Kosmické smetí padající z oblohy ohrožuje životy i majetek. SpaceX a NASA hledají řešení

Vyšší vesmírný provoz s sebou nese i zvýšené riziko dopadu částí družic či raket zpět na zemský povrch. Události poslední doby pak přiměly agenturu NASA a společnost SpaceX k diskuzi o řešení tohoto problému.

Není tomu tak dávno, co jsme informovali o případu dopadu kosmického smetí na rodinný dům na Floridě, kdy málem přišlo o život nic netušící novorozeně. Následná vyšetřování odhalila, že šlo o součástku pocházející z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). O pouhých několik týdnů později spadl do hor Severní Karolíny jiný kus šrotu, tentokrát pocházející z rakety Crew Dragon provozované společností SpaceX. Množící se incidenty vyvolaly napříč veřejností obavy o bezpečnost a ochranu před těmito kusy kosmického odpadu. Agentura NASA a SpaceX se tak rozhodly přijít s novou strategií.

Původně mělo jít o ojedinělý incident. Případy dopadu kosmického smetí se však množí

Hlavním předmětem zkoumání obou institucí je aktuálně právě program Crew, který využívá kosmických lodí Dragon vyráběných SpaceX, a který je aktálně jedním z nejslibnějších prostředků dopravy astronautů do vesmíru a zpět. Analýzou událostí posledních několika let bylo zjištěno, že velké množství úlomků dopadnuvších na zemský povrch pochází z trupových sekcí, které jsou z modulu odhozeny před deorbitálním zážehem, při němž plavidlo zahajuje manévr k návratu do atmosféry. Při nálezu prvních trosek rakety Crew-1 se zástupci americké kosmické agentury snažili veřejnost uklidnit tvrzením, že jde o ojedinělý případ. Později však došlo k dalším objevům kosmického smetí, a NASA i SpaceX naznaly, že je třeba jednat.

Z vyšetřování posledního případu ze Severní Karolíny vyplynulo, že původní předpoklady počítaly s tím, že úlomek po svém uvolnění se z těla rakety zcela shoří v atmosféře. K tomu ale nedošlo, a vědci a inženýři nyní usilovně pátrají po tom, proč tomu tak nebylo. Předpokládá se, že kamenem úrazu jsou vysoce tepelně odolné materiály používané pro konstrukci plavidel SpaceX Dragon. V této fázi kosmických programů by však sebemenší změna v konstrukci nejspíš vedla ke zdlouhavému a nákladnému vývoji. Proto se provozovatelé raket budou snažit spíše modifikovat proces deorbitálního zážehu tak, aby problematické součástky zůstaly na oběžné dráze, a šance na jejich shoření v atmosféře se tak zvýší. Zároveň by mělo být snazší kontrolovat i místo případného dopadu.

Obrázek: Kosmické smetí padající z oblohy ohrožuje životy i majetek. SpaceX a NASA hledají řešení

Kosmického smetí okolo naší planety přibývá. V ohrožení jsme ale především my na Zemi. Foto: Copilot AI

Někteří chtějí z míst dopadu kosmického smetí profitovat

Ačkoliv je hrozba neřízeného střetu úlomků vesmírných zařízení s objekty na povrchu země reálná a vážná, najdou se i tací, kteří v těchto situacích vidí příležitost. Vedení kempu The Glamping Collective, kam dopadl kus těla rakety Crew-7, využívá celou událost ke zviditelnění se. V areálu jsou tak vystaveny fotografie mapující událost, a majitel resortu plánuje vytvořit expozici i se samotným úlomkem, která by měla být umístěna na začátku místní turistické stezky. Senzace je v tomto případě poměrně pochopitelná, i tak je však třeba nezapomínat i na rizika, která na pozadí těchto na první pohled fascinujících příběhů existují, a která je nezbytné eliminovat dříve, než dojde k  obětem na životech.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?