Samsung Galaxy A54 a A34: Vypadá jako S23, ale není to S23

Samsung dnes představil nové telefony střední třídy z řady Galaxy A. Ty nově sladily design s řadou Galaxy S. Telefony nabízí stále slot pro paměťovou kartu, rovný AMOLED displej, delší výdrž baterie a líbivé barvičky.

Můžeme začít společnými vlastnostmi, protože toho mají oba společného poměrně dost. Tím nejhlavnějším je vzhled, který se nyní sjednotil s řadou Galaxy S23. Na zádech tedy najdeme 3 fotoaparáty, které mají kovový rámeček a vystupují nad tělo telefonu a přisvětlovací diodu. Boky jsou lehce vyboulené, což napomáhá lepšímu držení telefonu. Oproti předchozí generaci je displej zcela rovný, bez zaoblených okrajů, čímž však působí dojmem, že má po stranách větší rámečky. U obou modelů je obnovovací frekvence 120 Hz a jas 1000 až nitů. Zároveň je v něm umístěna optická čtečka otisků prstů.

Oba podporují shodně mobilní sítě 5G, jsou voděodolné s certifikací IP67 a dlouhou softwarovou podporu, která činí 5 let bezpečnostních aktualizací a 4 hlavní aktualizace operačního systému Android. Pokud tedy zůstane číslování, měly by telefony obdržet ještě Android 17. Baterie má také shodnou kapacitu, 5000 mAh a v obou případech ji nabijete výkonem 25 W na 50 % za 30 minut. Na pravé straně se nachází ovládací tlačítka, dole USB-C a hlasitý reproduktor. Vylepšena byla také haptická odezva díky nově použitému lineárnímu vibračnímu motoru a stereo reproduktory.

Samsung Galaxy A54

Základem telefonu se stal nedávno představený procesor Samsung Exynos 1380, který je o 20 % výkonnější a jež doplňuje 8 GB operační paměti a 128 nebo 256 GB úložiště. Oproti předchůdci se nepatrně zmenšila velikost displeje, která je nyní 6,4″. Novinkou je zde podpora Always-On displeje, který může stále ukazovat čas a další důležité informace. Uprostřed něj najdeme průstřelovou přední kamerku s rozlišením 32 megapixelů.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Model Galaxy A54 dostal podporu pro WiFi 6 a především podporu eSIM při zachování duálního hybridního slotu. Můžete tak mí 2 SIM (eSIM + fyzickou) a ještě až 1 TB paměťovou kartu.

S rozměry 158,2 × 76,7 x 8,2 mm je nepatrně větší, na hmotnosti ale přibral a nyní váží 202 g. Vyšší model má lesklá skleněná záda Gorilla Glass 5, která chytají otisky prstů. Nabízí se ve 4 barvách, grafitové, bílé, limetkové a fialové. Plastové rámečky barevně ladí se zbytkem telefonu.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Trojice fotoaparátů je v sestavě 12megapixelového ultra-širokoúhlého fotoaparátu se světelností f/2.2, 5Mpx makra (f/2.4) a hlavního snímače s rozlišením 50 megapixelů. Ten doznal největších změn, jelikož rozměry snímače, velikostí pixelů a schopnostmi optické stabilizace se vyrovná vyššímu modelu Galaxy S23. Optika a čip je však jiný, stejný není. Nicméně díky velkým 1µm pixelům (velikost snímače 1/1,56″) a světelnosti f/1.8 by snímky mohly být velmi dobré. Video umí natáčet až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu.

Obrázek: Samsung Galaxy A54 a A34: Vypadá jako S23, ale není to S23
Barevný kvartet Galaxy A54. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Samsung Galaxy A34

Levnější z této dvojice nabídne větší displej s úhlopříčkou 6,6″. V horní části se nachází tentokrát ve výřezu tvaru U 13MPx selfie fotoaparát. Vlastní procesor vyměnil za MediaTek Dimensity 1080, který je asi o 16 % výkonnější. Páruje se k němu buď 6 GB operační paměti a 128 GB vnitřního úložiště, nebo 8 GB RAM a 256GB úložiště. Nižší model A34 nabídne již jen duální hybridní slot pro 2 SIM karty nebo 1 SIM a paměťovou kartu.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

I model Galaxy A34 narostl co se velikosti a hmotnosti týče, ale zde to jde ruku v ruce s větším displejem a proto se dají rozměry 161,3 × 78,1 × 8,2 mm a hmotnost 199 gramů pochopit. Záda telefonu tentokrát nejsou skleněná, ale jedná se o matný plast. Čtveřice barev je totožná (grafitová, fialová, limetková) s výjimkou bílé, místo které je zde varianta označovaná jako stříbrná, ale její záda mění barvu podle úhlu dopadajícího světla. Částečnou změnu barvy lze pozorovat i na ostatních barvách, ale tam jde spíše o jiný odstín. I zde jsou plastové rámečky barevně stejné, jako záda.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

U Galaxy A34 se nachází stejná trojice fotoaparátů, avšak hlavní má trochu jiné parametry. Ultra-širokoúhlý má stejných 12 Mpx, makro pak 5 Mpx. Hlavní snímač má zcela jiný snímač, s rozlišením 48 megapixelů, optika si pak zanechala stejnou světelnost f/1.8. Optická stabilizace mu však zůstala

Obrázek: Samsung Galaxy A54 a A34: Vypadá jako S23, ale není to S23
Barevný kvartet Galaxy A54. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Cena a dostupnost

Dobrou zprávou je, že na našem trhu jsou dostupné všechny barevné varianty. Špatnou zprávou, že jako všechno a všude, i zde se zdražilo. Samsung Galaxy A54 5G tak pořídíte ze 128GB úložištěm za 11 999 Kč, s větším 256GB pak za 12 999 Kč. Navíc k němu můžete od 15. do 31. 3. dostat bezdrátová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 v ceně cca 2 500 Kč zdarma. Stačí po zakoupení telefonu požádat v aplikaci Samsung Members.

Samsung Galaxy A34 5G začíná za ceně 9 499 Kč za verzi s 6 GB operační paměti a 128 GB vnitřního úložiště. Vyšší paměťová verze, 8 GB RAM a 256 GB úložiště, se prodává za 10 999 Kč. Zde však žádný bonus ke koupi nedostanete.

Zdroj: vlastní, TZ Samsung, foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?