Brain-computer interface, zkratkou BCI a v překladu rozhraní mozek-počítač, zatím patří mezi nejperspektivnější způsoby, kterými by v budoucnu šlo ovládat naše elektronická zařízení.
Zní to skoro jako ze sci-fi, ale k realitě mají tyto malé čipy docela blízko. Konec konců, některé experimenty dopadají úspěšně, obzvláště v medicíně. Nejen, že by mohli vrátit řeč němým, nebo nám umožnit mluvit bez vyřčení myšlenek, ale potenciál představují také jako způsob ovládání informačních technologií.
Tajemná hardwarová divize Facebooku na podobném využití BCI čipů pracuje už delší dobu, a v případě, že kontroverzní sociální gigant dosáhne úspěšného završení svých snah, může zcela změnit způsob, jakým interagujeme se stroji.
Jak funguje BCI čip při převodu myšlenek na řeč:
Svět BCI
Facebook je okolo radikálních nápadů v poslední době úspěšný, jeho Libry se obávají dokonce centrální banky vyspělých zemí.
Nyní však firma pokročila ve své snaze vyvinout užitečné BCI čipy. Týden stará akvizice firmy CTRL-Labs, která se zabývá technologiemi „na čtení mysli“, jak to některá média podávala – což je zavádějícím způsobem řečeno, že se věnují způsobu, jakým by mohl lidský mozek a elektronika vzájemně interagovat – svědčí, že této variantě budoucnosti Zuckerbergovo impérium věří.
A ač stíháno kontroverzemi, základna uživatelů čítající hodně přes 2 miliardy aktivních uživatelů představuje nebývalý mocenský kapitál, se kterým může Facebook snadno pracovat.
Facebook má také zkušenosti s akvizicemi mladých, ale nadějných společností. Oculus Rift, kupříkladu.
CTRL-Labs se věnovali primárně BCI a BMI čipům (brain-machine interface, mozek-stroj) a to by mělo přibližně odpovídat o to, o co se snaží i Facebook. Tým CTRL-Lab se přidá k Reality Labs Facebooku a vývoj technologie bude dále pokračovat.
Prvotním výsledkem zřejmě bude nositelná elektronika, náramek, který by měl člověku umožnit ovládat zařízení přirozenějším způsobem, jako součást, resp. rozšíření jejich přirozeného pohybu.
Metody ovládání elektroniky se stále vyvíjí, a většina přetrvává delší dobu. Klávesnice a myš jsou stále nepostradatelné, dotykové displeje rovněž a hlas teprve do mainstreamu proniká. Naše myšlenky a související elektronika mohou být dalším krokem.
Ovládat VR vlastním tělem
Základním principem BCI čipů je – velmi zjednodušeně – zpracovávat signály mozku a překládat je do strojové srozumitelné formy komunikace, zamýšleného pohybu nebo emočního stavu. CTRL-Labs se zabývají hlavně zpracováním pohybu předtím, než ho tělo udělá, ve chvíli, kdy si to mozek pomyslí.
Náramek vyvíjený CTRL-Labs by měl být schopen zpracovávat signály, které ovládají pohyby rukou, a předat je ve vysoké rychlosti propojenému počítačovému systému. Člověk by tak pohyb udělat nemusel: zvládl by to za něj sám čip.
Největší využití by se prozatím nabízelo v oblasti zábavy. Ovládat systém skrze přirozeného pohyby přenášené náramkem by umožnilo interagovat s virtuální realitou ještě věrohodnějším, více pohlcujícím způsobem. Zjednodušit by šlo třeba též ovládání chytrých AR brýlí.
A v budoucnu? Nač ovládat počítač myší, když máme na ruce náramek, který zpracuje signál mozku a pohne kurzorem tam, kam chceme.
To už ale předbíháme. Zatím je technologie zcela v plenkách. Máme se však na co těšit, svět technologií nepřestává být fascinující.
Zdroj: ZDnet