů se nejedná o tragédii, byť očekávání byla o něco vyšší. Trh ovšem pomalu dospívá a stabilizuje se; data jsou globální.

Vidět je to hlavně na jeho transformaci směrem k vyspělejším zařízením. Chytré náramky pomalu ustupují a nahrazují je chytré hodinky. Zajímavá je v tomto ohledu i značná rozdílnost ve výrobcích; zatímco u chytrých náramků dominují čínské firmy jako Xiaomi, v hodinkách je jasným lídrem trhu americký Apple.

Obrázek: Chytré hodinky vs chytré náramky

Velký pád Huawei

Ve druhém kvartálu letošního roku se prodalo asi 41 milionů kusů nositelných zařízení (limitovaných v této analýze na hodinky a náramky). To přibližně odpovídá stavu ve 3. kvartálu 2020, před výrazným vzrůstem prodejů v posledním čtvrtletí; to je normální, chytrá zařízení jsou oblíbeným dárkem.

Analytici Canalysu očekávají, že do budoucna budou za růst trhu zodpovědné primárně chytré hodinky. Vliv a oblíbenost chytrých náramků by měl postupně klesat.

Největším prodejcem nositelných náramků a hodinek dohromady zůstává i nadále Xiaomi, byť to tak zřejmě nebude dlouho. Xiaomi spoléhá primárně na chytré náramky a pomohl mu prodej Mi Band 6, kterému se dařilo. Jeho současný podíl na trhu v prodejích je asi 19,6 %, což je propad oproti 20,1 % ve stejném období (2. kvartál) v minulém roce.

Obrázek: Chytré hodinky vs chytré náramky

Nositelná zařízení – náramky a hodinky. Zdroj: Canalys

Apple naopak stoupl z 15,8 % na 19,3 % díky výborným výsledkům u chytrých hodinek, a je dvojkou na trhu. S velkým odstupem následuje silně oslabený Huawei, který z 21% podílu na trhu a jeho vedení poklesl na pouhých 9,2 %. I v této kategorii je tak Huawei největším poraženým, a nad vodou ho drží hlavně jeho domovská Čína.

Po Huawei následují Fitbit a Samsung, a poté „ostatní výrobci“ – v této rozmanité kategorii se ovšem skrývá celých 38,6 % trhu, více než ve stejném období v minulém roce. Do chytrých náramků a hodinek se žene spousta výrobců i nových, mladých firem, takže je zde docela plno.

Apple vs všichni ostatní

Co se týče čistě chytrých hodinek, jednoznačným lídrem trhu je Apple. Ač se jeho vedení „propadlo“ z 33,1 % na 31,1 %, jeho nejbližší konkurence je Huawi s 9 % trhu místo 18,9 % v minulém roce. Odstraněním Huawei z velké části globálního trhu získal Apple velmi silné postavení, kterému bude těžké v nejbližší době konkurovat. Po Huawei následují Garmin, Samsung a Xiaomi s jednotkami procent.

Obrázek: Chytré hodinky vs chytré náramky

Nositelná zařízení – chytré hodinky. Zdroj: Canalys

Canalys zdůrazňuje pokračující rozvoj chytrých zařízení a jejich zvyšující se kvalita i užitečnost, která by s postupem času měla dále růst. Snímače nové generace, lepší algoritmy, zlepšená přesnost a spolehlivost mají být oblasti, do kterých výrobci investují značné prostředky.

Zdroj: Canalys; úvodní obrázek: Pixabay

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Chrobák mořský

Nebude tam hrát roli i možnost placení? Zatímco hodinky podporují platbu, náramky ne.

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním