Ještě nedávno byl Signal jednou z mála západních služeb a aplikací, které v Číně bez omezení fungovaly. To se změnilo 15. března 2021, kdy došlo k zablokování webových stránek služby a následně k zablokování serverů potřebných pro fungování služby na území Číny. Dá se blokace obejít?
Po zablokování webových stránek došlo rychle také k zablokování samotné aplikace Signal. Ta je nadále dostupná k instalaci prostřednictvím Apple App Store. V Číně Signal používá kolem 500 000 uživatelů, kteří chtějí svou komunikaci držet mimo dosah režimu. Často jde o zpravodajce a novináře.
Na Čínu jde na první pohled o zanedbatelné množství uživatelů, např. konkurenční WeChat používá přes 1,1 miliardy čínských uživatelů. V praxi jde však o poměrně vysoké číslo, které se nemusí režimu líbit. Signal se tak zařadil po bok blokovaných služeb, jako je Instagram, Twitter, Gmail či Facebook. Naštěstí však existují cesty, jak tato omezení v Číně obejít.
Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal? WhatsApp čelí kritice kvůli změně podmínek, Signal nabízí lepší šifrování a prakticky identické funkce. Obejít je možné prakticky jakékoliv omezení kdekoliv na světě. Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku.
Jak lidé v Číně obchází Velký čínský firewall?
Nejen západní turisté, ale i samotní obyvatelé Číny si zvykli na používání různých služeb, s jejichž pomocí dokáží omezení obejít. Nejčastěji jde o použití šifrované VPN, díky čemuž se může uživatel „oklikou“ připojit k jinému místu v síti.
Díky VPN je tak možné nadále používat i Signal, jen to pro uživatele znamená menší pohodlí a nutnost používat VPN. Mezi ty, které v současné době v Číně fungují, patří např. bezplatná Turbo VPN či ExpressVPN.
Zdroj: Reuters