Čínská sonda se vrátila z odvrácené strany Měsíce a přinesla nám vzácný dárek

Čínská sonda Čchang-e 6 se dnes úspěšně vrátila na Zemi… a nevrátila se sama. Přinesla z Měsíce asi dva kilogramy vzorků hornin. Velice vzácných vzorků, neboť pocházejí z odvrácené strany. Čína se stala prvním státem, jehož sonda z odvrácené strany naší přirozené družice odstartovala. Vzorky nyní prozkoumají vědci.

Čína je jednou z prvních zemí, jež může odpovědět na otázky kolem vzniku Sluneční soustavy a všech jejích planet. Sonda Čchang-e 6 dnes bezpečně kolem osmé hodiny ranní přistála na území vnitřního Mongolska, napsal server BBC News.

Na Zemi přinesla asi dva kilogramy vzorků hornin z odvrácené strany Měsíce. Čchang-e 6 je odebrala z kráteru starého asi čtyři miliardy let, který se rozprostírá u lunárního jižního pólu, oblasti zřejmě bohaté na zamrzlou vodu.

Obrázek: Čínská sonda se vrátila z odvrácené strany Měsíce a přinesla nám vzácný dárek

Sonda Čchang-e 6 se pokusí o vskutku husarský kousek. Hodlá totiž přistát na odvrácené straně Měsíce. Foto: Se souhlasem CNSA

Odvrácená strana Měsíce vědce fascinuje dlouhé roky. Zatímco tu přivrácenou pokrývá moře vychladlé lávy, odvrácená je posetá prastarými impaktními krátery různých rozměrů. Vědci ji považují za klíč pro studium Sluneční soustavy.

Jak píšeme výše, podle čínských i amerických vědců může být jižní pól Měsíce bohatý na zamrzlou vodu v podobě ledu. Voda na naší přirozené družici je zásadní pro trvalou lidskou přítomnost a mise na vzdálený Mars.

Jak vznikl Měsíc

Bude sloužit k výrobě raketového paliva. Své základny tam proto chtějí postavit jak Čína, tak Spojené státy. Čína se snaží porazit ve vesmírném závodu USA a Rusko. Účastní se ho například i Indie.

Vědci doufají, že vzorky pomohou objasnit i vznik Měsíce. „Mohou vzorky potvrdit, že Země a Měsíc byli kdysi totiž?“ okomentovala čínský úspěch astronomka Catherine Heymans ze Skotska. Vznik Měsíce je totiž stále spíše jakousi „legendou“.

Obrázek: Čínská sonda se vrátila z odvrácené strany Měsíce a přinesla nám vzácný dárek

Sonda na Měsíci odebere dva kilogramy vzorků horniny. Foto: Se souhlasem CNSA

Podle teorie velkého impaktu se před více než čtyřmi miliardami let srazila mladá Prazemě s hypotetickou protoplanetou o velikosti rudé planety Theiou. Hypotéza vysvětluje jak vznik Měsíce, tak obyvatelnost naší planety.

Podle BBC bude sonda dopravena do Pekingu, kde jí vědci vzorky odeberou. Analytici upozorňují, že další čínské a americké mise nebudou jen o tom vyslat lidi na Měsíc. Každý si bude chtít nárokovat zdroje u jižního pólu. Čína tam chce mít základnu do roku 2030.

Zdroje: BBC

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu