Švýcarští vědci z laboratoří RRL a LSBI společně vyvinuli měkkou, citlivou a nositelnou umělou hmotu podobnou kůži, která dokáže efektivně přenášet pocit dotyku.
Potenciální možnost využití se nabízí hlavně u pacientů po nehodách nebo nemocích, zanedbat však nelze ani virtuální realitu. Zatímco zraku a sluchu se videohry a aplikace věnují od nepaměti, pocit skutečného dotyku je stále velmi vzácný. V praxi se uchytil jen u několika málo vibrujících konzolových ovladačů, což však ani zdaleka není skutečná zpětná vazba, a u kvalitnějších volantů určených pro závodní simulátory.
Na příjemný pocit z dotyku se, pokud myšlenku rozvineme, alespoň myslí také u počítačových myší a klávesnic s mechanickými spínači.
Lepší VR a věrnější pocit imerze
Interagovat s virtuálním světem pomocí dotyku, třeba ve zmíněné virtuální realitě, však potenciálně může také přidat další způsob, jakým počítače ovládáme a jak s nimi komunikujeme. O využití v aplikacích, primárně videohrách, pak snad ani není třeba mluvit: cítit stisk spouště při vystřelení zbraně a v pozdějších iteracích třeba i zpětný náraz zbraně by mohl zase o trochu zvýšit už tak dost vysokou imerzi.
Švýcarské robotické laboratoře Reconfigurable Robotics Lab (RRL) a Laboratory for Soft Bioeletronics Interfaces (LSBI) vedené profesorkou Jamie Paikovou, respektive profesorkou Stéphanie Lacourovou, úspěšně vytvořily měkkou umělou kůži, která je schopná v širokém spektru frekvencí generovat vibrační odezvu. Takové řešení by v praxi mohlo pomoci dostat haptické snímače do příští generace VR headsetů, nebo spíše dodatečného vybavení.
Konzistentní a okamžitá zpětná vazba na pohyb nebo interakce uživatele ve VR zní skvěle, byť taková představa je ještě roky vzdálená. Přinejmenším.
Obě laboratoře patří pod konsorcium NCCR Robotics, které se specializuje na měkké roboty a další specializovanou robotiku. V tomto kontextu by haptické snímače mohly pomoci v tom, aby uživatelé mohli cítit doteky vzdáleně ovládaných robotů, což může být užitečné třeba při vyprošťovacích operacích a podobně.
Výzkumníci nyní pracuje na plně nositelném prototypu. Pokud se osvědčí, máme se na co těšit.
Zdroj: ZDnet