Čínská státní firma Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST) v úterý vypustila na oběžnou dráhu první vlnu satelitů pro megakonstelaci G60, jež má konkurovat americké síti Starlink. Peking tam počítá s několika tisíci družicemi do konce desetiletí poskytujícími vysokorychlostní internetové připojení odkudkoli na světě.
Elon Musk zažívá těžké časy, tlačí na něj totiž levnější čínští výrobci elektromobilů. Miliardář má ale další problém – Čína hodlá konkurovat i jeho Starlinku. Své snažení odstartovala počínaje dnešním dnem.
Z kosmodromu Tchaj-jüan v severní provincii Šan-si podle webu Business Insider odstartovala raketa CZ-6A (Dlouhý pochod 6A) s prvními 18 telekomunikačními satelity. Ty jsou určeny pro megakonstelaci G60, jež má přímo Starlinku konkurovat.
Síť družic bude fungovat podobně jako Starlink. Poskytovat má internetové vysokorychlostní připojení odkudkoli na světě. Muskovy satelity se velice osvědčily na Ukrajině, a právě miliardáři země velkou měrou vděčí za svou obranyschopnost.
Bez internetového spojení Starlink by se obránci ocitli slepí, čehož si všimla i Čína, která válku na Ukrajině pozorně sleduje. Čínské vojenské odborníky znepokojila vidina konfliktu se Spojenými státy s podporou Starlinku. .
Na oběžné dráze dochází místo
Peking to vyhodnotil jako příliš velké riziko a pověřil SSST zřízením konkurenční satelitní sítě. Státem řízená firma plánuje ještě letos vyslat na oběžnou dráhu 108 satelitů, do konce roku 2025 jich tam chce mít 648 a do roku 2030 dokonce 12 až 15 tisíc.
Čínské satelity SSST umístí na nízkou oběžnou dráhu ve výšce mezi 200 až 300 kilometry nad zemským povrchem. Muskův start-up už tam má asi 5000 satelitů a počítá s více než 12 tisíci. Miliardář se však nechal slyšet, že chce mít ve vesmíru 42 tisíc družic.
SSST zároveň není jediným čínským hráčem na nízké oběžné dráze. Prozatím jsou ve hře další tři satelitní společnosti. Každá z nich hodlá na nízkou oběžnou dráhu poslat desítky tisíc telekomunikačních družic. To však děsí experty.
Na oběžné dráze totiž dochází místo a připomíná spíše kombinaci skládky a vysokorychlostní dálnice. Velké množství satelitů a kosmického smetí zvyšuje rizika srážek, což ohrožuje Muskův satelitní internet a ohrožovat to bude i ten čínský.
Zdroje: Business Insider, SpaceNews