Co je to halving Bitcoinu? Víme, jaké očekávat dopady nejen na cenu

Bitcoin je nejznámější kryptoměnou na světě. Mnozí v něm vidí digitální zlato a znají ho i ti, kdo se o kryptoměny vůbec nezajímají, a to především díky zprávám o velkém růstu či propadu. Bitcoin podle novinových titulků raketově roste či umírá každou chvíli. Volatilita sice pomohla této digitální měně se proslavit, ovšem pouze to by z Bitcoinu digitální zlato neudělalo. Klíčovou roli v úspěchu Bitcoinu hraje mechanismus zvaný „halving“. O co jde, jaký dopad to má na cenu Bitcoinu a co dalšího můžeme v budoucnu očekávat si přiblížíme v tomto článku.

Bitcoin jako digitální měna

Bitcoin je decentralizovaná digitální měna, která operuje bez potřeby finančních systémů nebo státních autorit. Využívá tzv. P2P (peer-to-peer) převody, tedy přímé převody mezi uživateli na digitální síti. Ta je poháněna tzv. blockchainem a zaznamenává všechny transakce s kryptoměnami, čímž brání manipulaci. Nabízí odolnost proti cenzuře, transparentnost a anonymitu. Mimo plateb se využívá k investicím a obchodování.

Obrázek: Co je to halving Bitcoinu? Víme, jaké očekávat dopady nejen na cenu

Bitcoin je závislý na těžbě. A právě s tou halving úzce souvisí. Foto: Freepik

Více informací najdete v našem článku Co je to bitcoin a kde ho koupit?

Jak se bitcoiny dostávají do oběhu? Tzv. těžbou a právě vytěžený bitcoin odměnou pro jeho těžaře, kteří v celém ekosystému hrají zásadní roli. Těžba Bitcoinu je totiž ve skutečnosti proces validace transakcí a vytváření nového bloku na blockchainu. Těžaři soutěží, kdo vyřeší hash jako první. Řešitel pak získá odměnu v bitcoinech, vytvoří se nový blok a proces a se opakuje pro další skupinu transakcí. Proces je o něco složitější a pokud vás zajímá do detailu, vysvětluje ho náš článek o blockchainu.

Co je to halving?

Halving (angl. Půlení) představuje klíčový koncept v těžbě Bitcoinu. Při halvingu dojde ke snížení odměny za vyřešení hashe. V praxi tento koncept funguje především jako ochranný mechanismus proti inflaci. K halvingu dochází přibližně každé čtyři roky a pravidelně ho doprovází i velká očekávání fanoušků digitálního zlata.

Halving Bitcoinu je tedy okamžik, kdy dojde ke snížení odměny za těžbu na polovinu. Tento okamžik nastává po 210 000 blocích a jde o integrovaný standard stanovený tvůrci. K otevření takového množství bloků potřebuje blockchainová síť přibližně čtyři roky. Těžební algoritmus je nastavený k hledaní nového bloku každých 10 minut. Některé bloky trvají déle než 10 minut, některé méně. Z toho důvodu trvá tento cyklus přibližně čtyři roky, ale nelze přesně určit konkrétní datum, kdy půlení nastane. V roce 2024 půlení pravděpodobně nastane ráno 20. dubna.

Obrázek: Co je to halving Bitcoinu? Víme, jaké očekávat dopady nejen na cenu

Vytěžených bitcoinů bude čím dál méně. Většina už byla vytěžena. Foto: Freepik

Přehled předchozích halvingů

Nadcházející halving, který očekáváme tento duben bude již čtvrtým. Těžení Bitcoinu bylo nejvýhodnější hned zpočátku, kdy odměna za vyřešení hashe činila 50 bitcoinů.

  • První proběhl 28. listopadu 2012, kdy došlo ke snížení odměny na 25 bitcoinů.
  • Druhý proběhl 9. července 2016, kdy byla odměna snížena na 12,5 bitcoinů.
  • Třetí proběhl 11. května 2020, kdy odměna za vyřešení hashe spadla na 6,25 bitcoinů.

Těžaři tak mohou 20. dubna očekávat snížení odměny na 3,125 bitcoinů za blok. Momentálně je v oběhu přibližně 19,65 milionu bitcoinů a očekává se, že do roku 2030 bude drtivá většina vytěžena. K halvingu však bude docházet do doby dosažení maxima bitcoinů v oběhu, tedy 21 milionů. Poslední halving je odhadován na rok 2140.

Vliv halvingu nejen na cenu Bitcoinu

Extrémní volatilita Bitcoinu oproti ostatním investičním nástrojům znesnadňuje předpovídat vývoj jeho ceny. Jen málo co má tak předvídatelný vliv na Bitcoin jako jeho halving. Nejdříve si podrobněji rozebereme přímé efekty halvingu a následně se zaměříme na to, jak v minulosti halving zahýbal s celým ekosystémem této kryptoměny.

Inflace, nabídka a poptávka

Inflace je pokles v množství zboží, které si lze za určitou částku měny koupit v daném okamžiku. To logicky ve vlastnících dané měny vyvolává obavy z její hodnoty. Právě tyto obavy jsou jedním z důvodů za zavedením konceptu půlení odměny.

Halving má za cíl případné inflační účinky na Bitcoin vyrovnat snížením odměny a udržováním „vzácnosti“ společně s limitem maxima 21 milionu BTC.

S každým halvingem dochází ke snížení počtu nově uvedených bitcoinů do oběhu. Přestože nemá halving vliv na maximální množství bitcoinů, po každém halvingu zatím historicky došlo k nárůstu poptávky.

Těžaři, investoři a spekulanti

Nejvíce se změna spojená s halvingem dotkne samozřejmě těžařů. Bitcoin už totiž od svého začátku ušel dlouho cestu a jeho těžba tak není jen předmětem technologických nadšenců. Doby, kdy se těžbě této kryptoměny věnovali především skalní fanoušci vize decentralizovaného systému jsou dávno za námi. Dnes je kolem těžby Bitcoinu vystavěn celý kryptoměnový průmysl, ve kterém jsou zainvestované velmi vysoké částky. Společnosti zaměřující se na těžbu Bitcoinu tak v očekávání dubnového halvingu rozšířili své těžební kapacity ve snaze udržet ziskovost prováděných operací. Vzhledem k tomu, že zdvojnásobení hodnoty bitcoinu je v blízké době nepravděpodobné, lze očekávat snížení zájmu drobných těžařů o těžbu. Ta se jim již nadále nemusí vyplatit.

Obrázek: Co je to halving Bitcoinu? Víme, jaké očekávat dopady nejen na cenu

Bitcoin se jako investice zatím osvědčil. Nemusí to však platit věčně. Foto: Freepik

Investory a spekulanty přicházející halving potěší, jelikož zatím historicky s každým halvingem následovalo období zvýšené poptávky po bitcoinu. Zvýšená poptávka retailových investorů tradičně tlačí hodnotu BTC vzhůru. Jde však především o psychologický efekt. Halving jako takový se na ceně ihned neprojeví.

Předchozí vlivy a co můžeme čekat do budoucna?

Přímá kauzalita halvingu a vývoje ceny neexistuje, ovšem sentiment s jakým je na Bitcoin nahlíženo je halvingem drasticky měněn. Druhý a třetí halving jsou toho důkazem. Mezi lety 2012 a 2016 došlo k širšímu přijetí Bitcoinu jako digitální měny, jeho unikátní vlastnosti oproti fiat měně vyvolal novodobou zlatou horečku. Komunita je tak logicky plná očekávání, najdou se však i tací, kteří zopakování předchozího raketového růstu nepředpovídají.

I když jsou vyhlídky spíše optimistické, právě předvídatelnost nálady na trhu spojené s efektem halvingu nelze podceňovat. Cena Bitcoinu je momentálně relativně vytlačená nahoru. Na vině je právě očekávání investorů založené na předchozím vlivu halvingu, k tomu je však připojen ještě efekt schválení Bitcoinového ETF v USA z počátku tohoto roku. Z krátkodobého hlediska může být efektem spíše zvýšení volatility jako takové než ceny.

Z dlouhodobého hlediska lze však očekávat další zvýšení poptávky, nejen retailových investorů, ale především velký hráčů a s tím spojený značný růst ceny. Klíčovou roli v tomto růstu ovšem sehraje především fakt, že do roku 2030 bude vytěženo 99 % z celkového počtu bitcoinů. Investice těžařských společností do těžebních rigů a investičních korporací do bitcoinů jsou silným ukazatelem důvěry nadnárodního kapitálu v budoucnost digitálního zlata.

Halving stručně

Halving je klíčovým konceptem integrovaný tvůrcem Bitcoinu a slouží k regulaci odměny za vytěžený blok na blockchainu. Každé čtyři roky tak dojde k půlení odměny, kterou těžaři získají, což vede ke snížení počtu nově uváděných Bitcoinů do oběhu. Čtvrtý halving Bitcoinu je očekáván letos v dubnu.
Přestože tento koncept nemá z investičního hlediska přímý vliv na hodnotu Bitcoinu, vzhledem k počtu bitcoinů v oběhu a jejich limitu, přináší halving do kryptoměnové komunity velká očekávání. Historicky totiž došlo ke zvýšení poptávky po Bitcoinu a s tím i zvýšení ceny.
Nejvíce zasáhne těžaře, kdy pro mnohé přestane být těžení finanční výhodné. Odměna již nebude 6,25 bitcoinů, ale 3,125 bitcoinů za blok. Investoři a obchodníci očekávají nárůst na ceně na základě historického precedentu, ta je však momentálně vytlačena k historickému maximu.
Z dlouhodobého hlediska jsou vyhlídky do dalšího halvingu (2028) velmi pozitivní. Kryptoměnový svět překonal krach FTX, došlo ke schválení BTC ETF a během tohoto a následujícího halvingu dojde k vytěžení většiny zbylých bitcoinů.

Zdroje: Binance, Coinbase

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat